ENDOMETRIOZA (cz.II)

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BarBarella
Posty: 4505
Rejestracja: 01 gru 2004 01:00

ENDOMETRIOZA (cz.II)

Post autor: BarBarella »

Niezależny portal informacyjny o endometriozie - http://www.endometrioza.aid.pl

Forum niezależnego portalu informacyjnego o endometriozie


Co to jest endometrioza?

Jakie są objawy endometriozy?

Diagnozowanie endometriozy

Leczenie endometriozy

Endometrioza i niepłodność

Mity i przesądy na temat endometriozy!

Niepłodność spowodowana endometriozą i techniki wspomaganego rozrodu (ART)

Twoja pierwsza wizyta dotycząca endometriozy: pytania, które może zadać Ci lekarz!

Objawy jelitowe w endometriozie

Endometrioza ciąża i karmienie piersią

Analogi agoniści GnRH w leczeniu endometriozy

Danazol w leczeniu endometriozy

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna stosowana w przypadku endometriozy

Inhibitory aromatazy w leczeniu endometriozy

Leczenie bólu endometrialnego za pomocą niesterydowych lekow przeciwzapalnych - NSLPZ

[url=http://www.endometrioza.aid.pl/component/content/article/1-latest-news/79-zrosty-w-endometriozie-.html]Zrosty w endometriozie

Mity i przesądy o endometriozie ]

Jak sobie radzic z efektami ubocznymi podczas stosowania leków na endometriozę

Gdy współżycie sprawia ból

UWAGA! POLECAM PRZECZYTANIE STARYCH WĄTKÓW założonych przez Aneczkę27
pierwszy to
endometrioza - i co dalej (zal. styczeń 2004)
endometrioza i co dalej II
Endometrioza - jak się leczyć?
Endometrioza - jak się leczyć?
Jest też wątek do pogaduch dla endometriowiczów (tak ten wątek założył menczyzna ; dziubek71). Tam można pisać o wszystkim - nie tylko o leczeniu. Wspieramy się na nim nawzajem. :)
Endometrioza i nie tylko .... - pogadajmy ;-)
Endometrioza i nie tylko ...... Pogadajmy! cz. II
i kolejny teraz aktywny
Endometrioza i nie tylko ...... Pogadajmy! cz. III

SŁOWNICZEK
@ (małpa, małpiszon) - miesiączka
endo - endometrioza
laparo - laparoskopia
Ca-125 - marker nowotworowy często podwyższony przy endometriozie (badanie krwi)
gin - ginekolog
antyki - tabletki antykoncepcyjne
analogi - analogi GnRh (lek na endometriozę)
inhibiotory aromatazy - najnowszej generacji (najmniej przebadane, skuteczność w badaniach wieksza, raczej nie stosowane w Polsce)

WYTYCZNE LECZENIA ENDOMETRIOZY w języku angielskim
http://guidelines.endometriosis.org/
Bardzo rzetelne wytyczne, ktore mozna pokazac swojemu ginekologowi.

Leki na endo zatrzymujące @ (miesiączkę)
zastrzyki - leki analogi GnRh (Inhibitory aromatazy)
- bierze się je co 28 dni lub co 3 miesiące. Są drogie dawka 28 dniowa cena ustawowa ok 412 PLN (można jednak znaleźć tańsze w aptekach - trzeba szukać), ostatnio zaleca sie stosowanie w trakcie tego leczenia Hormonalnej Terapii Zastępczej w celu usunięcia skutow ubocznych glownie osteoporozy
Danazol - lek na endometriozę
tabletki antykoncepcyjne brane non-stop (raczej spowolniaja rozwoj endometriozy - zmniejszaja bole @)
progesterony (raczej spowolniaja rozwoj endometriozy - zmniejszaja bole @)


Leki wspomagające leczenie
Przeciwzapalne leki typu: diclofenac, ibuprofen.... (przeciwskazane podczas starań, mające wiele skutkow ubocznych niestety)*
Witamina C i E (antyutleniacze) udowodniono, że regularne przyjmowanie zmniejsza dolegliwości bólowe. (witamina E w duzych ilościach przeciwskazana podczas starań).

