Mukowiscydoza i nieplodnosc - zwiazek?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
Vievioora141
Posty: 3663
Rejestracja: 26 sty 2007 01:00

Mukowiscydoza i nieplodnosc - zwiazek?

Post autor: Vievioora141 »

Panie doktorze, u mojego męża wykryto azoospermię z diagnozą po biopsji- zespół samych komórek Sertolliego. Jest osobą bardzo szczupłą, wręcz mogę powiedzieć o sporej niedowadze, w dzieciństwie miał operowaną przepuklinę, ma spore skrzywienie kręgosłupa, okresowo ( wiosna, jesień) pojawia się kaszel, suchy, męczący, bez wydzieliny. Nie wykonywaliśmy mutacji genu CFTR ani testów potowych.
Ale chciałam zapytać, czy możliwe jest, żeby przez blisko 30 lat można było nie wykryć mukowiscydozy?
Wiem, że to poważna choroba, przeważnie wykrywana w okresie dziecięcym, stąd moje zdumienie, kiedy natknęłam się na informacje o tej chorobie oraz jej rozpoznawaniu. Zdaję sobie sprawę, że mozna sobie różne objawy dopasować do różnych chorób, jednak tutaj zbyt dużo nasuwa mi się podobieństw. Pytanie zadaję nie tylko ze względu na mojego męża, ale być może jest więcej osób, które będąc dorosłym nawet nie przypuszczają, że są chorzy, a stykają się z tym dopiero przy problemie bezpłodności.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Tak to możliwe w niektórych postaciach mukowiscydozy po prostu nie ma lub są zatkane przewody wyprowadzajace plemniki
Jacek Szamatowicz
justycha.p
Posty: 17
Rejestracja: 23 lis 2014 00:02

Re: Mukowiscydoza i nieplodnosc - zwiazek?

Post autor: justycha.p »

Witam,
zostaliśmy z mężem oboje zdiagnozowani na nosicielstwo genu mukowiscydozy, co, w przypadku zajścia w ciążę wiąże się z ryzykiem tej choroby u naszego dziecka w 25 %. Moje pytanie jednak brzmi, czy samo nasze nosicielstwo może być przyczyną niepłodności, a u męża słabych wyników nasienia?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”