badanie nasienia

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
alq
Posty: 3369
Rejestracja: 15 sty 2008 01:00

Post autor: alq »

Panie Doktorze,

mam 30 lat , mąż także. U mnie ogólne badania w normie natomiast z mężem trochę gorzej. Oto wyniki badania nasienia:

1. Objętość ejakulatu: 1,6 ml
2. Zabarwienie: białawe
3. Lepkość: prawidłowa
4. pH: 8,0
5. Upłynnienie nastąpiło po: 30 min.
6. Liczba plemników w 1 ml: 12,8 mln
7. Ruchliwość plemników:
a-postępowe szybkie 0%
b-postępowe 20%
c-drgające 10%
d-nieruchome 70%
po 3h w temp.37C 0/15/15/70 %
8. Plemniki martwe: 34%
9. Morfologia plemników:
a - plemniki prawidłowe -15%
b - plemniki patologiczne - 85%
c - komórki spermatogenezy -
10. Aglutynacja
a - główka do główki - nie stwierdzono
b - witka do witki - nie stwierdzono
c - mieszana - nie stwierdzono
11. Leukocyty 0,8 mln/ml
12. Inne komórki -
13. HOS - test: 18%



Czy przy takich parametrach nasienia mamy szansę na naturalne poczęcie czy powinniśmy pomyśleć o inseminacji lub in vitro???
Proszę jeszcze o infomację co oznacza HOS-test (w badaniu wyszedł dużo poniżej normy)?.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Wynik jest sredni ale nie jest jedynym wskazaniem do leczenia szansa na naturalna ciąże jest niewątpliwe obniżona ale nie jest ona wykluczona np inne będzie postępowania jężeli stacie się państwo 3 miesiace a inne jak 2 lata Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
kokosch1978
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2008 01:00

Post autor: kokosch1978 »

Witam
Robiłem ostatnio badanie nasienia.Prosze mi powiedziec co oznaca Leukocyty 10-15 w p/w?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Może to sugerować istnienie stanu zapalnego chociaż nie jest to jednoznaczne Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
kokosch1978
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2008 01:00

Post autor: kokosch1978 »

Witam
Prosze mi powiedziec co ewentualnie powinienem zrobic jesli jest podejrzenie zapalenia i czy ma to wpływ na próby starania sie o dziecko?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

Ocenić czy są objawy kliniczne stanu zaplnego albo empirycznie włączyć leczenie p/zapalne Z poważaniem JD
Awatar użytkownika
kokosch1978
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2008 01:00

Post autor: kokosch1978 »

Witam
Dziękuje za odpowiedz ale mam prośbe.Prosze mi wytłumaczyc oc co chodzi bo nie rozumiem za bardzo Pana odpowiedzi.Co powinienem zrobić?
Pozdrawiam
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Post autor: Jan Domitrz »

kokosch1978 pisze:Witam
Dziękuje za odpowiedz ale mam prośbe.Prosze mi wytłumaczyc oc co chodzi bo nie rozumiem za bardzo Pana odpowiedzi.Co powinienem zrobić?
Pozdrawiam
decyzje musi podjąc lekarz jeżeli uważa że mamy do czynienia ze stanem zaplnym to podac antybiotyki ( nistety długo) i leki p/zapalne Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”