endometrioza bez laparoskopii

Naszym ekspertem jest dr n. med. Michał Radwan – ginekolog – androlog, specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności w Szpitalu Gameta. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. we Francji, Belgii, Szwecji i USA.
Praca w wiodącym ośrodku w zakresie nowoczesnych metod leczenia operacyjnego oraz wiele staży zagranicznych pozwoliły mu poszerzyć umiejętności leczenia niepłodności o metody operacyjne. Uzyskał także Certyfikat Starszego Specjalisty Embriologii Klinicznej Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii - ESHRE.
Obecnie jego główne zainteresowania zawodowe obejmują leczenie niepłodności metodami rozrodu wspomaganego oraz za pomocą technik operacyjnych (laparoskopia).

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016

Zablokowany
cool80
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2015 14:19

endometrioza bez laparoskopii

Post autor: cool80 »

Panie Doktorze,
czy możliwe jest zakwalifikowanie do programu ze wzg. na endometriozę bez laparoskopii, mam tylko potwierdzoną badaniem usg torbiel endometrialną ok. 3 cm, drożne jajowody, wiek 34 lata; mój lekarz proponuje 6 inseminacji i nie wiem czy jest to zasadne?

Michał Radwan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 291
Rejestracja: 26 sie 2013 17:38

Re: endometrioza bez laparoskopii

Post autor: Michał Radwan »

Witam,
- inseminacje nie są konieczne przed kwalifikacją do Programu
- zasadność wykonania laparoskopii zależy o kilku czynników m. in. czasu oczekiwania na ciążę, parametrów nasienia, rezerwy jajnikowej oraz wspólnej decyzji lekarza i pacjentki
pozdrawiam serdecznie

Michał Radwan

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z kliniki biorącej udział w programie”