Powrót mięśniaków

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
kasika
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2003 00:00

Powrót mięśniaków

Post autor: kasika »

Panie Doktorze,

Rok temu miałam operację usunięcia mięśniaków. Niedawno kolejną laparoskopię,aby stwierdzić ,czy nie ma zrostów.Okazało się ,że znowu pojawił się mały mięśniak-1,5 cm. Czy można coś zrobić,aby zapobiec powstawaniu mięśniaków lub przynajmniej zahamować ich wzrost?
Jaki wpływ mają mięśniaki na ciaże( staramy się już 3 lata)?
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Nie ma mozliwości zapobiegania występowaniu mięśniaków. A powodują one niepłodność jeżeli są podśluzówkowe - wpływ na implantację, zmieniają stosunki anatomiczne - niedrożność jajowodów, poronienia - zmiany kurczliwości macicy
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
kasika
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2003 00:00

Post autor: kasika »

Panie Doktorze,

Pozwolę sobie przytoczyć opis laparoskopii i bardzo proszę o interpretację
"..... macica w przodozgięciu ,niepowiększona,dobrze ruchoma,powierzchnia gładka,widoczny 1 mięśniak podsurowiczy na tylnej ścianie w pobliżu dna, po prawej stronie.Przydatki: jajniki niepowiększone,powierzchnia pofałdowana,barwa szaroperłowa,widoczny aparat pęcherzykowy. Jajowody prawidłowej długości,prawy wolny,lewy przyrośnięty do jajnika,strzępki zanikły,lewe przydatki o ograniczonej ruchomości..... W zatoce Douglasa prawidłowa ilość surowiczej wydzieliny..".
Czy ten mięśniak( wg.lekarza ok.1,5 cm) może mieć wpływ na zachodzenie w ciąże i w przyszłości utrzymanie ciąży( planuję IVF).
Mięśniaki ,kóre miałam w zeszły roku usunięte też były po prawej stronie( a prawy jajowód jest drożny).
Przepraszam,że tak się rozpisałam,ale jest to dla mnie bardzo ważne.
[/i]
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Ten mięśniak nie wpływa na skuteczność programu in vitro
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”