crinone (progesteron) jak długo po transferze?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
ineskhan
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2012 09:21

crinone (progesteron) jak długo po transferze?

Post autor: ineskhan »

Witam, mieszkam w Wielkiej Brytanii i przechodzilam proces in vitro. Lekarze zalecili branie codziennie zelu dopochwowego crinone 8% przez 2 tygodnie do testu. W obu przypadkach, czyli pozytywnego testu ciazowego czy negatywnego lekarze nakazuja przerwanie przyjmowania progesteronu. Chce zapytac czy takie postepowanie nie zagraza ewentualnej ciazy? Szukalam informacji w internecie i wszedzie zalecane jest podawanie progesteronu co najmniej do 10 tygodnia ciazy. Jesli by sie udalo zajsc w ciaze nie chcialabym jej stracic przez cos takiego. Mam w domu luteine i chcialam rowniez zapytac czy w przypadku pozytywnego testu moge zaczac przyjmowac od nastepnego dnia luteine? Czy musi to byc kontynuacja tego samego leku czyli Crinone 8%. Tuaj nie mam co liczyc na przpeisanie leku, poniewaz lekarze nie zalecaja przyjmowania progesteronu po 2 tygodniach od tranferu. Bardzo mnie to stresuje, a bardzo dlugo staramy sie juz o dziecko.Dziekuje
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: ciaza po in vitro

Post autor: Tomasz Zbroch »

Najnowsze zalecenie, w tym również brytyjskie, sugerują że nie ma wyższości przyjmowania progesteronu dłużej niż przez 2 tyg po transferze. Jest to czas w którm funkcję gestagenną przejmują ciałka żółte.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ineskhan
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2012 09:21

Re: ciaza po in vitro

Post autor: ineskhan »

bardzo dziekuje z aodpowiedz, czyli nie powinnam sie martwic i po prostu przestac brac progesteron. Jeszcze raz dziekuje. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”