Pogotowie opiekuńcze, Rodzina zastępcza - jak zacząć?

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
JooAnn
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2002 01:00

Pogotowie opiekuńcze, Rodzina zastępcza - jak zacząć?

Post autor: JooAnn »

Kochani.

Nie wiem od czego zacząć, tyle mam pytań w głowie...

Mam marzenie (razem z moim nie-mężem) - chcemy żeby w naszym domu zamieszkało Dziecko. Tak naprawdę to myślimy przede wszystkim o Pogotowiu Opiekuńczym - żeby dać ciepło i opiekę maluszkom, które dopiero czekają na swój dom. Chociaż z drugiej strony nie wiem jeszcze na 100%, czy będę umiała rozstać się z dzieckiem po tym okresie, który razem spędzimy :-( Więc może zdecydujemy się na bycie rodziną zastępczą?

Wiem, że przede wszystkim powinniśmy przejść szkolenie PRIDE, ale tak naprawdę to od czego powinniśmy zacząć? Gdzie się zgłosić? Zupełnie nie wiem... Czy ktoś mógłby nas poprowadzić?

Pozdrawiam ciepło

jo.
Krzysiek
Posty: 1540
Rejestracja: 16 sty 2002 01:00

Post autor: Krzysiek »

Witaj JooAnn.

Odpowiedź na Twoje pytanie jest teoretycznie banalnie prosta - powinnaś zgłosić sie do dowolnego Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego. Jednak widzę jedno "ale": Nie wiem, czy fakt, że twój "nie-mąż" jest właśnie "nie-mężem", a nie właśnie mężem nie będzie stanowił sporego utrudnienia. Napewno znacznie taki fakt utrudnia proces adopcyjny - nie wiem jak w tym przypadku, ale myślę, że może być podobnie.

Tak czy inaczej - życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
JooAnn
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2002 01:00

Post autor: JooAnn »

Krzysztof, bardzo dziękuję za odpowiedź. Masz rację - zgłosimy się do Ośrodka. Natomiast jeśli chodzi o status naszej 'rodzinki' - oczywiście weźmiemy ślub, jeśli bedzie to miało wpływ na zakwalifikowanie nas jako rodziny dla maluszków.
Z drugiej strony doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że cały proces przygotowań, szkoleń i kwalifikacji jest długi, więc chcemy jak najszybciej wiedzieć co i jak, bo nawet jeśli droga do realizacji naszego marzenia jest daleka, to trzeba ją kiedyś zacząć :-)

Pozdrawiam

jo.
Awatar użytkownika
Aska
Posty: 1853
Rejestracja: 24 mar 2002 01:00

Post autor: Aska »

Ja jeszcze dodam, że jeśli chodzi o pogotowie rodzinne, to jest to taka szczególna instytucja, która jest nastawiona na kontakt nie tylko z dzieckiem i rodzicami adopcyjnymi ale i biologicznymi. Poza tym musicie się liczyć z tym, że nie zawsze dziecko wraca do rodziny biologicznej bądź trafia do adopcyjnej. Gdy nie ureguluje się jego sytuacja w ciągu 12 lub 15 miesięcy, staje się wychowankiem domu dziecka.
Krzysiek
Posty: 1540
Rejestracja: 16 sty 2002 01:00

Post autor: Krzysiek »

Aska pisze:Ja jeszcze dodam, że jeśli chodzi o pogotowie rodzinne, to jest to taka szczególna instytucja, która jest nastawiona na kontakt nie tylko z dzieckiem i rodzicami adopcyjnymi ale i biologicznymi.
Rodzina zastępcza również.
Awatar użytkownika
Aska
Posty: 1853
Rejestracja: 24 mar 2002 01:00

Post autor: Aska »

Tego nie wiedziałam, przyznaję się bez bicia :D
Awatar użytkownika
JooAnn
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2002 01:00

Post autor: JooAnn »

Asiu,

O tym kontakcie z rodziną biologiczną wiem (tak samo jak o rodzinie adopcyjnej). Zmartwiłaś mnie tylko bardzo informacją, że istnieje możliwość, że dzidziuś z pogotowia wróci do domu dziecka... O tym nie wiedziałam :-(

To tylko pokazuje jak długa droga jeszcze przed nami i ile musimy się nauczyć. Ale jestem pewna, że nam się uda :-)

Pozdrawiam

jo.
Awatar użytkownika
Aska
Posty: 1853
Rejestracja: 24 mar 2002 01:00

Post autor: Aska »

Niestety tak jest. Poza tym ostatnio słyszałam, że te kontakty z rodziną biologiczną nie zawsze należą do przyjemnych. Znam przypadek, gdy te spotkania zostały przeniesione na neutralny grunt (do Domu Dziecka), bo przychodzący rodzic wprowadzał aż tak nerwową atmosferę w domu.
Poza tym to nie tylko są dzidziusie ale i starsze dzieci. Powinniście więc liczyć się z tym, że z czasem będziecie mieć w domu magazyn ciuszków w różnych rozmiarach :wink:
Nie chcę Was oczywiście zniechęcać, ale im więcej będziecie wiedzieć, tym bardziej świadoma będzie Wasza decyzja.
Powodzenia :D
natabocian
Posty: 10956
Rejestracja: 08 gru 2002 01:00

Post autor: natabocian »

Cieszę się ogromnie, że podjęłaś ten temat, który mnie też bardzo interesuje :!: Jak juz pewnie niektórzy bocianowicze wiedzą adoptowaliśmy bliźniaczki, ale jest tyle dzieci, którym można pomóc :!: Bardzo bym chciała aby nasz dom był Pogotowiem Opiekunczym, ale jakie sa wymagania: lokalowe, finansowe, czy trzeba mieć wyższe wykształcenie??? Na razie nie mam kiedy skonataktować się Ośrodkiem Opiekuńczym, a Was kochani bocianowicze mam zawsze pod ręką. POMÓŻCIE :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
Aska
Posty: 1853
Rejestracja: 24 mar 2002 01:00

