pco a invitro

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Awatar użytkownika
bestia
Posty: 610
Rejestracja: 09 paź 2005 00:00

pco a invitro

Post autor: bestia »

Witam ponownie! Panie doktorze pytałam wczesniej o stymulacje przy pco.Coraz czesciej spotykam sie z opinia ze zmiana krotkiego protokolu na dlugi nic nie da.Tzn komorki nie beda pełonowartosciowe i nie beda sie chcialy dzielic a a jak juz sie podziela to slabo.Ja mam pco i coraz bardziej obawiam sie , ze jednak zmiana protokolu nie zmieni jakosci komorek.Prosze powiedziec jaka jest Pana opinia na ten temat.Czy warto jednak probowac? Czy jest szansa na na ciaze mimo pco?Dziekuje i pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Nie wiem kyo wygłasza te opinie ale długi protokół przy PCO jest metodą dajaca wiekszą szansę na ciążę co niestyty nie oznacza pewności
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
cinek53
Posty: 104
Rejestracja: 30 cze 2006 00:00

Post autor: cinek53 »

Szanowny Panie doktorze,
Mam podobna sytuacje (rowniez PCO), w pierwszej porbie ICSI w krotkim protokole zostalam przestymulowana min dawka Puregonu (125mln), uzyskano 40 pecherykow ale zadnej komorki jajowej. Kolejne podejscie lekarze chca robic w dlugim protokole gdzie prawdopodobienstwo przestymulowania jest wieksze. Jeden z Poznanskich lekarzy powiedzial mi ostatnio, ze dlugi protokol stosuje sie u kobiet nie regujacych na krotki. Czy Pana zdaniem powinnam sprobowac dlugiego protokolu, czy powtorzyc krotki z mniejszona dawka ?
Z gory dziekuje za pomoc, pozdrawiam
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Wręcz odwrtotnie długi protokół stosujemy tam gdzie ryzyko przestymulowania jest większe, stosuje się nawet tzw ultradługi protokół kiedy najpierw blokuje się jajniki przez 2 mieisace
Jacek Szamatowicz
_klusia_
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007 00:00

Post autor: _klusia_ »

Panie Doktorze,
mam PCO, byłam na dlugim protokole, ktory dzisiaj zostal przerwany z powodu ryzyka przestymulowania (dzisiaj rano byl 6 zastrzyk z Puregonu-dawki po 100 j.) - usg pokazalo ok 10 pecherzykow od 16 do 18mm, a hormony 8000 jednostek...
lekarz zdecydowal przerwac stymulacje, dostalam Orgametril i Fraxiparine. mam czekac na miesiaczke, potem miesiac tabletek antykonc. i bedziemy probowac znowu, z tym ze krotkim protokolem i ewentualnie przejsc do IVM.
czy to ma szanse powodzenia? czy przy tak 'wrazliwych' jajnikach jest w ogole szansa wytworzyc komorki?
Pozdrawiam

5 stymulacji + 3 punkcje + 5 biopsji + 7 transferów = córcia :love:


Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna pani
tak jest szansa na wystymulowanie komórek Trzeba to jednak robic ostrożnie i z głową
Jacek Szamatowicz
_klusia_
Posty: 1024
Rejestracja: 10 lip 2007 00:00

Post autor: _klusia_ »

Panie Doktorze a czy nalezaloby znow zaczac stymulacje od 100 j. czy lepiej byloby od jeszcze mniejszej dawki?

5 stymulacji + 3 punkcje + 5 biopsji + 7 transferów = córcia :love:


Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
To zależy od Pani wagi dynamiki przyrustów estradiolu w poprzednim cyklu i od wygładu jajników
Jacek Szamatowicz
Awatar użytkownika
emlyn
Posty: 886
Rejestracja: 16 mar 2009 01:00

Post autor: emlyn »

szanowny Panie Doktorze
Mam problem, od 10 lat 3 lekarzy stwierdzili u mnie PCO. Ostatnio udałam się do nowej kliniki leczenia niepłodności w celu wykonania in vitro z diagnostyką pgd. (poroniłam wczesne 2 ciąże). Lekarz stwierdził że on PCO nie widzi bo owszem pęcherzyki są powiększone na obu jajnikach ale wg. niego jajniki normalnej wielkości i otoczka jajników też nie jest pogrubiona.
moje wyniki hormonów z 3dc
E2 estradiol 56
FSH 3,73
LH 16,21
prolaktyna 29
testosteron 0,74
androstedion 4,06
DHEA s 183
Nie miałam samoistnej owulacji, ciąże uzyskane po lekach.
ważę 58 kg przy 173 wzrostu
cykle w miarę regularne
trądzik na plecach ( zchodzi przy tabletkach antykoncepcyjnych)
Kilka długich (3cm) czarnych grubych włosów na obu sutkach.
Boję się że lakarz się myli a zaczynamy stymulację od następnego cyklu (długi protokół). Czy w przypadku PCO leki byłyby inaczej rozpisane? Czy ignorując PCO może mnie źle wystymulować?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”