torbiel przed stymulacją

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
maggi2008
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2008 00:00

torbiel przed stymulacją

Post autor: maggi2008 »

Witam proszę o poradę czy w przypadku pojawienia się torbieli przed rozpoczęciem stymulacji, powinnam odstąpić od niej w tym cyklu? Brałam przez 21 dni regulon, potem przez 10 dni decapeptyl. Zrobiłam badanie LH i estradiolu, wyszły poprawne wyniki, jednak na usg pojawiła się 20mm torbiel. Moj lekarz przesunął rozpoczecie stymulacji na piątek niezależnie od tego czy torbiel się wchłonie czy nie. Jakie jest zdanie dr na ten temat? Pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Myślę że można stymulować a w razie wątpliwości wykonac punkcje torbieli przed stymulacją
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
maggi2008
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2008 00:00

Post autor: maggi2008 »

Dziękuję za odpowiedź tak szybko. Czytałam, że torbiel można też nakłuć podczas właściwej punkcji, gdzie pobierane są komórki. Czy to prawda?
Pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Tak to prawda
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
maggi2008
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2008 00:00

Post autor: maggi2008 »

Dziękuję:) Proszę jeszcze o Pana zdanie na temat wpływu torbieli na skuteczność stymulacji: czy może ją osłabić tzn. spowodować,że organizm w jajniku z torbielą nie wyprodukuje dojrzałych komórek? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Taka torbiel nie wpłynie na jakość owulacji
Jacek Szamatowicz
Asienka1184
Posty: 45
Rejestracja: 09 sie 2015 22:04

Re: torbiel przed stymulacją

Post autor: Asienka1184 »

Witam, jestem w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych Belara przed stymulacją do in vitro. Pod koniec pierwszego cyklu na jednym jajniku pojawiła się torbiel 35 mm. 3 tygodnie później torbiel osiągnęła rozmiar 6 cm pomimo antykoncepcji. 8 dni później torbiel już była mniejsza -4,8 cm. Minęły 4 tygodnie od ostatniego usg, torbiel jest nadal, ok 3,2 cm a dodatkowo podobnej wielkości na drugim jajniku. dodam, że skończyłam już trzecie opakowanie tabletek. Dlaczego, pomimo brania tabletek (z tygodniową przerwą pomiędzy opakowaniami) torbiele powstają i nie chcą się wchłaniać? Jak się nie wchloną w ciągu 4 tygodni na antykoncepcji to będę miała laparoskopie.
Proszę o odpowiedź
Dziękuję
___________
17.09.2015 punkcja
22.12.2015 transfer blastocysty 4AA
7dpt bhcg 53,77
9 dpt bhcg 169,90
13dpt bhcg 1557
17dpt bhcg 7843
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: torbiel przed stymulacją

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Można zrobić punkcję i pozbyć się torbieli
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”