Poronienie samoistne wczesna ciąża- kontrola usg?starania?

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
aleksis84
Posty: 16
Rejestracja: 22 kwie 2013 22:33

Poronienie samoistne wczesna ciąża- kontrola usg?starania?

Post autor: aleksis84 »

Panie Doktorze,

Poroniłam we wczesnej ciąży w 38 dniu cyklu - 19 maja. Beta+HCG 13 maja: 23.97, progesteron: 7.54, 15 maja: beta+HCG: 33.54, progesteron: 3.46, 20 maja: Beta+HCG: 4.57 progesteron: 0.85. Od 19 maja mam krwawienie byłam u lekarza zbadał mnie i zrobił USG - powiedział powiedział że nie trzeba zabiegu i że za 2 tyg. mam sprawdzić poziom bety (powinien być nie wykrywalny)ale nie mówił nic o kontroli USG. Czy to znaczy że nie jest konieczna kontrola USG przy takim poronieniu? Ufam lekarzowi, ale jednak mam trochę wątpliwości.
Bardzo chciałam też zapytać kiedy ponownie możemy rozpocząć starania. Czy są one możliwe po ustaniu krwawienia?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienie samoistne wczesna ciąża- kontrola usg?starani

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Na tak wczesnym etapie ciąży nie ma możliwości jej wykrycia i nie zakłada się, by spowodowała zmiany w endometrium nakazujące kontrolę o ile miesiączka nie będzie znacząco inna (np znacznie przedłużona). Badanie USG warto zrobić na przykład na początku kolejnego cyklu by potwierdzić czy w jajnikach nie ma torbieli, czy ciałko żółte się wchłonęło etc - jeżlei wszystko będzie dobrze, można wrócić do starań o ciążę.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
aleksis84
Posty: 16
Rejestracja: 22 kwie 2013 22:33

Re: Poronienie samoistne wczesna ciąża- kontrola usg?starani

Post autor: aleksis84 »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”