PGD - czy to cos wyjasni ?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

olakrakow
Posty: 1704
Rejestracja: 07 lip 2004 00:00

PGD - czy to cos wyjasni ?

Post autor: olakrakow »

Witam,

Jestem po pierwszym ICSI - niestety nie udanym, z moich trzech zarodkow, nie rozwinal sie ani jeden. Przestaly sie dzielic po 3 dobie od punkcji i nie bylo co transferowac.

Po dlugiej rozmowie z lekarzem i podaniu przez niego wielu powodow, ktore na to mogly wplynac, zaproponowano nam przy drugim podejsciu metode PGD.
Moje pytanie ? Czy ta metoda pozwoli rozwiazac problem dlaczego zarodki przestaly sie dzielic ? I przedsiewziac odpowiednie kroki, zeby sytuacja sie nie powtorzyla ? I czy tylko czynnik genetyczny powoduje, ze zarodki przestaja sie dzielic ?
Dodam, ze oboje z mezem mamy w porzadku kariotypy.

Z gory dziekuje za odpowiedz.

11 lat starań

2008-IUI :(

2008-2009 2x ICSI :(

2014-2015 3x rządowe ICSI :(

18/10/2015 -8dpt :testI: 9dpt-bHCG -6,62 11dpt -<1 koniec :aniołek:

29/02/2016 -6dpt :testI: 7dpt-bHCG -99,21, 9dpt -200, 11dpt -465,20

24/03/2016 -24dpt - jest robaczek z ♥  06/04/2016 - są dwa robaczki z ♥ ♥  25/10/2016 urodzili się Pola i Filip


Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Moim zdaniem w takiej sytuacji PGD tylko pogorszy rokowanie uszkodzenie zarodka (plus podniesie koszty ) trzy zarodki i brak dalszego rozwoju nie jest wskazaniem do tego rodzaju procedury można rozważac zmianę stymulacji Z poważaniem JD
olakrakow
Posty: 1704
Rejestracja: 07 lip 2004 00:00

Post autor: olakrakow »

Bardzo dziekuje Panu Dr za odpowiedz.

Mam jeszcze jedno pytanie.
czy slaba odpowiedz na stymulacje ( decapeptyl+ merional ) mogla miec wplyw na " kiepska jakosc " komorek jajowych, a co za tym idzie , na zatrzymanie sie podzialu zarodkow ? Mialam pobranych 6 pecherzykow, ale trzy byly puste. Komorki jajowe oznaczone byly jako MII ( czyli rozumiem, ze dojrzale ).

Przepraszam, ze tak " mecze " pytaniami, ale mam duzo watpliwosci, bo sama widzialam podczas monitoringow, ze stymulacja idzie " slabo ", lekarz upiera sie przy kolejnym podejsciu do tych samych lekow, a ja nie jestem ich pewna ( odpowiedz jajnikow moze byc gorsza ).
I teraz zaczynam rozwazac zmiane kliniki do drugiego podejscia.

Bardzo serdecznie z gory dziekuje

11 lat starań

2008-IUI :(

2008-2009 2x ICSI :(

2014-2015 3x rządowe ICSI :(

18/10/2015 -8dpt :testI: 9dpt-bHCG -6,62 11dpt -<1 koniec :aniołek:

29/02/2016 -6dpt :testI: 7dpt-bHCG -99,21, 9dpt -200, 11dpt -465,20

24/03/2016 -24dpt - jest robaczek z ♥  06/04/2016 - są dwa robaczki z ♥ ♥  25/10/2016 urodzili się Pola i Filip


Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Warto zmienic stymualcję chciażby po to żeby emiprycznie zwiększyc szansę na wiecej komórek lepszej jakości chciaż trzeba pamiętać że czesto jest tak że zmiana też nie przynosi rewelacyjnych wyników. Problem jakości zarodków jest problemem trochę statytycznym jeżeli na 10 zardoków 3 są brzydkie co się zdarza b. czesto to jest norma a jeżlei 3 na 3 .. trudno powiedziec przypadek defekt ?? Z poważaniem Jd
Awatar użytkownika
wiktoria31
Posty: 59
Rejestracja: 21 lis 2007 01:00

Post autor: wiktoria31 »

Dzień Dobry Panie Doktorze, mam pytanie po raz drugi nie doszło u mnie do transferu, wyniki pgd na to nie pozwoliły. Za pierwszym razem pobrano u mnie 5 komórek z czego 2 sie przestały dzielić a 3, które się dzieliły były chore, 2 z nich miały chromosomy poronienia a 1 zespołu downa. Niespełna tydzien temu miałam miec drugi transfer do którego znowu nie doszło, tym razem pobrano 7 komorek, 1 się nie podzieliła, 3 przestały się dzielić w 3 dobie, a 3 które sie podzieliły znowu były chore, wyniki były podobne do poprzednich.
Panie doktorze na PGD ja nalegałam bo mój narzeczony przed oddaniem nasienia brał sterydy i przygotowywał się do chemioterapii ( choruje na ziarnice złośliwą ), nasienie do in vitro jest zamrożone.

