hiperstymulacja-obawy

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kima
Posty: 175
Rejestracja: 20 sie 2003 00:00

hiperstymulacja-obawy

Post autor: Kima »

Panie Doktorze,
Miałam wczoraj punkcję, uzyskano 19 komórek. MOje pytanie dotyczy bólów podbrzusza - jak długo trwają po takiej punkcji tzn. jak długo taki ból można traktować jako normalne następstwo. Poza tym bardzo boję się zespołu hiperstymulacji - nie wiem kiedy mija ryzyko jej wystąpienia. Dziękuję za odpowiedź :(
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: hiperstymulacja-obawy

Post autor: Jan Domitrz »

Kima pisze:Panie Doktorze,
Miałam wczoraj punkcję, uzyskano 19 komórek. MOje pytanie dotyczy bólów podbrzusza - jak długo trwają po takiej punkcji tzn. jak długo taki ból można traktować jako normalne następstwo. Poza tym bardzo boję się zespołu hiperstymulacji - nie wiem kiedy mija ryzyko jej wystąpienia. Dziękuję za odpowiedź :(
Objawy hypesrtymulacji to zwiększenie obwodu brzucha dolegliwosci bólowe nasilające się ... Przy takiej ilosci jest zwiększone rzyko wysptapienia zepsołu OHSS ale to nie oznacza że on wystąpi Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
Kima
Posty: 175
Rejestracja: 20 sie 2003 00:00

Post autor: Kima »

Panie Doktorze,
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale chciałabym jeszcze zapytać, kiedy mam przestać się bać, że hiperstymulacja nastąpi tzn. kiedy na 100% mogę powiedzieć, że mnie to ominęło. Nie mogę przestać o tym myśleć i ciągle sprawdzam czy mi rośnie brzuch.
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i pozdrawiam :(
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Kima pisze:Panie Doktorze,
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale chciałabym jeszcze zapytać, kiedy mam przestać się bać, że hiperstymulacja nastąpi tzn. kiedy na 100% mogę powiedzieć, że mnie to ominęło. Nie mogę przestać o tym myśleć i ciągle sprawdzam czy mi rośnie brzuch.
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i pozdrawiam :(
Niestey sa dwa rodzaje tego zepołu jedn wczesny po podaniu HCg a drgi wraz z pojawieniem sie ciązy ... Z powazaniem JD
Awatar użytkownika
Kima
Posty: 175
Rejestracja: 20 sie 2003 00:00

Post autor: Kima »

PAnie Doktorze,
-czy "po podaniu HCg" to oznacza, że już w czasie punkcji wiadomo, ze nastąpił zespół hiperstymulacji?
- jak długi czas od pojawienia się ciąży (zagnieżdżenia zarodka?) można się spodziewać wystąpienia tego powikłania?
Przepraszam za tak natarczywe pytania, ale się martwię,
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kima
Posty: 175
Rejestracja: 20 sie 2003 00:00

Post autor: Kima »

Panie Doktorze,
Bardzo proszę o odpowiedź :(
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”