Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
ayano
Posty: 1
Rejestracja: 04 lut 2015 15:59

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ayano »

Bardzo proszę o pomoc :<
W październiku skończę 16 lat, praktycznie od urodzenia jestem w rodzinie zastępczej (tata umarł, gdy miałam 2 miesiące, mama, gdy miałam prawie 4 lata). Wcześniej wychowywali mnie dziadkowie, teraz tylko babcia, bo mój dziadek nie żyje. Mieszkam z nią i z bratem, który ma 24 (prawie 25 lat).
Moja babcia kiedyś dostawała na konto w banku z PCPR ok. 150zł na mnie, potem ta kwota została zwiększona do 235. Oprócz tego dostaję rentę, mój brat również.
Często przyjeżdża do mnie koordynatorka, która zauważyła, że powinnam dostawać ponad 600zł. Zdziwiłam się i poszukałam więcej informacji. Z nich wynika, że powinnam otrzymywać co miesiąc ok. 660zł, a nie 235zł. Jak to jest? Jak mogę dostawać większą kwotę?
patrycjaaa
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2015 16:26

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: patrycjaaa »

Witam.
Czy ktoś pomógłby mi jak napisać wniosek o dofinansowanie na meble dla siostry? Dzisiaj sie dowiedziałam że mogę taki wniosek napisać tylko nie wiem jak:(
Pomoże ktoś? ;-)
spark26
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2015 23:26

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: spark26 »

Witam , starałam się o pomoc rzeczową i podczas podpisywania ostatnich papierów trzeba było wpisać swoje dochody i Pani kazała wpisać 300 zł . Oczekuję na decyzję dwa tygodnie czy jest możliwość ,że decyzja będzie negatywna ? Czy mam szansę na pozytywną ? Jak w ogóle będzie to wyglądać? Czy ja dostanę jakiś papierek na ten sprzęt ? Czy jak ,bo moja Pani z pcpr-u nie powiedziała mi nic tylko dawała mi kolejne papiery do podpisywania . Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź :) .
hektorr
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2015 15:59

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: hektorr »

Witam
Przedstawię 2 pytania dotyczące tematyką PCPR a mianowicie

1.16 lutego 2015r. 24 latek obronił licencjat. Wcześniej uczelnia wystawiła temuż studentowi na jego prośbę zaświadczenie ,ze nauka na uczelni trwa w semestrze zimowym do 26 lutego 2015r.
PCPR wystąpiło do uczelni o zaświadczenie , w którym uczelnia informuje , iz student zdając egzamin licencjacki w dniu 16.02.2015r. został absolwentem uczelni .
PCPR wcześniej przelało kwotę pieniężną na kontynuowanie nauki za miesiąc luty 2015r. ,żeby poinformować tegoż studenta pod koniec marca 2015r. ,że ma zwróćić PCPR kwotę pieniężna ok 280 zł z kwoty wypłaconej za luty na kontynuowanie nauki .
Czy taka decyzja PCRP jest zasadna i które obowiązuje zaświadczenie wydane przez uczelnię wszak dla PCPR wydano do 16.02.2015r. a dla studenta do 26.02.2015r.?
Dodam ,że dyplom licencjata wydrukowano 26.02.2015r. a wręczano go w połowie marca 2015r.
Czy przyznanie pomocy materialnej na kontynuacje nauki z PCPR, umożliwia wypłatę ostatniej pomocy za cały miesiąc, w którym nastąpiła utrata statusu studenta?
--------------------------------------------------------------------------------------------
2.
W czerwcu 2014 nie zaliczyłem ostatniego egzaminu na uczelni i tym samym nie zostałem dopuszczony do obrony licencjatu .
Musiałem od pażdziernika 2014 uczęszczać na tej samej uczelni tylko na wykłady z przedmiotu z którego nie zaliczyłem egzaminu.
W styczniu 2015 zaliczyłem ów egzamin i w połowie lutego 2015 obroniłem licencjat. W tym momencie PCPR od marca 2015 nie wypłaca mi juz pomocy finansowej na kontynuacje nauki . Dodam ,ze od pażdziernika 2015 rozpoczne studia magisterskie na tej samej uczelni i wczesniej napisałem oświadczenie w PCPR o takim zamiarze kontynuacji nauki.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 grudnia 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie
(Dz. U. z 2005 r. Nr 6, poz. 45, Dz. U. z 2007 r. Nr 208, poz. 1507)

par.2 pkt.7
" W przypadku gdy po ukończeniu studiów pierwszego stopnia osoba została przyjęta w tym samym roku kalendarzowym na studia drugiego stopnia, pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przysługuje do dnia 30 września".
Proszę o odpowiedż na te 2 pytania
Pozdrawiam :-D
hektorr
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2015 15:59