Paraleki
Propolis (dziala podobno podobnie jak analogi i również przeciwzapalnie) (przeciwskazany podczas starań)
Olejek z wiesiołka (działa przeciwzapalnie) (sprzeczne informacje co do stosowania podczas starań)
Omega 3 (pomaga w problemach immunologicznych)

WWW o endo
Po polsku :):
http://www.endometrioza.aid.pl
Po angielsku:
http://www.endometriosiszone.org/
http://www.endometriosis.org
Bardzo dobra strona. Polecam szczegolnie prezentacje Part I, II i III. To chyba kazdy gin powinien przestudiowac! :)
===============================================

statystyki endometrioza jelit
Endometrioza atakuje 8-15% kobiet. Z tego endometrioza jelit to 12-37% przypadkow. Najczesciej to jelito grube + odbyt 85%, jelito cienkie 7% (na ogól jelito krete), jelito ślepe 3,6%, wyrostek 3%.

===============================================

U kobiet z endo. wystepuje (Jakowicki):
-zaburzenia folikulogenezy
-przedwczesne pekanie pecherzyka
-brak jajeczkowania i oligoowulacja
-redukcja aparatu pecherzykowego
-niedoczynnosc cialka zoltego
-luteinizacja niepeknietego pecherzyka jajnikowego
-hyperprolaktynemia
-przyspieszony lub uniemozliwiony transport komorki
-fagocyotza plemnikow
-zaburzenia zalodnienia
-defekt implantacji
-embriotoksycznosc (poronienie)

===============================================

===============================================

Nieprawidłowe zmiany aktywności genów w płodnym okresie cyklu miesiączkowego mogą być przyczyną niepłodności u wielu kobiet cierpiących na endometriozę, schorzenia objawiającego się bolesnymi miesiączkami.

Obserwacji tych dokonał zespół pod kierunkiem Lindy Giudice ze Stanford University w California. Jednym z genów o nieprawidłowej aktywności był gen kodujący białko L-slektynę. Całkiem niedawno, w styczniu 2003 roku, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego donieśli na łamach pisma "Science", że białko to odgrywa kluczową rolę w procesie przylegania komórek zarodka do ścianek macicy i w zagnieżdżaniu się zarodka. Proces ten jest niezbędnym etapem każdej prawidłowo przebiegającej ciąży.

Najnowsze wnioski Giudice i wsp. wyciągnął na podstawie wyników uzyskanych w grupie 8 kobiet z endometriozą i 7 kobiet bez tego schorzenia. Analizy genetyczne z użyciem tzw. techniki "microarray" przeprowadzono na komórkach pobieranych z błony śluzowej macicy - endometrium, w najbardziej płodnym okresie cyklu miesiączkowego. W tym czasie błona śluzowa macicy jest najlepiej przygotowana do przyjęcia zarodka, który przylega do ścianek macicy i "wkręca się" w nie.

Okazało się, że w badanym okresie cyklu u kobiet z endometriozą niektóre geny wykazują nieprawidłową aktywność - niektóre są bardziej aktywne niż u kobiet bez tego schorzenia, inne mają wyraźnie obniżoną aktywność (aktywność genu przekłada się na procesy produkcji zakodowanego w nim białka).

Jak podkreślają autorzy, zmiany w aktywności genu L-selektyny mogą tłumaczyć niepłodność u części kobiet z endometriozą, nie dostarczą jednak wyjaśnienia dla wszystkich jej przypadków.

"To prawdopodobnie główna przyczyna niepłodności związanej z endometriozą, ale przypuszczamy, że istnieje ich więcej" - komentuje najnowsze wyniki dr Louis V. DePaolo z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (National Institute of Child Health and Human Development). Jako przykład badacz podaje wcześniejsze wyniki, które wskazują, że endometrioza wywołuje w organizmie zmiany obniżające skuteczność procesów prowadzących do spotkania plemnika z komórką jajową i do zapłodnienia.

