O czym decyduje rodzic zastępczy?

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Awatar użytkownika
Gość

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: Gość »

bryzia dzięki...od razu podniosłam samoocenę :roll: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
bryzia
Posty: 2662
Rejestracja: 15 wrz 2009 00:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: bryzia »

:lol: :lol: :lol:
[baner_zp]911[/baner_zp]

To, co robię,to nie jest tylko zawód ,ale sposób na życie.

Niektórzy szczycą się tym, że mówią to, co myślą nie wiedząc o tym, że... nie myślą
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

bryzia ciekawe ujęcie tematu ;)
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Pola16
Posty: 26
Rejestracja: 23 lut 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: Pola16 »

Jakie uprawnienia ma opiekun prawny, czy jest duża różnica w stosunku do rodziny zastępczej? Dziecko chore nieuleczalnie, rodzic prawa ograniczone, dziecko wymaga pobytu w szpitalu, diagnostyki w znieczuleniu, usg itp.W jakim przypadku muszę kierować się o zgodę do sądu. I co z paszportem - konieczna zgoda rodzica b.? Nie ma z nim żadnego kontaktu.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

pola rozumiem że jesteś rz dla tego dziecka? zgodnie z prawem jeżeli nie jesteś op nie powinnaś sama decydować o niczym w kwestii leczenia (tym bardziej tak poważnych spraw jak znieczulenie ogólne) - co innego zwykła wizyta czy usg;
ja mimo że byłam op robiłam paszport za zgodą sądu

jako zwykła rz nie masz w zasadzie żadnych poważniejszych uprawnień, zwykłe bieżące zabezpieczenie wiktu i opierunku
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Pola16
Posty: 26
Rejestracja: 23 lut 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: Pola16 »

Tak, jestem rodzicem zastępczym i zarazem op. A sąd dużo czasu potrzebuje na wydanie zgody lub nie? Mam zamiar wyrabiać paszport dla małej.

Dodane -- 23.01.2011, 23:24 --

Przy okazji czy toś ma kontakt z Anecik? Wysyłam mail na priva, ale nie chce dojść. Anecik jak to czytasz to napisz do mnie, bardzo mi zależy.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

pola skoro jesteś op to ja najpierw zajrzałbym z dokumentami do wydziału paszportowego, nie zawsze wymagana jest zgoda sądu;
co do czasu trwania mój sąd wydaje tzw zarząd zabezpieczenie w ciągu zaledwie 48godzin - jeżeli jednak wejdziesz na wokandę no trochę to może potrwać
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: misianda »

ktbs pisze:pola skoro jesteś op to ja najpierw zajrzałbym z dokumentami do wydziału paszportowego, nie zawsze wymagana jest zgoda sądu;
co do czasu trwania mój sąd wydaje tzw zarząd zabezpieczenie w ciągu zaledwie 48godzin - jeżeli jednak wejdziesz na wokandę no trochę to może potrwać
ja też jak się dowiadywałam to mówiły mi babki,że sama jako op mogę złożyć o paszport ale nie było potrzeby nie składałam więc na bank nie wiem ale te co się u nich składa same mówiły,że op zgoda sądu nie jest potrzebna

czy tak jest w każdym mieście czy zależy od urzędników dobrej woli nie wiem :)
ilcia811 z nową nazwą
LipMa
Posty: 36
Rejestracja: 22 sty 2011 23:56

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: LipMa »

Po to jesteś ustanowiona opiekunem prawnym, by decydować o takich rzeczach.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

LipMa teoretycznie masz rację, ale niektóre instytucje wolę dodatkowe zabezpieczenie;
jak wiozłam dwoje dzieci do kliniki na operację w znieczuleniu ogólnym lekarzz wolał mieć podkładkę że ktoś weźmie na siebie odpowiedzialność, że ja jakby rz to nie do końca w moim interesie mogłoby być;
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
LipMa
Posty: 36
Rejestracja: 22 sty 2011 23:56

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: LipMa »

Ale to była tylko Twoja wola, że poszłaś do sądu. Teoretycznie mogłaś powiedzieć, że jako OP decydujesz sama.

Przyzwyczaiłam się już, że pewne sytuacje zmuszają nas do stawania okoniem i tzw. walki o "prawa i obowiązki" :( . Wiele wody jeszcze musi upłynąć, by ludzie wiedzieli co z nami robić a czego nie.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

LipMa jako op oczywiście mam prawa i obowiązki, ale w tak ważnej sprawie jak zabieg o którym pisałam chyba w środku bezpieczniej się czułam z tym dokumentem - a jeszcze bardziej gdy okazało się że jedno dziecko się "zatrzymało" w trakcie

jak już mi to dziewczyny często "wyrzucają" mieszkam w świecie gdzie zabezpieczenia sędzia wydaje mi prawie od ręki więc nie stanowi dla mnie problemu napisać i dodatkowo o coś poprosić
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
LipMa
Posty: 36
Rejestracja: 22 sty 2011 23:56

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: LipMa »

Ale rozmawiamy o tym o czym decyduje/nie decyduje OP?
Ty piszesz o tym, że sąd przez wydanie decyzji daje Ci "spokój ducha".

Miałaś sytuację gdy Ty jako OP prawny decydowałaś się na zabieg a sąd się nie zgodził?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: ktbs »

LipMa pisze:Miałaś sytuację gdy Ty jako OP prawny decydowałaś się na zabieg a sąd się nie zgodził?
nie
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
Anaid
Posty: 163
Rejestracja: 11 cze 2010 15:11

Re: O czym decyduje rodzic zastępczy?

Post autor: Anaid »

Mam pytanie. Jak to się ma po zmianach w ustawie? Słyszałam że mimo że np. matka ma tylko ograniczoną władzę rodzicielską, to RZ może wnioskować o ustanowienie OP. Wiecie coś na ten temat?
"Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radośćią. "

— Ronald Russell
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”