Prośba o interpretację wyników i pytanie o terapię

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
meggitt
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2016 14:32

Prośba o interpretację wyników i pytanie o terapię

Post autor: meggitt »

Pani Doktor, bardzo proszę o interpretację moich wyników i ogólnej sytuacji medycznej pod kątem możliwości zajścia w ciążę. Jaką terapię zastosować, żeby w końcu się udało?
Mam 38 lat, o ciążę staram się od 3 lat, przez 2 lata byłam diagnozowana i leczyłam się metodą naprotechnologii w modelu Creightona. Przez 1 rok miałam monitoring owulacji, w czasie którego ani razu nie wykryto wzgórka jajonośnego w dojrzałych pęcherzykach jajnikowych, co wskazuje na brak komórki jajowej. Dochodziło jednak do owulacji, na USG obserwowany był stan po pęknięciu dojrzałego pęcherzyka, czyli obecność ciałka żółtego oraz płynu w miednicy. Pomimo takich obserwacji w USG, ciąży brak.
Poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu świadczył o niedomaganiu ciałka żółtego, w związku z tym brałam Luteinę w drugiej połowie cyklu. Grubość endometrium w macicy w fazie około owulacyjnej była poniżej normy, najczęściej 6-7 mm.
Śluz płodny pojawia się w fazie około owulacyjnej ale jest go bardzo mało.
Przez 8 cykli stosowałam farmakologiczną stymulację owulacji, preparatami Aromek i Estrofem, bez rezultatu. Mam niską rezerwę jajnikową: 0,5 i wysoki poziom FSH: 12-17. Pozostałe hormony w normie. Mam również rozpoznane hashimoto, jednak wszystkie hormony tarczycowe w normie.
Wykonywałam badanie HSG – jajniki obustronnie drożne, przepuściły kontrast do jamy brzusznej.
Wcześniej miałam podwyższoną prolaktynę, samoistnie i z obciążeniem, od tamtego czasu brałam Bromergon i aktualnie wynik jest taki, jak poniżej. Lepiej brać Bromergon czy Dostinex na obniżenie prolaktyny?
Mąż ma parametry nasienia w normie, poziom hormonów również.

Podaję moje aktualne wyniki badań hormonów wykonane w 2 dc:
TSH: 0,792
FSH: 8,64
Estradiol: 52,73
Prolaktyna: 14,24
AMH: 0,50 (poprzedni wynik, sprzed 2 lat: 4,95)

dziękuję z góry za odpowiedź
Małgorzata

meggitt
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2016 14:32

Re: Prośba o interpretację wyników i pytanie o terapię

Post autor: meggitt »

Bardzo proszę o odpowiedź
Małgorzata

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1202
Rejestracja: 14 paź 2012 16:05

Re: Prośba o interpretację wyników i pytanie o terapię

Post autor: Ewa Gojan »

Cóż szkoda, bo strata czasu na naprotechnologię obniżyła szanse na ciążę. Przy tych wartościach AMH to i techniki wspomaganego rozrodu niekoniecznie skończą się sukcesem, ale proszę się skonsultować w ośrodku leczenia niepłodności odnośnie in vitro.

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”