Zdaniem autorów najnowsze wyniki zaowocują w przyszłości nowymi, nieinwazyjnymi sposobami diagnozowania endometriozy. Obecnie można ją wykryć jedynie dzięki metodom inwazyjnym, jak np. laparoskopia operacyjna, które umożliwiają badanie wnętrza jamy brzusznej.

Według DePaolo i wsp. jeśli kobiety z endometriozą faktycznie wykazują zmiany w aktywności różnych genów, to można je będzie łatwo identyfikować w trakcie bezbolesnego badania próbek krwi lub tkanek. Najnowsze badania mogą też ułatwić opracowanie lepszych metod leczenia endometriozy, np. leków, które będą wpływały na aktywność odpowiednich genów i łagodziły objawy schorzenia.

Szacuje się, że schorzenie dotyka 1 do 5%, a według niektórych danych nawet 10-15% dojrzałych płciowo kobiet.

===============================================

===============================================


Lek stosowany w terapii endometriozy zwiększa ryzyko raka jajnika

--------------------------------------------------------------------------------

Danazol, lek stosowany w leczeniu endometriozy, może trzykrotnie zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika - donoszą badacze z USA. Endometrioza jest bolesnym schorzeniem, które rozwija się w następstwie przemieszczenia endometrium wyściełającej macicę, do innych organów w jamie brzusznej. Ponieważ tkanka ta jest stale wrażliwa na zmiany hormonów w cyklu miesięcznym, reaguje na nie podobnie jak błona śluzowa macicy. Cykliczny wzrost i degeneracja endometrium osiedlonego na innych organach powoduje bardzo bolesne dolegliwości, zwłaszcza przed lub w czasie miesiączki oraz krwawienia, stany zapalne, a może nawet prowadzić do bezpłodności. Według niektórych szacunków schorzenie dotyka od 1 do 5 proc. dojrzałych płciowo kobiet, inne dane wskazują, że kobiet cierpiących na endometriozę może być znacznie więcej, nawet 10-15 proc. W leczeniu endometriozy stosuje się leki hormonalne, które, wpływając na funkcje jajnika, hamują wzrost i aktywność endometrium w innych organach lub też stosuje się chirurgiczny zabieg usunięcia zmian. Naukowcy z University of Pittsburgh w USA przeanalizowali dane zebrane wśród kobiet z endometriozą. Badacze chcieli w ten sposób określić związek pomiędzy endometriozą i jej leczeniem a ryzykiem rozwoju raka jajnika. Wśród kobiet, które leczyły się z powodu tego schorzenia - 17 zażywało danazol, tj. syntetyczną wersję męskiego hormonu płciowego z grupy androgenów, a 15 kobiet leuprolid, tj. związek hamujący uwalnianie gonadotropin z przysadki mózgowej, czyli hormonów, które pośrednio wpływają na cykliczny wzrost błony śluzowej macicy. Obydwa te leki są popularne w leczeniu endometriozy. Okazało się, że kobiety, które były leczone danazolem, były prawie trzy razy bardziej (dokładnie 2,7 raza) narażone na ryzyko rozwoju raka jajnika w porównaniu z kobietami, które nie zażywały leku. W grupie kobiet zażywających lepurolid nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka rozwoju tego nowotworu. "Nasze poprzednie badania wykazały, że kobiety z endometriozą są narażone o 50 proc. bardziej na ryzyko rozwoju raka jajnika. Danazol wydaje się dodatkowo zwiększać to ryzyko" - tłumaczy prof. Roberta B. Ness, która brała udział w badaniach. "Te nowe wyniki, mimo że wstępne, mogą mieć duże znaczenie w wyborze odpowiedniej metody leczenia endometriozy" - dodaje badaczka. Obecnie naukowcy planują kolejne badania nad związkiem pomiędzy androgenami (do których należy danazol) i ryzykiem rozwoju raka jajnika.


