Progesteron i estradiol

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
Awatar użytkownika
Kruszynka83

Progesteron i estradiol

Post autor: Kruszynka83 »

Witam, Pani Doktor od prawie dwoch lat bezskutecznie staramy sie z mezem o dziecko, maz ma obnizona ruchliwosc nasienia, ja natomiast zdiagnozowane PCOS, biore metformax od listopada 2012, a od czerwca 2013 lekarz wdrozyl clostilbegyt ( 3-7 dc), estrofem (9-13dc) i duphaston (20-26 dc), od 3 cykli w drugiej polowie - 23 dc robie badanie progesteronu i estradiolu, moje wyniki są następujące:
1 stymulowany cykl - progesteron 23 ng/ml; estradiol 166 pg/ml
2 stymulowany cykl - progesteron 19 ng/ml; estradiol 77 pg/ml
3 stymulowany cykl - progesteron 20 ng/ml; estradiol 198 pg/ml

moj lekarz mowi tylko ze wyniki dobre, ale chcialabym wiedziec co one dokladnie oznaczaja, czy takie wartosci sa potwierdzeniem przebytej owulacji ? USG mam tylko w 10-11 dc wiec niestety nie mam dokladnego obrazu calej owulacji, w najblizszym cyklu wybieram sie juz do innego lekarza ale chcialbym (tak dla siebie) wiedziec co mozna wyczytac z tych wynikow, co do meza bylismy u urologa i stwierdzil ze tragedii nie ma i ze z gorszymi parametrami nasienia sa ciaze i to naturalne, my poki co chcemy starac sie naturalnie ale szczerze mowiac zaczyna mnie to wszystko powoli meczyc :( bede wdzieczna za odpowiedz
Starania od 11/2011
Nigdy nie rezygnuj z celu, tylko dlatego ze osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie
11.06.2015 Adaś :love:

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: Progesteron i estradiol

Post autor: Ewa Gojan »

Jeżeli do innego lekarza to tylko do ośrodka specjalistycznego - najlepiej takiego, który dostał refundację in vitro. Natomiast wyniki są dobre i potwierdzają przebytą owulacje. Jak pani miała robione usg to jaka była szerokość endometrium ? I czy była robiona drożność jajowodów ?

Awatar użytkownika
Kruszynka83

Dziękuję za odpowiedz, drożności nie miałam robionej, aczkolwiek na ostatniej wizycie upomniałam się o HSG, lekarz stwierdził ze póki biorę leki stymulujące owulacje to raczej odpada, mam naprawdę mętlik w głowie bo może się okazać ze jajowody mam niedrożne a ja szpikuje się lekami na marne, szerokość endometrium w ostatnich 3 stymulowanych cyklach w 10/11 dc wynosiła raz 7 raz 8 mm, czy to nie za mało? a Pani doktor meczy mnie jeszcze jedno pytanie czy te moje wyniki hormonów dają 100% gwarancje ze pęcherzyki pękły? czy np gdyby się wchłonęły to czy tez miałabym takie wartości, i czy jest możliwe ze mam puste te pęcherzyki? może te pytania wydadzą się Pani niedorzeczne ale próbuje zrozumieć czemu się nie udaje, ja wiem ze medycyna jeszcze kuleje w dziedzinie niepłodności i na wiele pytań nie ma odpowiedzi ale chciałabym chociaż w jednej czwartej zrozumieć co się dzieje z moim organizmem wtedy może było by mi łatwiej znosić comiesięczne rozczarowania
Starania od 11/2011
Nigdy nie rezygnuj z celu, tylko dlatego ze osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

" lekarz stwierdził ze póki biorę leki stymulujące owulacje to raczej odpada" ... "bo może się okazać ze jajowody mam niedrożne a ja szpikuje się lekami na marne"- NO WŁAŚNIE o to mi chodziło- dlatego myślę, że warto iść do ośrodka specjalistycznego, ale też trochę popytać o kogoś racjonalnego. Ja nie stymuluję więcej jak 3-4 cykli bez sprawdzenia drożności- generalnie takie postępowanie nie jest błędem, nawet widziałam pracę udowadniającą, że to zaoszczędza diagnostyki u części pacjentek, ale na logikę nie zgodzę się na większą ilość stymulacji, albo na stymulacje gonadotropinami, które są drogie i bardziej ingerują w gospodarkę hormonalną. Poza tym jeśli jest gorsza ruchliwość plemników to ja bym połączyła stymulację z inseminacją i znów wracamy do kosztów i racjonalnego postępowania, że wtedy warto wiedzieć, że jajowody jednak są drożne. I kolejny argument za to to, że prof. Szamotowicz senior ze swojego doświadczenia, a jest ono 25 letnie preferuje najpierw wykonanie drożności- skoro On tak uważa to po co ja mam kombinować przez 25 lat- szkoda życia. Szerokość endometrium jest ok. Pęknięcie pęcherzyka można potwierdzić w usg- to nie problem. Ile razy było robione badanie nasienia ? Bo może jednak trzeba się nad tym zastanowić czy nie zrobić chociaż inseminacji.

Awatar użytkownika
Kruszynka83

Dziękuje Pani Doktor za odpowiedz, jeżeli chodzi o badanie drożności do mnie te wszystkie argumenty trafiają, dlatego się upomniałam lekarza o HSG. Jeżeli chodzi o nasienie to mąż badał 4 razy, z tym że ostatnie badanie było w środę 11.09 wiec wyniki będziemy mieć dziś. Mąż zmienił styl życia, je więcej jogurtów, pije soki wyciskane z warzy i owoców z własnej uprawy, jeżeli nic nie drgnie w ruchliwości to udamy się do specjalistycznej kliniki.
Dziękuje za odpowiedzi i poświęcony czas.
Starania od 11/2011

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Bardzo dobrze, bo szkoda czasu na nieefektywne działania :)

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”