AMH, Inhibina a FSH

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
earlgrey
Posty: 441
Rejestracja: 30 maja 2008 00:00

AMH, Inhibina a FSH

Post autor: earlgrey »

Witam,
Panie doktorze, które z tych badań najlepiej określa rezerwę i które jest bardziej wiarygodne - FSH czy AMH i Inhibina B?
Pytam dlatego, bo w niektórych klinikach przy ocenie rezerwy w ogóle nie bierze się pod uwagę wyników innych niż FSH, baa, w ogóle nie ma go w ofercie badań. Czy w takim razie jest sens robic i jedno i drugie?
O czym powie nam AMH i Inhibina B o czym nie powie nam FSH?

pozdrawiam
podwyższone FSH (min 8 max 15,5), kiepska armia
1 ICSI cb
2 ICSI :(
3 ICSI cb
przerwa...
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: AMH, Inhibina a FSH

Post autor: Jan Domitrz »

Badania mają porównywalną wartośc a jeżeli już to najmniejszą ma inhibina najwyższą AMH ale ze względu na koszty i brak przełożenia jednoznacznego na sposób postępowania Można opierać się na FSH i ew objętości jajnika i ilości pęcherzyków Z poważaniem JD
karolina7
Posty: 1486
Rejestracja: 16 paź 2009 00:00

Re: AMH, Inhibina a FSH

Post autor: karolina7 »

Panie Doktorze,
w sierpniu zeszłego roku poziom mojego amh wyniósł 0,3; Fsh 16 (jednorazowo). W marcu tego roku - amh 0,6, przy jednoczesnym FSh wartości 3,0 - ale mam mała torbielke na jajniku. Oba robione w 3 dc.Jak mam to rozumieć? Proszę o wyjaśnienie: czy wartości amh mogą się zmieniać, dokladnie j rosnąć?
Mam 38 lat, jeden jajnik wycięty z powodu torbieli endometrialnej.
Dziękuję
Pozdrawiam
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: AMH, Inhibina a FSH

Post autor: Jan Domitrz »

wartość badan zawsze się waha i jest to wynik niedokładności metody badania Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”