2002, 03, 19 , PAP

===============================================

===============================================


O CIAZY POZAMACICZNEJ I JEJ ZWIAZKU Z ENDO.


Klasycznie za najważniejszy czynnik ryzyka ciąży pozamacicznej uważa się pozapalną niedrożność jajowodów.[64] Jednakże w około 50% - 75% jajowodów usuniętych z powodu nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego nie stwierdzono zmian świadczących o przebytym zapaleniu.[41,145] Mimo tego w wyniku zmian zapalnych, niezależnie od czynnika etiologicznego dochodzi do uszkodzenia jajowodu polegającego na powstawaniu blizn, uchyłków oraz zrostów w obrębie jego ścian, jak również zaniku rzęsek jajowodowych, co uniemożliwia prawidłową wędrówkę zapłodnionej komórki jajowej.

Etiologia ciąży pozamacicznej jest złożona. Za najważniejszy czynnik ryzyka uważa się uszkodzenie jajowodu spowodowane przebytym stanem zapalnym, zabiegiem chirurgicznym lub endometriozą. Wśród innych czynników ryzyka wymieniane jest leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu, stosowanie diethylostylbestrolu i niektórych metod antykoncepcyjnych, nikotynizm, jak również wczesna inicjacja seksualna oraz stosowanie irygacji.[3,5,6,15]


zrodlo: http://www.ginekolog.pl/mod/archiwum/6256

===============================================


http://www.przeglad-urologiczny.pl/arty ... 37&print=1
http://www.zdrowie.med.pl/nowosc.phtml?id=3256
http://www.ginekolog.pl/mod/encyklopedi ... rioza/2048
http://uwaga.onet.pl/1256758,1,archiwum.html
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... sassn.org/
http://www.endocenter.org/endoflash_highspeed.htm
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... 05&v=2&s=0
http://www.farmacja.pl/fwp/literatura/A ... 6-2004.pdf
http://www.gpsk.am.poznan.pl/ptg/rekome ... eciazy.htm
http://www.lucynaendo.fc.pl/index.php
http://adept.net.pl/about.php?id=5
http://www.libramed.com.pl/wpg/NumeryAr ... 04/09.html
http://www.dobradieta.pl/forum/archiwa/ ... a-8465.htm
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... 94&v=2&s=0
http://www.forumginekologiczne.pl/forum/vt,48,245,14550
http://samozdrowie.interia.pl/kobiece/d ... inf=481019
http://www.fibrovan.com/faq_endo.html
http://www.polki.pl/?page=seks_antykonc ... d=10000200
http://zielonedrzwi.onet.pl/1340470,relacje.html
http://www.ginpol.pl/index2.html
http://www.endometriosis.org/research-antioxidants.html
http://www.theendoclub.com/theendodiet.htm
/phpbbforum/viewtopic.php?t=5533

Kiedy przyjdzie @ po leczeniu? (ilość tyg.czekania na @),lek- (ilość brania leku)

Tasiemeczka - 15 tygodni (Decapeptyl)
Onga - 12 tygodni (Decapeptyl)
Lewana 10 tygodni(Diphereline)
Ines - 9 tygodni ( Zoladex)
Niteczka - 8 tygodni (Diphereline)
Perełkowe dzieci -8 tygodni po odstawieniu leku
Dove - 8-9 tydzien (Diphereline)
Betucha 6 tygodni(Zoladex)
Anika - 6 tygodni (Danazol)
Jagodakp 5 tygodni (Danazol)
Kasiag- 4 tygodnie (Danazol-8 m-cy); 5 dni (Danazol-3,5 m-ca)
Evka - 4 tygodnie (Diphereline)
Oliwia1 - 4 tygodnie (Zoladex)
asia33-69 - 28 dni(Danazol)

Moje luźne uwagi.
Konieczne jest rozróżnienie wyleczalności endometriozy. Gdy stopień I lub II wyleczalność jest możliwa. Dlatego warto brać leki i "się pomęczyć" (nie lekceważyć choroby).
Jeśli endo wynosi III lub IV wyleczenie właściwie jest niemożliwe, ale szybka interwencja chirurgiczna i farmakologia powinna poprawić stan pacjentki - przygotować do ewentualnej ciąży.