Post autor: Aska »

Ja wiem tylko tyle, że trzeba mieć minimum trzypokojowe mieszkanie i jedna osoba powinna pracować. W tym samym czasie może przebywać w pogotowiu maksymalnie czworo dzieci, ale można sobie zastrzec, że mniej.
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

Post autor: Hasik »

Natabocian, znam 2 rodziny pełniące funkcję pogotowia rodzinnego i nie mają nawet średniego wykształcenia a to wspaniali ludzie. Myślę, że w kwalifikacji do pełnienia tej funkcji wykształcenie nie gra roli.

Pozdrawiam serdecznie i życzę spełnienia marzeń!
Wszystkiego najlepszego na po-świętach i w nowym roku 2003
Hasik
Awatar użytkownika
ukleja
Posty: 4
Rejestracja: 08 sty 2007 01:00

:-)

Post autor: ukleja »

:D Witam!!! Pozdrawiam Wszystkich i Życzę NAJ,NAJ w Nowym Roku !!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Rodzinne Pogotowie Opiekuńcze z Poznania
-ukleja :P
agataka26
Posty: 3281
Rejestracja: 10 sie 2003 00:00

Post autor: agataka26 »

Wyciągnę trochę wątek bo także jestem zainteresowana tematem (odnosnie POgotowia Opiekuńczego).

Z OAO wiem, że nasze mieszkanie spełnia wymagania (mamy 3 pokoje), jak już wyżej napisano jedna osoba powinna pracować a druga będzie pełnić funkcję zarazem dyrektora ;) placówki i opiekuna dzieci.
W placówce może być maksymalnie 6 dzieci w wieku 0-12 miesięcy. Nasz OAO preferuje rodziny, które mają już swoje dzieci, bezdzietnych raczej nie kwalifikuje się do takiej działalności.
Nie ma wymagań odnośnie wykształcenia czy też zarobków.
Jedno tylko mnie martwi, że OA nie zgadza się na odbycie kursu przygotowawczego "przed czasem". Chcieliśmy bardzo już teraz odbyć kurs a placówkę założyć za jakiś czas (rok, dwa lata) ale niestety nie da się tak :(

Może ktoś napisze coś więcej...

Pozdrawiam Agata
Dobre matki od złych odróżnia nie to, że nie popełniają błędów, lecz to co z tymi błędami robią.
http://diabelskimlyn.blox.pl/html
Awatar użytkownika
ukleja
Posty: 4
Rejestracja: 08 sty 2007 01:00

Rodzinne Pogotowie !!!

Post autor: ukleja »

Witam Wszystkich Bardzo Serdecznie :D

:) Rodzina Zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego może przyjąć do 4 dzieci od 0-10rż powyżej 10rż nie musi się zgodzić! My przyjmujemy do ok 16 rż .Najczęściej pod opieką mamy maluszki :-) z oddz noworodkowych!!! Fajne są !!! W Poznaniu można zrobić szkolenie i czekać . Nas martwi podejście niektórych sędziów do sprawy ;-(
Mamy super kontakt z MOPR-em . Uważam też ,że dzieci są u nas zbyt długo -ostatnio oddawaliśmy Dziewczynkę 15 mies do rodziny zastępczej -po 15 mies opieki nad Nią a sprawa nadal trwa!!!
Jeśli,Ktoś naprawdę jest przekonany ,że taka forma zajęcia Mu odpowiada to POLECAM!!! :-)))))))) Jest mnóstwo zajęć , róznych emocji ale i ogromna satysfakcja.
Mam trochę wyrzuty sumienia,że brakuje mi czasu na rozwijanie zainteresowań dzieci i dłuższą zabawę z Nimi ale bieganie po lekarzach ,stanie tam w kolejkach ,bieganie po urzędach i specjalistach zwłaszcza wcześniaków zajmuje dużo czasu ,jeszcze lekcje z dziećmi biologicznymi (mam3 dziewczyny) Ale jest to opieka interwencyjna!!!
Zawsze mam nadzieję ,że dzieciaki odchodzące z naszego pog trafią do odpowiedniego środowiska( ale czasami jest inaczej,zwłaszcza gdy wracają do swoich domów)
Nie mam większej satysfakcji gdy oddając maluszka w ręce nowej rodziny wiem, że dałam Mu przez te pierwsze tygodnie,czasami miesiące
Dużo czułości,cierpliwości i ciepła a to naprawdę procentuje!!!!Do dziś mamy kontakt z rodzicami zastępczymi ;-)))

,... Mieć dobre serduszko,umieć się uśmiechać ,kochać Innych i starać się żeby inni kochali--- To są rzeczy najwięcej warte "



moje gg-5710865

Buziaczki dla Wszystkich :-)))))))))))

ukleja :-)
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Post autor: ktbs »

ukleja
ty jesteś pogotowiem więc zapytam ciebie inni dopiero starajacy się nie muszą wiedzieć, napisz mi gdzie wynalazłaś że dzieci może być 4 ?
u was tak decydują w moprze ?

jestem pogotowiem rodzinnym, zgodnie z ustawą pmoże przebywać u mnie 3 dzieci, tylko w wyjątkowych sytuacjach lub w przypadku rodzeństw liczba ta może się zwiększyć;

agataka26
fajnie jeżeli ktoś ci zagwarantuje dzieci tylko do 12m-ca życia, zazdroszczę troszkę ;)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”