torbiele

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
ppmartap
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2016 15:57

torbiele

Post autor: ppmartap »

Dzień dobry, mam pytanie o rozpoznawanie torbieli.
Od czterech miesięcy monitoruję owulacje i wygląda na to, że często pojawiają mi się torbiele. W ostatnim cyklu miałam bardzo dziwną sytuację i proszę o komentarz. W 2 dc zrobiłam FSH - 5,07 i estradiol - 90,1. W 9 dc wg lekarza w prawym jajniku miałam pęcherzyk dominujący 13 mm i w lewym jajniku 11 mm. W 13 dc pęcherzyk w prawym jajniku osiągnął 19 mm i pojawił się jeszcze jeden pęcherzyk dosyć bardzo widoczny, który miał jakieś 15 mm, w lewym jajniku pęcherzyk też miał ok. 19 mm. W 14 dc poszłam do przychodni (państwowej bo monitoring robię u lekarza w Novum) po skierowanie na cytologię i lekarz stwierdził, że jeszcze zrobi usg zobaczyć co się dzieje i stwierdził, że mam torbiele po jednym w prawym i lewym jajniku (23 mm i 25 mm), dodam, że był to 14b dc. Gdy dodałam, że jestem w połowie cyklu to jednoznacznie wykluczył, że są to pęcherzyki. Przepisał mi lek Provena. Na drugi dzień miałam kolejną wizytę monitorującą w Novum i Pani doktor stwierdziła, że w lewym jajniku brak jest pęcherzyka, a w prawym zostały dwa i mają jakieś 19 i 21 mm. Dostałam Duphaston na 10 dni. Czy jest możliwe, żeby stwierdzić, czy jest to pęcherzyk czy torbiel. Trochę zdziwiło mnie taka rozbieżność spostrzeżeń lekarzy. Dodam, że od lekarza, który stwierdził torbiele dostałam skierowanie na badanie CA125. Badanie to robiłam w grudniu 2015, bo po poronieniu zrobiła mi się duża torbiel ok. 50 mm. Badanie wyszło w normie, a torbiel wchłonęła się sama.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marta

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1202
Rejestracja: 14 paź 2012 16:05

Re: torbiele

Post autor: Ewa Gojan »

Pęcherzyki 23 i 25 mm trudno nazwać torbielami, ale trudno też na 100 % stwierdzić, że to była owulacja (chyba że doszłoby do ciąży ). Są takie rozbieżności w interpretacji sytuacji bo każdy lekarz widzi inny obraz. Lepiej niech już się tym zajmie lekarz z kliniki leczenia niepłodności.

ppmartap
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2016 15:57

Re: torbiele

Post autor: ppmartap »

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie się okazało, że jestem w ciąży.

Pozdrawiam
Marta

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1202
Rejestracja: 14 paź 2012 16:05

Re: torbiele

Post autor: Ewa Gojan »

Czyli jednak owulacja :) Gratuluję.

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”