Jeśli chodzi o diagnozowanie endo to na 100% potwierdzi to nie koniecznie sama laparoskopia ale badanie histopatologiczne (próbka pobrana podczas laparoskopii).

Zanim jednak zrobimy laparoskopię, są pewne badania, których wyniki MOGĄ (ALE NIE MUSZĄ) wskazywać na duże prawdopodobieństwo endometriozy.
Jest to:
badanie USG wykonane przez doświadczonego lekarza - może wykryć endometriozę na jajnikach w postaci torbieli endometrialnych (jeśli tylko tu znajduje się endo to jest to tylko stopień I). Oraz można wykryć zrosty wynikające z endometriozy (to już stopień wyższy niestety). Również płyn w zatoce Douglasa (może świadczyć o stanie zapalnym - który może wynikać z endo).
Badanie krwii na marker nowotworowy C 125 - może być dużo powyżej normy i nie świadczyć o zmianach nowotworowych tylko o toczącym się stanie zapalnym wynikającym z endometriozy.
Bóle przed i po miesiączce (to raczej przy wyższym stopniu endometriozy).
Bolesne stosunki (w pewnych pozycjach) i bolesne wypróżnianie (wtedy gdy ogniska endometriozy znajdują się blisko pochwy lub jelit).

Warto zaznaczyć, że zaburzenia hormonalne (hormonów płciowych) nie ma nic wspólnego z endometriozą. Również przerost endometrium w macicy nie jest endometriozą. Endometrioza to występowanie tkanki endometrium poza macicą!!!

Myślę, że warto dopisać jakie są czynniki zwiększonego ryzyka występowania endometriozy.

Warto zaznaczyć, jeszcze że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych raczej nie leczy endometriozy, ale napewno zmniejsza jej objawy bólowe.

W Polsce endometrioza nie została uznana za chorobę przewlekłą i co za tym idzie leki na tę chorobę rzadko są refundowane, niestety. Również IN Vitro nie jest u nas refundowane, a w przypadku, gdy endometrioza zniszczy jajowody jest jedynym sposobem na dzidziusia.

Za granicą (tą bogatszą) in vitro często jest refundowane (do kilku prób) oraz leki również są refundowane. Również diagnostyka jest często bardziej zaawansowana - np. wykonywany jest rezonans magnetyczny, który daje obraz lepszy niż przy USG. (nie jestem pewna czy widać na nim ogniska endometriozy czy tylko zrosty).

=====================
* SKUTKI UBOCZNE IBUPROFENU
Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: ból w nadbrzuszu, nudności, zgaga. Mogą wystąpić: zawroty głowy, wysypka, szum w uszach, zmniejszenie łaknienia, obrzęki. Rzadko: biegunka lub zaparcie, dyskomfort w nadbrzuszu, niestrawność, wymioty, wzdęcia, ból głowy, nadpobudliwość, świąd skóry. Sporadycznie: krwawienia z przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka, wrzód trawienny z krwawieniem lub przebiciem, zapalenie wątroby, żółtaczka, niebakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości, niestabilność emocjonalna, depresja, zaburzenia widzenia lub słuchu, pokrzywka, rumień wielopostaciowy - choroba skóry i błon śluzowych, wyłysienie, skórne zmiany pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona - zmiany rumieniowo-pęcherzowo-nadżerkowe lokalizujące się głównie na błonach śluzowych; zmiany w obrazie krwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność serca, kołatanie serca, reakcje nadwrażliwości, upośledzenie czynności nerek, suchość w jamie ustnej, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa.

Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

źródło Sajmonka

???? no właśnie co jeszcze??? :) czekam na sugestie

pozdrawiam serdecznie

PONAWIAM APEL O UMIESZCZENIE NA PIERWSZEJ STRONIE INFORMACJI, KTORE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ NA PIERWSZJ STRONIE.

