optymalny czas na iui

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
Gość

optymalny czas na iui

Post autor: Gość »

Szanowny Panie doktorze,
w jaki sposób ustalić najbardziej optymalny czas na inseminację?
w 11 dc byłam na usg po stosowaniu clostilbegytu: 2 pęcherzyki o wielkości 21 mm, endometrium 14 mm. zrobiłam badanie lh z krwi: 10,3 mIU/ml. Czy inseminacja Pana zdaniem powinna odbyć się w tym dniu czy w następnym?
Z góry dziękuję za odpowiedz,
pozdrawiam
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

czas IUI programuje sie najbardziej optymalnie podając hcg 36 godzin po podaniu jest to najbardziej optymalny czas ocena LH nie ma najmniejszego sensu Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

dziękuję za odpowiedź
mam jeszcze jedno pytanie, czy przy tak dużych pęcherzykach 21 mm jest jeszcze sens podawać hcg? czy nie spowoduje to powstania torbieli?
do tej pory moje pęcherzyki same pękały.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

podanie hcg samo w sobie nie stanowi problemu ryzyka powstawania torbieli a poparwia jakośc owualcji i funkcji ciałka zółtego Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Panie doktorze,
a co to znaczy, ze hcg poprawia jakość owulacji?
Mam potwierdzenie po 42 h po iui że pęcherzyki pękły i w tym czasie 2 podanie (niestety nie czuję bólu owulacyjnego, więc trudno powiedzieć kiedy owulacja dokładnie miała miejsce).
Czy moje samopękające pęcherzyki są niższej jakości? I jeśli tak co to znaczy? Czy w takiej sytuacji szanasa na ciążę jest mniejsza niż przy stosowaniu hcg?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

nie możan tak powiedzieć wiadomo jednak że samo zastosowanie leku zwiększa szansę na zajście w ciążę Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Panie doktorze,
przepraszam, ze tak drążę ten temat, ale chciałabym wiedzieć jakie postępowanie jest najbardziej optymalne. Na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrozdu są następujące w temacie rekomendacje:
"W badaniach randomizowanych wykazano, że podawanie hCG nie ma przewagi nad wykrywaniem samoistnego piku owulacyjnego. Również wykonywanie inseminacji nie ma większej skuteczności w cyklach z lub bez hCG"
"Nie udowodniono wyższości nad innymi żadnej z metod określenia dnia i godziny owulacji oraz inseminacji (iniekcja HCG, testy owulacyjne z moczu, pomiar LH w surowicy)"
Czy te rekomendacje są już nieaktualne? czy są nowe badania, z których wynika, ze stosowanie hcg zwiększa szansę na ciążę?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

podawanie hcg ułatwia nam pracę i z tego powodu jest preferwoane alternatywą jest stsowanie testów owulacyjnych metody również o kiepskiej wiarygodności ( rózne testy ) Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”