adopcja a urlop macierzyński

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

Agna, o tym samym napisałyśmy :lol: ale nasz Sąd nie ma takich druczków - my musimy to napisać, a Sąd tylko podpisuje.
Awatar użytkownika
Agna
Posty: 3013
Rejestracja: 21 lut 2002 01:00

Post autor: Agna »

teeeelepatia :) :cmok:
Mama Jasia :), Małgosi :), Szymka :) i Martusi :)
www.agna01.neostrada.pl
[url=http://www.zielona.poczekalnia.prv.pl][img]http://193.243.146.13/astley/bar.gif[/img][/url]
natabocian
Posty: 10956
Rejestracja: 08 gru 2002 01:00

Post autor: natabocian »

Dziewczynymam pytanie - czy ja mogę zadecydoac od kiedy chcę urlop macierzyński :?: To znaczy-gdy dostaniemy juz postanowienie o preadopcji, czy od tego dnia muszę brać macirzyński czy np. moge najpierw iść na urlop i złożyć podanie, że na macierzyński chcę iść od jakiegoś innego dnia :?:
Karolka, Monika i Krzyś - trójka rozbójników :) :) :)
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

Nata Droga,
wydaje mi się, że kiedy chcesz... przepis mówi, od kiedy juz możesz. (może nataku sie odezwie :)) Ona jest Pani, która wie od tych spraw)
W praktyce spotykałam już różne rozwiązania:
1. od złożenia wniosku (czyli wniesienia sprawy - na podst. zaśw. z Sadu o złozeniu wniosku) ) - rodzina była z daleka, pani wzięla urlop i siedziała w szpitalu w Łodzi z dzieckiem do czasu sprawy o powierzenie.
2. od sprawy o powierzenie ( na podst. postanowienia lub zaświadczenia)
3. od sprawy adopcyjnej - kończącej (wczesniej urlop wypoczynkowy, wakacje u nauczycielek, zwolnienie)
4. od otrzymania nowego aktu urodzenia - wtedy juz bez żadnego "Ale" urlop na własne dziecko :)
5. w dowolnych momentach między złożeniem wniosku a uprawomocnieniem postanowienia o przyspsobieniu.

Jak tam komu najlepiej pasowało... :)
natabocian
Posty: 10956
Rejestracja: 08 gru 2002 01:00

Post autor: natabocian »

No to fajnie. Chciałabym przedłużyć jak najbardziej czas do wzięcia urlopu macierzyńskiego :D
Karolka, Monika i Krzyś - trójka rozbójników :) :) :)
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

Jorgo, zerknij na 3 strone tego wątku :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

Fajnie, że jest ten wątek!
Czyli na pewno mogę wziąć urlop macierzyński później niż powierzenie? Chciałabym przed macierzyńskim wykorzystać zachomikowany z poprzedniego roku urlop wypoczynkowy - 3 tygodnie i z tego roku 5 tygodni. Czyli najpierw bym złożyła normalny wniosek o urlop wypoczynkowy (8 tygodni! :)), a dopiero później o macierzyński (16 tygodni)... Można tak?
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mat - odpiszę Ci wieczorkiem :D
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
Agna
Posty: 3013
Rejestracja: 21 lut 2002 01:00

Post autor: Agna »

Mat - a po co? nie lepiej odwrotnie? najpierw macierzyński (z którego pracodawca nie ma prawa odwołać i wręczyć wypowiedzenia, na przykład) a potem wypoczynkowy zaległy i bieżący? i 2 dni opieki nad dzieckiem...
Mama Jasia :), Małgosi :), Szymka :) i Martusi :)
www.agna01.neostrada.pl
[url=http://www.zielona.poczekalnia.prv.pl][img]http://193.243.146.13/astley/bar.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

Powody wymyśliłam dwa (poprawcie mnie, jeśli jest tu gdzieś błąd):

1. Dla kadr to jest chyba jakaś niedogodność, że chomikowałabym urlop tak długo.

2. Jeśli można wręczyć wypowiedzenie w trakcie urlopu wypoczynkowego, to i tak okres wypowiedzenia mam 3-miesięczny, więc w jego czasie poszłabym i tak na macierzyński, a więc bezpieczniej jest najpierw wypoczynkowy, a potem macierzyński, prawda?
AGA
Członek Stowarzyszenia
Posty: 3161
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: AGA »

Kadrami bym się nie przejmowała, chyba, że będą jakoś szczególnie naciskać, ale z tego co wiem, z reguły naciski są na wykorzystanie zaległego urlopu do końca marca, a potem to nie jest już takie pilne aż do następnego marca (m.in. z powodu konieczności tworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy przy okazji rocznego audytu).