Osoby zainteresowane jakąkolwiek pomocą chorym na endometriozę prosze o maila na [email protected]
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2009 21:14 przez BarBarella, łącznie zmieniany 5 razy.
[url=http://www.proinvitro.pl][size=150]ProIVF[/url]
[url=http://www.endometrioza.aid.pl]www.Endometrioza.Aid.pl[/url][/size]
IVst 2xlaparo 12mcyGnRh Hashi wodniaki
ICSI BS[url=http://www.suwaczek.pl/cache/cdac2c15fc.png]MOJE BLIŹNIAKI! :)[/url]
Awatar użytkownika
oli26
Posty: 1760
Rejestracja: 18 sie 2008 00:00

Post autor: oli26 »

no coż inneg mi pozostaje jak wpisać się na ten wątek
Awatar użytkownika
gonia73
Posty: 624
Rejestracja: 09 lip 2004 00:00

Post autor: gonia73 »

ja też sie wpisuję...jestem świeżo po laparoskopii : usunięty lewy jajowód, odzdzielono macicę od pęcherza moczowego, esicę od jamy otrzewnej, bardzo dużo zrostów i ognisk endometrialnych, przymacicza zmienione żylakowato-na szczęście prawa strona -jajnik i jajowód bez zmian (po lewej stronie teraz juz nie mam ani jajnika ani jajowodu :cry: )...czekam na wynik hist-patol i pierwszy zastrzyk Diphereliny.
Awatar użytkownika
oli26
Posty: 1760
Rejestracja: 18 sie 2008 00:00

Post autor: oli26 »

gonia73 ja w środe mam mieć laparoskopie albo laparotomię zobaczymy na czym się to skończy :?
jestem ciekawa co tam w środku się dzieje i jakie będą dalsze kroki :?:
Awatar użytkownika
Ametisti
Posty: 116
Rejestracja: 28 paź 2008 01:00

Post autor: Ametisti »

ja jestem załamana obecnie! Bylam jakis czas temu u gina. Laparo miałam w listopadzie 2008. Gin powiedział ze mam coś małego jakies 2cm ale ze spokoj mam do wrzesnia, ze nie musze sie martwic bo w koncu cały czas jestem na pigulkach a one hamuja rozwój itp. itd. ate kurde teraz zaczeło mnie bolec po boku lewe udo, tak blizej miednicy. po tej stronie co mialam to dziadostwo. :/ ja juz od zmysłów odchodze. moze powinnam isc do gina raz jeszcze. wylatuje z kraju w lipcu - 12. nie chce by tam sie dzialo coshyba ze taki bol to normalne. dodam, ze mam koncówke @. Brzuch mnie nie boli.
Awatar użytkownika
felka
Posty: 1100
Rejestracja: 30 paź 2008 01:00

Post autor: felka »

Ametisti = przykro mi to mowic, ale pigulki nie hamuja rozwoju endo. sa za slabe w skladzie... Nie rozumiem dlaczego lekarze przpisuja je kobietom (dla mnie to blad w sztuce lub niewiedza po prostu!). W dodatku jak rozumiem bierzesz je robiac przerwy na @???
Podejscie Twojego lekarza to dla mnie bagatelizacja problemu, ja to nazywam spychologia. ja poszlabym do innego gina na konsultacje.
Endo IV st.,3 operacje
Wodniaki - usuniete jajowody i kawalek lewego jajnika
Analogi
I ICSI :(
II ICSI przerwane, III i IV ICSI - 2 aniolki
V ICSI - czekamy na serduszko i JEST!!!! :)
t.p.04/02/2011
Awatar użytkownika
Ametisti
Posty: 116
Rejestracja: 28 paź 2008 01:00

Post autor: Ametisti »

No problem w tym, że ten gin to już mój drugi lekarz! :/ Juz raz zmieniałam, bo poprzedni chciał mi wszystko wyciąc!! A pigułki biore nie tylko ze względu na endo.
Awatar użytkownika
BarBarella
Posty: 4505
Rejestracja: 01 gru 2004 01:00