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: hektorr »

Liczę na Państwa pomoc odnośnie w/w pytań, jakoże nie ukrywam ważny jest w tym przypadku również czas :-D
Klimka
Posty: 165
Rejestracja: 04 sty 2014 02:39

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: Klimka »

Obawiam się, że tu nie ma nikogo kompetentnego do odpowiedzenia na takie pytania... Są to pytania bardzo szczegółowe i rzeczywiście trzeba być chyba pracownikiem pomocy społecznej, żeby umieć odpowiedzieć. A chociaż tytuł wątku brzmi "Pracuję w PCPR..." to jednak ów pracownik chyba już dawno się z tej strony "wymiksował' i nie ma kto na takie pytania odpowiadać...
Chyba moderator powinien coś z tym wątkiem zrobić - może choćby nazwę zmienić, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd...
Jest takie forum OPS, może tam zadajcie swoje pytania... http://forum.ops.pl/
hektorr
Posty: 3
Rejestracja: 28 mar 2015 15:59

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: hektorr »

Masz rację Admin powinien zdjąć temat
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: ktbs »

spokojnie z tym zdejmowaniem ;) to co dotychczas było napisane może się jeszcze komuś przydać
nie pracuję w żadnym pcpr-rze żeby była jasność, znam ustawę i inne przepisy i odpowiadam na tyle ile wiem - zaznaczam jednak że podobnie jak ministerstwo pracy i polityki społecznej pod które podlegamy że interpretacja przepisów należy do prawnika w danym ośrodku pomocy społecznej - niby jeden kraj ale różnie to bywa
ayano pisze:Bardzo proszę o pomoc :<
W październiku skończę 16 lat, praktycznie od urodzenia jestem w rodzinie zastępczej (tata umarł, gdy miałam 2 miesiące, mama, gdy miałam prawie 4 lata). Wcześniej wychowywali mnie dziadkowie, teraz tylko babcia, bo mój dziadek nie żyje. Mieszkam z nią i z bratem, który ma 24 (prawie 25 lat).
Moja babcia kiedyś dostawała na konto w banku z PCPR ok. 150zł na mnie, potem ta kwota została zwiększona do 235. Oprócz tego dostaję rentę, mój brat również.
Często przyjeżdża do mnie koordynatorka, która zauważyła, że powinnam dostawać ponad 600zł. Zdziwiłam się i poszukałam więcej informacji. Z nich wynika, że powinnam otrzymywać co miesiąc ok. 660zł, a nie 235zł. Jak to jest? Jak mogę dostawać większą kwotę?
od 19 września ubiegłego roku renta rodzinna nie jest dochodem co oznacza, że pcpr powinien wypłacać całą kwotę 660 zł miesięcznie (art80 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej); babcia powinna złożyć wniosek z prośbą o zwrot świadczeń należnych

patrycjaa w trakcie składania wniosku o usamodzielnienie i pieniądze na kontynuowanie nauki nie napisała nic? wyprowadziła się z rz?

spark po co wpisałaś dochód? otrzymujesz jakieś świadczenie? mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku muszą odpisać na piśmie, masz czas na odwołanie się gdyby coś

-- 01.04.2015, 19:59 --
hektorr pisze:1.16 lutego 2015r. 24 latek obronił licencjat. Wcześniej uczelnia wystawiła temuż studentowi na jego prośbę zaświadczenie ,ze nauka na uczelni trwa w semestrze zimowym do 26 lutego 2015r.
PCPR wystąpiło do uczelni o zaświadczenie , w którym uczelnia informuje , iz student zdając egzamin licencjacki w dniu 16.02.2015r. został absolwentem uczelni .
PCPR wcześniej przelało kwotę pieniężną na kontynuowanie nauki za miesiąc luty 2015r. ,żeby poinformować tegoż studenta pod koniec marca 2015r. ,że ma zwróćić PCPR kwotę pieniężna ok 280 zł z kwoty wypłaconej za luty na kontynuowanie nauki .
Czy taka decyzja PCRP jest zasadna i które obowiązuje zaświadczenie wydane przez uczelnię wszak dla PCPR wydano do 16.02.2015r. a dla studenta do 26.02.2015r.?
Dodam ,że dyplom licencjata wydrukowano 26.02.2015r. a wręczano go w połowie marca 2015r.
Czy przyznanie pomocy materialnej na kontynuacje nauki z PCPR, umożliwia wypłatę ostatniej pomocy za cały miesiąc, w którym nastąpiła utrata statusu studenta?

