Przerost endometrium!!!

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
mama_m5
Posty: 7
Rejestracja: 23 wrz 2008 00:00

Przerost endometrium!!!

Post autor: mama_m5 »

Szanowny Panie Doktorze!
W sierpniu tego roku miałam usuniętego podczas histeroskopii mięśniaka podśluzówkowego z powodu niepłodności wtórnej. Podczas tego zabiegu pobrano mi również próbkę endometrium. Z wyniku badania histopatologicznego wynika,że mam przerost prosty endometrium. Po udaniu się z tymi wynikami do lekarza, dostałam na 2 miesiące Primolut Nor od 16-25 dc po 2 tabletki dziennie , po czym mam się zgłosić na kontrolne USG. Gdyby to nie pomogło czekało by mnie łyżeczkowanie endometrium. Póki co lekarz chce spróbować złuszczyć endometrium farmakologicznie , gdyż jestem już po dwóch zabiegach łyżeczkowania oraz po usunięciu mięśniaka i lekarz nie chciał wysyłać mnie na kolejny zabieg. W związku z tym mam następujące pytania:

1. Czy jest to według Pana Doktora odpowiednie postępowanie czy też powinnam od razu zostać skierowana na zabieg?
2. Czy lekarz mógł nie zauważyć podczas badania USG tego przerostu?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Z poważaniem
Magda K.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
To dobre postępowanie a przerost endometrium mozna tylko stwierdzić w trakcie badania hist-pat
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
mama_m5
Posty: 7
Rejestracja: 23 wrz 2008 00:00

Post autor: mama_m5 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź Panie Doktorze, ale mam jeszcze jedno pytanie . Skoro przerost endometrium można stwierdzić tylko za pomocą badania histopatologicznego to jak lekarz po dwóch miesiącach brania leków chce stwierdzić na USG,że tego przerostu już nie ma? Czy taki przerost może się zrobić z miesiąca na miesiąc?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

Magda K.

Dodane po: 15 minutach:

Przepraszam Panie Doktorze,ale jeszcze jedno pytanie : Czy te leki zazwyczaj pomagają czy też jednak raczej czeka mnie zabieg? Z poważaniem

Magda K.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna pani
Jeżeli endometrium będzie cienkie to może nie trzeba będzie łyzeczkować leki te zwykle pomagaja
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
angelika_f
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2011 11:08

Re: Przerost endometrium!!!

Post autor: angelika_f »

Witam
Ja również mam Panie Doktorze pytanie. Mam 26 lat i zgłosiłam się do szpitala na zabieg oczyszczania macicy po poronieniu. W wynikach badania histopatologicznego stwierdzono przerost prosty endometrium. Kazano mi powtórzyć zabieg za 2 miesiące bez żadnego leczenia. Cały czas lekarz podkreślał, że jest zaskoczony wynikiem ponieważ jestem za młoda na taki stan rzeczy.
Co to wszystko oznacza?
Jak może wpłynąć na szanse zajścia w ciążę?
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: Przerost endometrium!!!

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
To rzeczywiście dziwne ale ja nie pozostawiłbym tak tego a leczył gestagenami a potem sprawdził
Jacek Szamatowicz
mrozmonika
Posty: 1
Rejestracja: 01 lip 2016 14:56

Re: Przerost endometrium!!!

Post autor: mrozmonika »

Witam
Mam pytanie dot.przerostu endometrium. Dziś w badaniu potwierdzono przerost endometrium który waha się od 11m do 20 m w zależności od dnia cyklu. Chciałabym mieć drugie dziecko jakie leczenie było by najlepsze i czy ciąża jest wskazana w najbliższym czasie.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”