Post autor: BarBarella »

Ametistiprawda jest taka ze najlepiej wszystko wyciac. :( Nie pisze tu o przydatkach i macicy tylko o ogniskach endo. Czasami jednak trzeba oszczedzic jajniki gdy kobieta planuje jeszcze potomstwo.
[url=http://www.proinvitro.pl][size=150]ProIVF[/url]
[url=http://www.endometrioza.aid.pl]www.Endometrioza.Aid.pl[/url][/size]
IVst 2xlaparo 12mcyGnRh Hashi wodniaki
ICSI BS[url=http://www.suwaczek.pl/cache/cdac2c15fc.png]MOJE BLIŹNIAKI! :)[/url]
Awatar użytkownika
Ametisti
Posty: 116
Rejestracja: 28 paź 2008 01:00

Post autor: Ametisti »

Tak! Macie racje! Wybralam sobie to g*****no i potnijcie mnie na kawaleczki! Wszystko wytnijcie co we mnie jest!!! A ja mam niecale 23 lata! Swietnie po prostu! >Swietnie!!!!! Nie mam dzieci. I co? Mam ich nie miec?! wszystkie inne moga a ja nie?! Rewelacja!
Awatar użytkownika
BarBarella
Posty: 4505
Rejestracja: 01 gru 2004 01:00

Post autor: BarBarella »

Ametisti bedac w Twoim wieku bralam antykoncepcyjne juz od paru lat. Nie wiedzac ze toczy mnie endometrioza - bralam je jeszcze wiele lat. Rozwinela sie cichcem w rezultacie - zniszczyła moje jajowody. Mialam wielkie szczescie ze jajniki były prawie nie tkniete (male torbiele). Dzieki temu ze jajniki przetrwaly w wieku 31 lat in vitro udalo sie za pierwszym razem.
Jednak, prawdopodobnie, gdyby diagnoze postawiono mi wczesniej mialabym szanse na usuniecie ognisk i usuniecie lub zmniejszenie choroby i byc moze mialabym szanse na naturalna ciaze.
Antyki nie leczą endometriozy - zmniejszaja tylko jej objawy bólowe!
O antykach przeczytasz tu:
http://www.endometrioza.aid.pl/componen ... riozy.html
[url=http://www.proinvitro.pl][size=150]ProIVF[/url]
[url=http://www.endometrioza.aid.pl]www.Endometrioza.Aid.pl[/url][/size]
IVst 2xlaparo 12mcyGnRh Hashi wodniaki
ICSI BS[url=http://www.suwaczek.pl/cache/cdac2c15fc.png]MOJE BLIŹNIAKI! :)[/url]
Awatar użytkownika
Ametisti
Posty: 116
Rejestracja: 28 paź 2008 01:00

Post autor: Ametisti »

Sluchajcie. Po laparo nie boli mnie juz nic! Bol brzucha przed, w trakcie i po @ zniknął! I odpukac nie wrocil do tej pory! I cholernie sie ciesze bo 2 pierwsze dni zawsze bywaly dla mnie ciezkie! Teraz juz sie nie mecze. wiem tylko ze jakis czas po laparo - gin stwierdzil ze jest w tym samym miejscu cos jeszcze 2cm ale powiedzial ze biore pigulki i mam spokoj do wrzesnia. ze pozniej bedziemy sie przejmowac i martwic co i jak. zaniepokoila mnie tylko na noga co mnie 2 dni pobolewala, ale hmmm moze to z cwiczen sie zrobilo. nie wiem. w kazdym razie mi przeszlo.
Awatar użytkownika
felka
Posty: 1100
Rejestracja: 30 paź 2008 01:00

Post autor: felka »

