choroba jelita drażliwego a endometrioza

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
KatarzynaS86
Posty: 56
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

choroba jelita drażliwego a endometrioza

Post autor: KatarzynaS86 »

Pani Doktor od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna myśl, a nie potrafię wyszukać sensownych publikacji w tym temacie. Około 3,5 roku temu zdiagnozowano u mnie, że prawdopodobnie cierpię na chorobę jelita drażliwego, był to czas w którym już od pół roku staraliśmy się o dziecko (jeszcze nie wiedzieliśmy, że problem leży po stronie męża), miałam egzamin magisterski, trudną sytuację w pracy i gastroenterolog stwierdził, że to stres spowodował wystąpienie choroby, wszystkie badania ogólne krwi, witamin, mikroelementów były mocno zaniżone, zaczęłam przyjmować duspatalin, cipronex, zestaw witamin ze zwiększoną ilością, zmieniłam nawyki żywieniowe. Po pół roku wszystko zaczęło się stabilizować i mogłam stopniowo zmniejszyć przyjmowanie leków, cipronex odstawiłam całkowicie, witaminy tylko w mniejszych dawkach, duspatalin doraźnie, od 3 lat choroba jest w remisji - nie daje objawów. Lekarz już na początku zasugerował, że choroba taka może wiązać się z endometriozą i kazał być pod kontrolą ginekologa. Zanim trafiłam do tego u którego obecnie leczymy się z mężem, każdy poprzedni (ale i ten też), stwierdzili, że w obrębie narządów rodnych z całą pewnością endometriozy brak. Prawdą jest, że nigdy nawet jako młoda dziewczyna nie miałam nawet podejrzenia torbieli, nadżerki, czy jakichkolwiek chorób w obrębie narządów, jajniki mam prawidłowe, jajowody całkowicie drożne, na bóle miesiączkowe jeżeli już są to wystarczy tabletka max2 apap. Czy możliwe jest, że endometrioza jest gdzieś w moim organizmie nie dając klasycznych (lub żadnych) objawów wpływa na jakość płodności? Dodam tylko, że cały czas od stwierdzenia choroby źle mi się wchłaniają składniki odżywcze więc ponownie przyjmuję zwiększone dawki witamin i za zgodą gastrologa i ginekologa od czasu do czasu popijam herbatkę ziołową (Szyszka chmielu, Ziele przywrotnika, Ziele krwawnika, Liść ruty, Ziele nostrzyka, Kwiat lawendy, Kłącze tataraku, Kwiat nagietka, Owoc dzikiej róży)bo po tym w czasie miesiączki nic mnie nie boli.

KatarzynaS86
Posty: 56
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Re: choroba jelita drażliwego a endometrioza

Post autor: KatarzynaS86 »

Proszę również o interpretację wyniku co oznacza i jakie dalsze kroki podjąć

Detekcja mutacji C677T w genie MTHFR heterozygota CT _ _
Detekcja mutacji A1298C w genie MTHFR heterozygota AC _

mutacji G20210A w genie Protrombiny Stwierdzono obecność mutacji G20210A w układzie heterozygotycznym w genie II czynnika krzepnięcia krwi (protrombiny). Wynik pozytywny - obecność mutacji w genie czynnika II oznacza, że występuje nieznacznie zwiększone, w stosunku do średniej populacyjnej, wrodzone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej.

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1202
Rejestracja: 14 paź 2012 16:05

Re: choroba jelita drażliwego a endometrioza

Post autor: Ewa Gojan »

Na 100 % niczego nie można być pewnym, ale raczej nie wygląda z opisu żeby to była endometrioza. Natomiast mutacje MTHFR i geny protrombiny są problemem, bo mogą być przyczyną poronień. Co do zajścia w ciążę to sama Pani pisze, że problem leży po stronie męża.

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”