pomoc jest dzielona na dni, co oznacza że mieli prawo jej nie wypłacić za cały luty. Osobiście odwołałabym się do daty 26 luty ale nie ukrywam że interpretacja prawnika będzie na korzyść pcpr-u i daty 16 luty
--------------------------------------------------------------------------------------------
2.
W czerwcu 2014 nie zaliczyłem ostatniego egzaminu na uczelni i tym samym nie zostałem dopuszczony do obrony licencjatu .
Musiałem od pażdziernika 2014 uczęszczać na tej samej uczelni tylko na wykłady z przedmiotu z którego nie zaliczyłem egzaminu.
W styczniu 2015 zaliczyłem ów egzamin i w połowie lutego 2015 obroniłem licencjat. W tym momencie PCPR od marca 2015 nie wypłaca mi juz pomocy finansowej na kontynuacje nauki . Dodam ,ze od pażdziernika 2015 rozpoczne studia magisterskie na tej samej uczelni i wczesniej napisałem oświadczenie w PCPR o takim zamiarze kontynuacji nauki.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 grudnia 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie
(Dz. U. z 2005 r. Nr 6, poz. 45, Dz. U. z 2007 r. Nr 208, poz. 1507)

par.2 pkt.7
" W przypadku gdy po ukończeniu studiów pierwszego stopnia osoba została przyjęta w tym samym roku kalendarzowym na studia drugiego stopnia, pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przysługuje do dnia 30 września".
Proszę o odpowiedż na te 2 pytania
Pozdrawiam
tu podobnie przepis będzie moim zdaniem interpretowany na zasadzie że jakby z marszu idziesz na dalsze studia czyli bronisz się w lipcu od października kontynuujesz;
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
aanowal
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2015 12:22

Re: pracuję w PCPR chętnie odpowiem na Wasze pytania

Post autor: aanowal »

Witam, od stycznia 2014 przebywa u nas dziecko, zostało nam powierzone na mocy postanowienia o powierzeniu pieczy. W tym czasie w sądzie był już nasz wniosek o ustanowienie nas rodziną zastępczą dla dziecka. Czy za ten czas kiedy dziecko przebywało u nas należą nam się jakieś pieniążki? Dodatkowo wspomnę, że nie dostaliśmy nic, nawet na wyprawkę, a przyjmowaliśmy niemowlę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Agnieszka
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: ktbs »

aanowal zależy jaki zapis jest w postanowieniu. Musi być cokolwiek w słowach rodzina zastępcza np umieścić w rodzinie zastępczej na czas trwania postępowania.
Po za tym zwrot powierzenie pieczy kojarzy mi się z przysposobieniem a nie rodziną zastępczą
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
aanowal
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2015 12:22

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: aanowal »

No właśnie w postanowieniu jest informacja tylko, że chcemy, aby Sąd ustanowił nas rodziną zastępczą dla dziecka i nic więcej. A powierzyli nam pieczę ponieważ uznali nasz przypadek za "niecierpiący zwłoki z uwagi na wiek małoletniego". Rozmawiałam już z prawnikiem, ale odnoszę wrażenie, że on nie jest do końca pewny czy mamy się o coś starać, dlatego szukam też innych opinii. ktbs dziękuję za pomoc.
Agnieszka
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: ktbs »

annowal ale to że chcecie być rz jest napisane w uzasadnieniu, a ja dopytuję o zapis na gorze. Najczęściej jest napisane że sąd w składzie z wniosku ... postanawia ... i dopiero potem uzasadnienie.
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
aanowal
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2015 12:22

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: aanowal »

No właśnie w tym punkcie nic nie jest wspomniane, że złożyliśmy wniosek o ustanowienie nas rodziną zastępczą.
Agnieszka
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: ktbs »

aanowal albo się nie rozumiemy albo masz dziwne postanowienie. Możesz złożyć poprzez stronę ministerstwa zapytanie do nich w tej kwestii - odpowiadają w przeciągu dwóch tygodni
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
dana6
Posty: 525
Rejestracja: 23 lip 2009 00:00

Re: Pytania i odpowiedzi dotyczące PCPR

Post autor: dana6 »

aanowal Jeśli złożyliście wniosek o ustanowienie Was rodziną zastępczą, a w postanowieniu nie ma o tym słowa to ja napisałabym wniosek do sądu o sprostowanie. "Powierzenie pieczy", a "ustanowienie rodziną zastępczą" to zasadnicza różnica. W pierwszej wersji nie można uzyskać świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej, bo nie ma rodziny zastępczej...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”