okienko implantacyjne przy criotransferze-czy ważne?(pilne)

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
maliniaq
Posty: 227
Rejestracja: 17 kwie 2005 00:00

Post autor: maliniaq »

Panie Doktorze, bardzo proszę o pomoc. Dziś 15 dc. W piątek (za 2 dni) mam mieć criotransfer. Podchodzę na cyklu naturalnym. Wczoraj - w 14dc. miaąłm endometrium o grubości 12mm. i pęcherzyk wiodący ze wzgórkiem jajonośnym w prawym jajowodzie 23mm.
To był wtorek, a w piątek o 16.30 crio. Dostaąłm leki, które mam brać od dziś: luteine dopochwową (8 tabl. dziennie), duphaston, estrofem, encorton i acard. Niestety, nie dostaąłm nic na pęknięcie pęcherzyka. Czy to jest bardzo istotne w przypadku criotransferu? Dopiero dzis wyczytaąłm, że powinno się stworzyć 'okienko implantacyjne". Boję się, ze pęcherzyk sam nie opęknie, a mojej pani dr dziś nie ma w klinice. Co robić?

Dodane po: 21 godzinach 3 minutach:

Panię Doktorze, w dalszym ciagu bardzo proszę o odpowiedź. Dodam tylko, że pęcherzyk najprawdopodobniej pękł wczorajw ieczorem - zawsze czuję ten moment:). Wczoraj bardzo mnie bolał prawy jajnik, kuł, wzięłam gorącą kąpiel i rano już nic nie czuję. Czy transfer w piatek będzie ok.?(chodzi mi o czas podania zarodków)
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Jeżeli pecherzyk pękł 27 to transfer powinien być
31 w przypadku zarodka 2 dniowego
1 w przypadku zarodka 3 dniowego
3 w przypadku blastocysty
Jeżeli pęcherzyk pekł to nie było konieczności podawania pregnylu
Jacek Szamatowicz
lucyna77
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2010 15:42

Re: okienko implantacyjne przy criotransferze-czy ważne?(pil

Post autor: lucyna77 »

Witam Panie Doktorze,

Jestem w trakcie pierwszej procedury in vitro (powstało 25 zarodków), po czwartym nieudanym criotransferze.

Niestety z powodu hiperstymulacji nie mogłam podejść do transferu ze świeżych zarodków.
Pierwszy criotransfer odbył się na cyklu bezowulacyjnym, trzy następne na owulacyjnym.

W przypadku ostatniego transferu na cyklu owulacyjnym fakt przebycia owulacji był określony na podstawie obrazu USG,jednak bez dokładnego wyznaczenia dnia. Następnie dwa dni później przeprowadzono transfer, już wtedy czterodniowych zarodków. Monitoring cyklu przeprowadzano dwa razy w odstępie 6 dni.
Podobna procedura miała miejsce w przypadku poprzednich criotransferów.

W związku z tym nurtują mnie następujące pytania:
1. Ile dni po owulacji powienien być przeprowadzony transfer czterodniowych zarodków?
2. Jaka jest dopuszczalna tolerancja w określeniu dnia owulacji, aby zarodek miał optymalne szanse zagnieżdżenia się?
3. Z jaka dokładnością można określić dzień przebytej owulacji na podstawie dwukrotnego badania cyklu za pomocą USG?
4. Czy do dokładnego określenia dnia owulacji powinny być stosowane testy owulacyjne?
5. Jaka jest statystyka powodzenia transferu na cyklu bezowulacyjnym i owulacyjnym?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: okienko implantacyjne przy criotransferze-czy ważne?(pil

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Transfer zarodków 4 dniowych powinien być przeprowadzon 4 dni po owulacji
Najlepiej aby transfer był w dokładnnym czasie ale jednocześni okienko implantacyjne to nie godzina albo dwie ale pewien okres czasu około 2 dni
Teoretycznie to powinno być okolo 24 H
Najlepiej jest jednak określi pik okołoowulacyjny
Na cyklu owulacyjnym skutecznośc jest wieksza
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”