Powtórka IUI?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
pomorzanka
Posty: 167
Rejestracja: 05 lut 2008 01:00

Powtórka IUI?

Post autor: pomorzanka »

Szanowny Panie Doktorze,

proszę o wytłumaczenie, dlaczego nie ma sensu powtórka inseminacji, jeśli od pierwszego podania minęło 12h i więcęj a pęcherzyk nadal nie pękł (pękł po 50h), zakładając, że IUI wykonano ok 36 h po podaniu pregnylu/owitrellu, a plemniki po preparatyce żyją tylko 12 h?

Pozdrawiam.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Wynika to ze statystyki że powtóran IUI nie zwiększa sznasy na ciąże ale ja sam czasami to praktykuję co do plemników to ich czas zycia jest bardzo rózny i długi po drugie czasami wychodz się z założenia że jeżeli pęcherzyk nie pękł o czasie to jest byc może złej jakości ale to są czyste spekulacje Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
pomorzanka
Posty: 167
Rejestracja: 05 lut 2008 01:00

Post autor: pomorzanka »

Jan Domitrz pisze:Wynika to ze statystyki że powtóran IUI nie zwiększa sznasy na ciąże ale ja sam czasami to praktykuję co do plemników to ich czas zycia jest bardzo rózny i długi po drugie czasami wychodz się z założenia że jeżeli pęcherzyk nie pękł o czasie to jest byc może złej jakości ale to są czyste spekulacje Z poważaniem JD
Rozumiem, w takim razie czy mógłby Pan podać te czynniki, według których podejmuje Pan jednak decyzję o powtórnej inseminacji?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

IUI powtarzam jeżeli pierwsza robie np 24 godizny po piku a po czterdziestu kilku jeszcze jest Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
pomorzanka
Posty: 167
Rejestracja: 05 lut 2008 01:00

Post autor: pomorzanka »

Dziękuję za wyjaśnienie i pozwolę sobie zadać kolejne pytanie:

dlaczego wykonuje Pan IUI 24 h od piku, skoro standardowo (tak przynajmniej informujecie Panowie na tym forum) wykonuje się ją po 36 h?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Po pierwsze każdy modyfikuje troche postępowanie JA np w sytuacji kiedy mam podejrzenie że pęcherzyk może wcześniej pęknąć wykonuje IUI po 24 godz od podania HcG Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
pomorzanka
Posty: 167
Rejestracja: 05 lut 2008 01:00

Post autor: pomorzanka »

Jan Domitrz pisze:Po pierwsze każdy modyfikuje troche postępowanie JA np w sytuacji kiedy mam podejrzenie że pęcherzyk może wcześniej pęknąć wykonuje IUI po 24 godz od podania HcG Z poważaniem JD
Panie Doktorze, ja właśnie usiłuję się dowiedzieć, jakie to są te podejrzenia, które wskazują, że może pęcherzyk pęknąć wcześniej, albo inne czynniki, które powodują decyzję o wcześniejszej IUI?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

pomorzanka pisze:
Jan Domitrz pisze:Po pierwsze każdy modyfikuje troche postępowanie JA np w sytuacji kiedy mam podejrzenie że pęcherzyk może wcześniej pęknąć wykonuje IUI po 24 godz od podania HcG Z poważaniem JD
Panie Doktorze, ja właśnie usiłuję się dowiedzieć, jakie to są te podejrzenia, które wskazują, że może pęcherzyk pęknąć wcześniej, albo inne czynniki, które powodują decyzję o wcześniejszej IUI?
Np obraz USg niostry pecherzyk nierówny decyduje o tym wyczucie lekarza Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
evellina1980
Posty: 151
Rejestracja: 26 sie 2006 00:00

Post autor: evellina1980 »

Panie doktorze, a czy lekarz ma obowiazek przed wykonaniem inseminacji sprawdzic czy pecherzyk pękł?
25.06.2009 - DAWIDEK
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

nie ma takiego obowiazku wszytko zalezy od schematu jaki przyjmuje lekarz Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”