Jaka diagnostyka - podejrzenie endometriozy?

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
Awatar użytkownika
kinga27.30
Posty: 27
Rejestracja: 15 sie 2015 08:20

Jaka diagnostyka - podejrzenie endometriozy?

Post autor: kinga27.30 »

Dzień dobry.
Mam 28 lat, moje BMI to 20,07.
Od 3 miesięcy dokuczają mi bardzo obfite i bardzo bolesne miesiączki (1 i 2 dnia mam problem, żeby funkcjonować, w kolejnych dniach ból przechodzi), trwają około 5 dni. Dodatkowo od 5 cykli zauważyłam brązowe plamienia międzymiesiączkowe (od owulacji aż do miesiączki bez przerwy, czasami z kilkudniową przerwą, czasami bez ustalonej reguły). Na początku sądziłam, że może być to spowodowane zmianą klimatu (urlop), później kilka sytuacji stresowych, ale teraz zaczyna mnie to już martwić. Dodatkowo od bardzo dawna cierpię na pewną dolegliwość (nigdy nie wiązałam jej ze sprawami ginekologicznymi, raczej podejrzewałam może lekkie zmiany hemoroidalne), w trakcie miesiączki mam bardzo dokuczliwe bóle podczas wypróżniania, jest to dla mnie bardzo męczące. Powiedziałam o nich mojemu lekarzowi interniście, który polecił mi wspomnieć o nich ginekologowi - ponoć takie symptomy zdarzają się podczas endometriozy? Wspomnę że od 2,5 roku staramy się z mężem o dziecko. W styczniu miałam przejść HSG, jednak zaszłam w ciążę naturalnie, którą w lutym poroniłam z powodu zatrzymania akcji serca płodu w 9 tc. Przyjmuję euthyrox 0,25mg i dostinex 0,25 tydz. Badania męża - ok. Na jaki kierunek diagnostyki powinnam się przygotować? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania z krwi (jeżeli tak, w którym dniu cyklu). Mój lekarz prowadzący w lipcu zalecił jeszcze próbować naturalnie.
2014.06. - start
2016.02.10 - 9tc Aniołek :*
nied. tarczycy, hiperprolaktynemia, PAI-1 4G + Czynnik V R2 heterozygoty, NK: 24%, CD4/CD8: 2,90, AMH:3,5
3xCLO, Ovitrelle, Doxtinex, Euthyrox
HSG - drożne
Histeroskopia z biopsją - zły obraz

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1202
Rejestracja: 14 paź 2012 16:05

Re: Jaka diagnostyka - podejrzenie endometriozy?

Post autor: Ewa Gojan »

Warto wykonać badanie usg jeśli nie było- żeby wykluczyć polipa czy torbiele jajników. Można zrobić badania hormonalne - tarczyca, prolaktyna. I następnie pomyśleć o laparoskopii faktycznie w celu wykluczenia endometriozy.

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”