Skutki uboczne - długoterminowe.

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
azur
Posty: 183
Rejestracja: 25 lip 2005 00:00

Skutki uboczne - długoterminowe.

Post autor: azur »

Szanowny Panie Doktorze!
Jestem po 3 stymulacjach icsi (2 razy transfery nieudane a ostatnio ciąża zakończona poronieniem i 10 zamrożonych zarodków).
Obawiam się, że ze względu na kiepska jakość zarodków powinnam ewentualnie myśleć o czwartej stymulacji (nastwić się psychicznie i finansowo).
Ponieważ każdorazowo brałam maksymalne ilości gonalu lub menopuru - przez kilkanaście dni, bardzo się boję jaki wpływ może to mieć na moje zdrowie w przyszłości. Przed każdą stymulacją słyszę o ryzyku hiperstymulacji, ciąży mnogiej itp "doraźnych" powikłaniach. Wiem też, że dopuszcza się kobiety nawet do 6-ciu i więcej stymulacji. Chodzi mi jednak o wpływ na zdrowie za 10-20 czy więcej lat.

Jak długo stosowane są w medycynie leki typu Gonal czy Menopur oraz Decapeptyl - czy gdzieś na świecie monitorowano stan zdrowia pacjentek, którym były podawane? Czy ma duże znaczenie ilość stymulacji?
A może czynnikiem obcjążającym są np wielokrotne punkcje?
Spodziewam się, że jakieś skutki uboczne na pewno będą - pytanie jednak jak wielkie jest to ryzyko i jak poważne skutki uboczne?
Wiem, że to dużo pytań...będę wdzieczna za odpowiedź choćby na część z nich.
Serdecznie pozdrawiam i przy okazji dziękuję też za wszystkie odpowiedzi jakich udzielił mi Pan Doktor w przeszłości :)
Azur
criotransfer 30.05.07
4.07 - zobaczyliśmy serduszko
a 14.02 Jaś się urodził!!!!
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Skutki uboczne - długoterminowe.

Post autor: Jan Domitrz »

azur pisze:Szanowny Panie Doktorze!
Jestem po 3 stymulacjach icsi (2 razy transfery nieudane a ostatnio ciąża zakończona poronieniem i 10 zamrożonych zarodków).
Obawiam się, że ze względu na kiepska jakość zarodków powinnam ewentualnie myśleć o czwartej stymulacji (nastwić się psychicznie i finansowo).
Ponieważ każdorazowo brałam maksymalne ilości gonalu lub menopuru - przez kilkanaście dni, bardzo się boję jaki wpływ może to mieć na moje zdrowie w przyszłości. Przed każdą stymulacją słyszę o ryzyku hiperstymulacji, ciąży mnogiej itp "doraźnych" powikłaniach. Wiem też, że dopuszcza się kobiety nawet do 6-ciu i więcej stymulacji. Chodzi mi jednak o wpływ na zdrowie za 10-20 czy więcej lat.

Jak długo stosowane są w medycynie leki typu Gonal czy Menopur oraz Decapeptyl - czy gdzieś na świecie monitorowano stan zdrowia pacjentek, którym były podawane? Czy ma duże znaczenie ilość stymulacji?
A może czynnikiem obcjążającym są np wielokrotne punkcje?
Spodziewam się, że jakieś skutki uboczne na pewno będą - pytanie jednak jak wielkie jest to ryzyko i jak poważne skutki uboczne?
Wiem, że to dużo pytań...będę wdzieczna za odpowiedź choćby na część z nich.
Serdecznie pozdrawiam i przy okazji dziękuję też za wszystkie odpowiedzi jakich udzielił mi Pan Doktor w przeszłości :)
Azur
Niestety brak jest obiektwynych badan o odległych skutakch .. działania leków na podsatwie istneijacych nie ma podstaw do twierdzenia że związane jest to z niebezpieczenstwem dla zdrowia ale tego wykluczyc sie nie da.. Z poważaniem JD
Anelimka.
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2011 15:40

SKUTKI STYMULACJI DO IVF

Post autor: Anelimka. »

Witam,
Chciałam spytać czy w ciągu ostatnich 5 lat coś się w tej dziedzinie zmieniło? Czy są już badania pokazujące długofalowe skutki stymulacji?

Mam 24 lata, w przeciagu niespełna pół roku byłam dwukrotnie stymulowana, pierwszy raz protokół krótki, za drugim razem prokół długi, gdyż za pierwszym razem uzyskane komórki "nie były najlepszej" jakości.
Chciałabym wiedziec ile razy tak naprawdę w bezpieczny sposób mozna podchodzic do takiej stymulacji. Czy może każda stymulacja ma negatywny wpływ na moje zdrowie w przyszłości? Trochę się tego obawiam, bo moim dziadkowie chorowali na raka. Strasznie chciałabym miec dziecko ale nie kosztem swojego życia czy zdrowia.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Skutki uboczne - długoterminowe.

Post autor: Jan Domitrz »

nie ma na dzień dzisiejszy twardych dowodów na to żeby stanowiło to zagrożenie Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”