Brak miejsc do drugiego programu ministerialnego?

Naszym ekspertem jest dr n. med. Michał Radwan – ginekolog – androlog, specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności w Szpitalu Gameta. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. we Francji, Belgii, Szwecji i USA.
Praca w wiodącym ośrodku w zakresie nowoczesnych metod leczenia operacyjnego oraz wiele staży zagranicznych pozwoliły mu poszerzyć umiejętności leczenia niepłodności o metody operacyjne. Uzyskał także Certyfikat Starszego Specjalisty Embriologii Klinicznej Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii - ESHRE.
Obecnie jego główne zainteresowania zawodowe obejmują leczenie niepłodności metodami rozrodu wspomaganego oraz za pomocą technik operacyjnych (laparoskopia).

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016

Zablokowany
martulina87
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2015 18:04

Brak miejsc do drugiego programu ministerialnego?

Post autor: martulina87 »

Michał Radwan pisze:Witam,
Kliniki realizują Program na podstawie dostępnych środków bez ograniczania dostępności kolejnych (II i III) procedur.

pozdrawiam

Michał Radwan

Będę właśnie podchodziła do pierwszego transferu, jednak podpisując umowę musiałam podpiasać oświadczenie, że z powodu kończących się funduszy próba druga oraz trzecia mogą się nie odbyć w mojej klinice. Czy tzn., że to oświadczenie jest nie ważne?

Michał Radwan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 291
Rejestracja: 26 sie 2013 17:38

Re: Brak miejsc do drugiego programu ministerialnego?

Post autor: Michał Radwan »

Witam,
Pomysł finansowania metody IVF z budżetu Państwa był wyjątkową inicjatywą Rządu, która znacznie zbliżyła nas do funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej w krajach UE.
Środki przeznaczone na leczenie są planowane w systemach 6 miesięcznych. Mamy za sobą cztery sześciomiesięczne okresy funkcjonowania Programu Ministra Zdrowia. Program powoli dobiega do finiszu. W większości ośrodków kończą się środki przeznaczone na 2015 rok. Pozostało jeszcze tylko pierwsze półrocze 2016 roku, w którym Program według pierwotnych założeń ma funkcjonować.
Pomimo kończących się środków w Programie pozostaje jeszcze refundacja leków, która również była wyjątkową inicjatywą w naszym kraju. Na szczęście nie ma w tej chwili ustalonego terminu w którym zakończą się środki na refundację leków.
Jako lekarze prowadzący leczenie jesteśmy świadomi, że coraz częściej będziemy zmuszeni do informowania pacjentów o braku środków. Coraz częściej też pojawiają się pytania na forum związane z tym problemem.
Niestety nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy będziecie Państwo mieli możliwość skorzystania z 3 prób IVF finansowanych w ramach Programu Ministra Zdrowia. Podobnie nie mogę odpowiedzieć na pytania:
Dlaczego nie ma dla nas środków na II próbę?
Czemu kwalifikacje zostały wstrzymane?
......
...
Powyższe pytania jak i wiele podobnych dotyczą braku środków na kolejne próby.

Brak środków może być związany między innymi z kilkoma czynnikami:
- harmonogramem leczenia w I cyklu (zakończenia leczenia z wykorzystaniem wszystkich zarodków),
- potencjalnej konieczności dodatkowych badań jeżeli pojawi się takie uzasadnienie kliniczne w przypadku nieudanej I lub II próby (Wówczas rozpoczęcie kolejnej próby może być niemożliwe z powodu zakończenia Programu. Według pierwotnego założenia Program kończy się 30 czerwca 2016 roku),
- ilości środków przeznaczonych na realizację Programu w ośrodku w którym jesteście Państwo leczeni,
- liczby par które będą przystępowały do leczenia według różnych, indywidualnych i najczęściej trudnych do przewidzenia harmonogramów,
- ewentualnych dodatkowych środków na realizację Programu,
- ewentualnych środków które zostaną niewykorzystane w ośrodku (w wyniku nie zrealizowania pełnych procedur u innych par – tzw. "cykle anulowane").

pozdrawiam serdecznie i życzę żeby kolejna próba nie była konieczna

Michał Radwan

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z kliniki biorącej udział w programie”