Ametisti pisze:Tak! Macie racje! Wybralam sobie to g*****no i potnijcie mnie na kawaleczki! Wszystko wytnijcie co we mnie jest!!! A ja mam niecale 23 lata! Swietnie po prostu! >Swietnie!!!!! Nie mam dzieci. I co? Mam ich nie miec?! wszystkie inne moga a ja nie?! Rewelacja!
Nikt Ci tutaj nie napisal, ze Masz cokolwiek sobie wyciac. Probujemy sobie nawzajem pomoc piszac o wlasnych doswiadczeniach jak i o tym co wiemy na temat endometriozy. Nauczone wlasnym doswiadczeniem nie wierzymy slepo lekarzom, ale same szukamy odpowiedzi. Smiem twierdzic, ze BarBarella wie wiecj niz niejeden przecietny gin.
W swoim poprzednim poscie napisalas ze "jestes zalamana" bo jakies "dziadostwo" Ci uroslo, boli CIe ...noga... :?: . Odpowiedzialysmy CI spokojnie co myslimy na temat Twojego "leczenia" - popatrz na swoja odpowiedz...pozostawie to bez komentarza...
Aha - bo moze ktos inny to przeczyta - ja tez bralam pigulke nieswiadoma tego, ze choroba sie rozwija. Zjadla mi jajowody, zrosty wszedzie w calej jamie brzusznej, itp. Bardzo zaluje ze nie spotkalam kogos na mojej drodze gdy mialam 23 lata. Byc moze mialabym juz wlasne dzieci droga naturalna...
Endo IV st.,3 operacje
Wodniaki - usuniete jajowody i kawalek lewego jajnika
Analogi
I ICSI :(
II ICSI przerwane, III i IV ICSI - 2 aniolki
V ICSI - czekamy na serduszko i JEST!!!! :)
t.p.04/02/2011
Awatar użytkownika
moly
Posty: 444
Rejestracja: 29 sty 2008 01:00

Post autor: moly »

Wiiam dziewczynki walczace z endo...z uwagi na brak transferu spowodowany wodniakiem bede miała crio. Endo nie pozwala na crio na cyklu naturalnym- zrosty uniemozliwiaja stwierdzenie owulacji. 23 dc miałam diphereline, poxniej @, nastepnie od 4 dc progynova. Mam pytanko czy krtóras z was była podobnie stymulowana?
II ICSI Bocian - brak transferu
06.2009- crio- klapa
10.2009 - crio- 12 dpt- beta 44;16dpt: beta 195
Awatar użytkownika
felka
Posty: 1100
Rejestracja: 30 paź 2008 01:00

Post autor: felka »

moly - Co lekarz na ten wodniak? Czy powiedziano Ci, ze wodniaki obnizaja szanse na udane in vitro? Pytam, poniewaz ja mam tez podejrzenie wodniaka :(.
Co do crio to niebardzo sie orientuje jak to wszystko wyglada. rozumiem, ze nie widac pecherzyka u Ciebie na USG i nie mozna potwierdzi owulki? (moze cos pokreclilam, wybacz). A nie robilas nigdy testow owulacyjnych??
Endo IV st.,3 operacje
Wodniaki - usuniete jajowody i kawalek lewego jajnika
Analogi
I ICSI :(
II ICSI przerwane, III i IV ICSI - 2 aniolki
V ICSI - czekamy na serduszko i JEST!!!! :)
t.p.04/02/2011
Awatar użytkownika
moly
Posty: 444
Rejestracja: 29 sty 2008 01:00

Post autor: moly »

felka u mnie wodniak calowicie przekreslił transfer poniewaz w macicy miałam wodę, wrecz byłam zalewana. Na dodatek doczepiło sie zapalenie- pewnie na skutek wody. Jezeli masz wodniste wycieki to raczej szans nie ma. Ja owulacje mam tylko endo doprowadziła do zrostów i nie mozna stwierdzic tak do konca czy jest w danym cyklu owulka czy nie. Miałam zrobiona laparo i usuneli mi wodniaka wraz z jajowodem
II ICSI Bocian - brak transferu
06.2009- crio- klapa
10.2009 - crio- 12 dpt- beta 44;16dpt: beta 195
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”