Refundacja leków w programie i poza nim

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
Awatar użytkownika
nynyny
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 1787
Rejestracja: 24 maja 2014 21:17

Refundacja leków w programie i poza nim

Post autor: nynyny »

Dzień dobry,

od razu przepraszam, jeśli pytam w niewłaściwym wątku, ale tylko ten wydał mi się odpowiedni.

Wiem, że od 1 lipca ma być refundacja leków używanych w procedurach in vitro. Nie jest jednak jasne dla mnie, że refundowane będą leki tylko w procedurach finansowanych z MZ, czy także w komercyjnych? W artykułach prasowych nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Będę bardzo wdzięczna, ponieważ w sierpniu przystępuję komercyjnie do in vitro i ma to dla mnie duże znaczenie.
2014-2015 -> 3 pełne procedury, 5 x ET, 7 zarodków, aż w końcu...
02.2016 r. urodziła się nasza Kruszynka :love:

05.2017 r. - crio :-)
01.2018 r. urodził się Klusek :love:

Ekspert MZ
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 31
Rejestracja: 24 mar 2014 21:07

Re: Refundacja leków w programie i poza nim

Post autor: Ekspert MZ »

Wszystkie leki wskazane w treści obwieszczenia dostępne są dla osób spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym, niezależnie od tego, czy procedura wspomaganego rozrodu realizowana będzie ze środków własnych, czy też będzie finansowana przez Ministra Zdrowia w ramach programu zdrowotnego. Powyższe oznacza, że Minister Zdrowia podjął decyzję w zakresie ułatwienia dostępu do leczenia niepłodności, poprzez dofinansowanie terapii lekowej, dla znacznie szerszej grupy par.
Pacjentka w dniu wypisywania recepty musi spełniać wszystkie kryteria zawarte we wskazaniu, tym samym w dniu wypisywania recepty na leki refundowane stosowane w leczeniu niepłodności nie może mieć ukończonego 40 roku życia.
Należy podkreślić, iż program zdrowotny oraz refundacja leków, są to odrębne i niezależne od siebie kwestie.
Szczegółowe informacje nt. leków refundowanych może Pani znaleźć na stronie: http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja

dorotav
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2014 20:35

Re: Refundacja leków w programie i poza nim

Post autor: dorotav »

Proszę o pomoc w interpretacji nowych zasad refundacji leków stosowanych przy in vitro:
1. w 2013r podchodziłam dwa razy do pełnej procedury in vitro komercyjnie, chciałabym się dowiedzieć czy:
- przysługuje mi refundacja leków do następnej/następnych procedur,
- ile razy mogę podchodzić do pełnej procedury wraz z lekami refundowanymi
- czy refundacja leków dotyczy 3 nowych stymulacji, czy poprzednie zaliczają się do refundacji ?

2. AMH miałam robione w maju 2013r. z wynikiem 2,9, proszę o odpowiedź czy to badanie muszę powtarzać przed koleją procedurą in vitro z refundacją leków.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Ekspert MZ
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 31
Rejestracja: 24 mar 2014 21:07

Re: Refundacja leków w programie i poza nim

Post autor: Ekspert MZ »

Wszystkie leki wskazane w treści obwieszczeń dostępne są dla osób spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym. Pacjentka zatem w dniu wypisywania recepty musi spełniać wszystkie kryteria zawarte we wskazaniu, tym samym w dniu wypisywania recepty na leki refundowane stosowane w leczeniu niepłodności nie może mieć ukończonego 40 roku życia.
Program zdrowotny oraz refundacja leków, są to odrębne i niezależne od siebie kwestie.
Z leków refundowanych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, może skorzystać Pani tyle razy, ile razy wspomniano o tym we wskazaniu refundacyjnym.
Czy skorzysta Pani z procedury w ramach programu nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia czy z komercyjnej procedury (też określanej w charakterystyce produktu jako program leczenia niepłodności - terminologia wprowadzona przez producenta danej substancji), nie ma znaczenia. Musi Pani w dniu wypisania recepty być osobą objętą ubezpieczeniem zdrowotnym, musi Pani spełniać kryteria określone we wskazaniu leku, lekarz musi posiadać umowę z NFZ do wypisywania recept refundowanych. Wtedy otrzyma Pani receptę na lek refundowany.
Jeżeli przed 1 lipca 2014 r. leki, o których traktuje Pani wypowiedź, nie były refundowane, nie ma możliwości aby ograniczenia zawarte we wskazaniu działały wstecz. Zatem 2, 3, 4 podejścia do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przed 1 lipca nie powinny wpłynąć na możliwość skorzystania z leków refundowanych, jeżeli oczywiście spełni Pani kryteria zawarte we wskazaniu.

Szczegółowe informacje na temat refundacji leków, także opis wskazań do refundacji, znajdzie Pani na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w dziale poświęconym lekom refundowanym:
http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja

W kwestii poziomu stężenia hormonu AMH we krwi, pragnę zwrócić uwagę, iż każde badanie, szczególnie te, które jest podstawą oceny stanu zdrowia przez podjęciem decyzji o sposobie leczenia musi być aktualne. Choć, decyzję o zastosowanym leczeniu podejmuje lekarz oraz on określa jakie badania są konieczne do wykonania, to trudno uznać, aby badanie sprzed ponad roku było aktualne.
Zapewne więc, jeśli przystąpią Państwo do kwalifikacji do Programu albo do procedury komercyjnej, lekarz będzie potrzebował bardziej aktualnych wyników badań. Nie musi ich Pani wykonywać w ośrodku będącym realizatorem Programu. Przyjmuje się, że badania są aktualne przez pół roku, jednak jak zaznaczono, decyzję podejmuje lekarz.

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”