proszę o interpretację leczenia

Naszym ekspertem jest dr n. med. Michał Radwan – ginekolog – androlog, specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Na co dzień pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności w Szpitalu Gameta. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. we Francji, Belgii, Szwecji i USA.
Praca w wiodącym ośrodku w zakresie nowoczesnych metod leczenia operacyjnego oraz wiele staży zagranicznych pozwoliły mu poszerzyć umiejętności leczenia niepłodności o metody operacyjne. Uzyskał także Certyfikat Starszego Specjalisty Embriologii Klinicznej Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii - ESHRE.
Obecnie jego główne zainteresowania zawodowe obejmują leczenie niepłodności metodami rozrodu wspomaganego oraz za pomocą technik operacyjnych (laparoskopia).

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016

Zablokowany
Katarzyna111

proszę o interpretację leczenia

Post autor: Katarzyna111 »

Witam panie doktorze. W grudniu 2013r. zostałam zakwalifikowana do leczenia niepłodności w ramach Programu zapłodnienia pozaustrojowego Ministerstwa Zdrowia. Zastosowano wówczas tzw. krótki protokół stymulacji. Nie uzyskano wówczas jednak ani ciąży, ani zarodków do mrożenia. Do kolejnej próby zgłosiłam się w lutym 2014r. Chciałabym zapytać, czy poniższy schemat leczenia jest właściwy tylko dla długiego protokołu stymulacji, czy też może odpowiadać leczeniu policystycznych jajników lub endometriozy w połączeniu z krótkim protokołem stymulacji. W dniu 3.02.2014 roku (drugi dzień cyklu) w związku ze stanem jajników (ciężkie PCO, liczne przerośnięte pęcherzyki w obu jajnikach, objawy endometriozy) zostały mi przepisane leki: Diane 35 1x1tab, Metformax 850 2x1 oraz Encortolon 1x dziennie. Podczas następnej wizyty w dniu 21.02.2014 r. stwierdzono brak luteinizacji endometrium, jajniki policystyczne z obecnością torbieli jajnikowych oraz brakiem krwawienia. Przepisano Gonapeptyl daily 01 na okres 3 tygodni, zaś po wystąpieniu krwawienia (drugi dzień krwawienia), w dniu 28.02.2014 roku, na kolejnej wizycie, ustalono prawidłowy obraz jajników oraz prawidłowe wartości hormonów i rozpoczęto indukcji jajeczkowania. Przyjmowałam Menopur oraz nadal Gonapeptyl daily. W związku w powyższym powracam do pytania, czy leczenie od dnia 3 lutego do 28 lutego było związane z długim protokołem stymulacji, czy też było to tylko leczenie policystycznych jajników i endometriozy, nie związane z przygotowaniem do stymulacji jajeczkowania.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Michał Radwan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: proszę o interpretację leczenia

Post autor: Michał Radwan »

Witam,
Niestety nie mogę podjąć się udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na Pani Pytanie Opinia na temat schematu postępowania jest niemożliwa jeżeli nie mamy dokumentacji źródłowej.
Mogę jedynie zaznaczyć że endometrioza może być uzasadnieniem długiego protokołu stymulacyjnego z drugiej strony w przypadku PCO częściej stosuje się protokół krótki.

pozdrawiam

Michał Radwan

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z kliniki biorącej udział w programie”