Panie doktorze moje pytanie, czemu tak się dzieje?? Co robić, czy podchodzić 3 raz jeśli jest taka tendencja, czy mamy szanse na zdrowe potomstwo??
Napisał Pan, że pgd uszkadza zarodki?? Nam lekarz o tym nie mówił.......

Dodane po: 3 minutach:

Panie doktorze dodam, że nasze kariotypy są w porządku.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

jeżeli Panstwo nie sa nosicielami translokacji to ryzyko defektów wsród zardoków zależy od ich morfologii i waha się od 30 do 70% taki % zarodków jest nieprawidłowy Jest to powód z którego jedynie 30-40 % pacjentek zachodzi w ciążę Z poważaniem Jd
Awatar użytkownika
wiktoria31
Posty: 59
Rejestracja: 21 lis 2007 01:00

Post autor: wiktoria31 »

Panie doktorze, to znaczy, że nie mamy szans?? Czy morfologia zarodków może się zmieniać, czy przy kolejnej próbie mogą być zdrowe zarodki?? Czy kolejne podejście spróbować z nasieniem dawcy??
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

nie nie oznacza to że nie ma PAni szans wręcz przeciwnie to że na 3 zarodki 3 były nieprawidłowe tak bywa bardzo często proszę uswiadomic sobie zę tylko co 3 kobieta zachodzi w ciąże pomimo tego że były wykonane transfery zarodków Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
wiktoria31
Posty: 59
Rejestracja: 21 lis 2007 01:00

Post autor: wiktoria31 »

Panie Doktorze powiem tak uffffffffffff :D dzięki wielkie za odpowiedzi, pozdrawiam.
Będziemy próbować póki starczy pieniędzy i sił.
Awatar użytkownika
kimka7
Posty: 384
Rejestracja: 02 gru 2005 01:00

Post autor: kimka7 »

Mam pytanie odnośnie konieczności wykonania badań PGD.
W czasie stymulacji clo, a także bez niej kilka razy test wkonywany w dniu spodziewanej miesiaczki wykazał ciążę, ale kilku dniach po wykonaniu testu dostawałam miesiączkę.Przy pierwszym ivf weryfikacje wskazały ciążę, po kilku dniach beta spadła, prawdopodobnie obumarcie zarodków. potem naturalny cudzik, ciąża obumarła w prawdopodobnie 6 tygodniu, w 9 tygodniu łyżeczkowanie macicy. Dodam kariotypy oboje z mężem mamy prawidłowe. Czy w moim przypadku, gdy utrata ciązy nastepuje na samym początku jej trwania zalecał by pan takie badanie?
Przygotowujemy się do drugiej isci. Dziękuję.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Nie nie zalecał bym tego badania w takiej syatucji przy prawidłowych kariotypach pozstaje skryning ( nie wiadomo jakie chromosomy badac ) a wyniki skryningu sa marne Z powazaniem JD
Awatar użytkownika
Mery70
Posty: 137
Rejestracja: 22 paź 2008 00:00

Post autor: Mery70 »

Panie Doktorze lekarz nalega na badanie PGD. Wspomnę że oboje z mężem kariotypy mamy prawidłowe (mam 38lat) Przeraża mnie koszt i oczywiście fakt że te badanie osłabia zarodki. Czy konieczne jest zrobienie go ze względu na wiek moj lub partnera? Jesli tak, to jaki wiek bylby wskazaniem do takiego badania?
Dodam iż mam niedrożne jajowody i podchodzimy z mężem do I ICSI
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Moim zdaniem nie ma tutaj racjoanlengo uzasadnienia do PGD aktualnie odstępuje się od tego badania nawet po 40 rż Z powazaniem JD
Awatar użytkownika
Mery70
Posty: 137
Rejestracja: 22 paź 2008 00:00

Post autor: Mery70 »

Panie Doktorze dziękuję za odpowiedź.
Może mi Pan jeszcze powiedzieć w jakim stopniu badanie PGD uszkadza lub osłabia zarodki? Gdzie można o tym poczytać?
Awatar użytkownika
Mery70
Posty: 137
Rejestracja: 22 paź 2008 00:00

Post autor: Mery70 »

Panie Doktorze ponawiam pytanie:
Może mi Pan jeszcze powiedzieć w jakim stopniu badanie PGD uszkadza lub osłabia zarodki? Gdzie można o tym poczytać?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”