Mat, przecież w trakcie urlopu wypoczynkowego też nie mogą wręczyć ci wypowiedzenia (mylę się ?). Nie bardzo rozumiem w związu z tym tego kombinowania z urlopami - ja bym wzięła po kolei, macierzyński, a potem wypoczynkowy i ewentualnie wychowawczy.
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mat, ale z Ciebie kombinatorka :wink: :wink: :wink:

A tak na serio, z prawnego punktu widzenia jest tak:
Jeżeli wystąpisz o urlop wypoczynkowy przed macierzyńskim - to jest niebezpieczeństwo, że pracodawca odmówi Ci udzielenia tego urlopu (chociaż urlop zaległy powinien być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku nastepnego),
Jeżeli wystąpisz o urlop macierzyński - wystarczy postanowienie sądu o powierzeniu pieczy - to urlop ten bezwzględnie musi być Ci udzielony. Zgodnie z art. 183 k.p. dla udzielenia tego urlopu (tzn. na warunkach urlopu macierzyńskiego) konieczne jest spełnienie 2 przesłanek:
1) przyjęcie dziecka na wychowanie i
2) wystapienie do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia (chyba ustawodawca pomylił kolejność, ale ... :roll: :roll: :roll: ).

Teoretycznie nawet wniosek o urlop na warunkach macierzyńskiego nie jest konieczny, jeżeli przedłożysz pracodawcy stosowne dokumenty tzn. postanowienie sądu, ponieważ przepisy nie stanowią, że urlopu tego udziela się na wniosek.
Ale ... ja tez musiałam składać taki wniosek, chociaż zajmuję się prawem pracy i wszyscy w instytucji w której pracuję także się nim zajmują...

W czasie obu urlopów zarówno wypoczynkowego jak i macierzyńskiego nie można pracownicy (pracownikowi) wypowiedziec umowy o pracę.

Jeżeli wystąpisz z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim pracodawca także ma obowiązek ten wniosek uwzględnić i udzielić Ci takiego urlopu, w wymiarze jaki Ci przysługuje i o jaki wnioskujesz.

Także mozesz i tak, i tak - niebezpieczeństwa nie ma :D :D :D
Powodzenia!!!
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

nataku pisze:W czasie obu urlopów zarówno wypoczynkowego jak i macierzyńskiego nie można pracownicy (pracownikowi) wypowiedziec umowy o pracę.

Jeżeli wystąpisz z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim pracodawca także ma obowiązek ten wniosek uwzględnić i udzielić Ci takiego urlopu, w wymiarze jaki Ci przysługuje i o jaki wnioskujesz.

Także mozesz i tak, i tak - niebezpieczeństwa nie ma :D :D :D
O, i to mnie całkowicie przekonuje i uspokaja! :)
Piękne dzięki Nataku, Agna i AGA za wsparcie i profesjonalne porady, zrobię tak jak mówicie! Fajnie wiedzieć co i jak, będzie mi raźniej załatwiać papierzyska w kadrach :) (Myślę, że już całkiem niedługo! ;))
Awatar użytkownika
waniliaka
Posty: 977
Rejestracja: 28 lis 2004 01:00

Post autor: waniliaka »

Ja pracuje w szkole. Mała byla u nas "od przedferii" ale na urlop poszlam dopiero po feriach. Za przyzwo;leniem dyrekcji - po prostu napisałm " w związku z .... o udzielenie mi urlopu od dnia ... " :):):) i tym sposobem jeszcze się urlopujemy!!
pozdrawiam
wanilka szczęśliwa matka dwóch ludzików





http://wanilia39.blox.pl/html
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

waniliaka, ale są co najmniej 3 rodzaje urlopów (wypoczynkowy, macierzyński, wychowawczy), a nie napisałaś na którym jesteś i co potem... :)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”