objawy endometriozy i sposoby jej wykrycia?

Lek. med. Ewa Gojan
niezależny lekarz, pracujący w różnych formach zatrudnienia, kiedyś w szpitalu, obecnie w lecznictwie otwartym. Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie od 1988 r. ( I stopień specjalizacji uzyskała w 1995r., a II stopień w 2000r.)

Moderator: Osoby zatwierdzające - przed inseminacją i in vitro

Zablokowany
kanarek

objawy endometriozy i sposoby jej wykrycia?

Post autor: kanarek »

Pani Doktor prosze o pomoc. Niestety od 1roku nie moge zajść w ciązę, mamy czynnik meski i zenski, maż ma za mało plemników i do tego 1% prawidłowych. Natomiast u mnie jeszcze rok temu lekarze twierdzili ze wszystko jest w porządku ale zaczelo sie to zmieniać. We wrześniu 2012 miałam wycinane 2 malutkie polipy histeroskopowo, ktore wyszły podczas HSG metodą doplera. Jajowody mam drożne, macica prawidłowa, wielkosc jajnikow tez ok ale niestety cechy PCO, ze względu na ilość pęcherzyków teraz ok 20 na jednym jajniku, w sierpniu było ich ok 15. Przy czym w sierpniu był pęcherzyk dominujący, a juz w kolejnych cyklach do tej pory niestety nie ma go. Dodatkwoo byłam stymulowana clo i oczywiście stymulacja nie przyniosła efektów. Dalej nie ma pęcherzyka dominujacego. Po wykonanjej histeroskopii zaczoł pobolewać mnie brzuch w 2 połowie cyklu, jest to taki tępy bol, który po kilu godzinach mijał, pojawiający się czasem w nocy, potem na chwile przestaje czasem wraca po kilu dniach. Dodatkowo zawsze odczuwałam problemy jelitowe, ale myslalam, ze to wina diety i nerwów, bo mam jelito drażliwe. Od czasu zabiegu wyciecia polipa mam ogromne zaparcia, po posiłku mój brzuch zwiększa się 2 krotnie, mam ciągle przelewania, gazy. W jednym obrazie USG w 28 dc doktor stwierdził dziwny obraz endometrium, widoczne ciemnkie endometrium a wokól jakaś 2,5cm aureola. Nie wiedział czy to tak przerośnięte endometrium sam stwierdził, że czegoś takiego nie widział. Zapytał tylko czy mam długie miesiączki. Natomiast od ok 2-3 lat moje miesiączki są duzo bardziej skąpe niż wcześniej. Trwają ok 2-3 dni potem to tylko lekkie plamienia ok 2 dni. USG w 5dc po miesiączce nie wykazało tej aureoli i obraz był juz prawidłowy. Stąd dostałam światlo na stymulacje i podejscie do IUI, do którego nie doszło bo nie reaguję na clo. Przedwczoraj dostałam strasznych skurczy podbrzusza, takich ze nie mogłam sie wyprostować, bałam się załatwić, i do tego nie mogłam. Po 1 dniu w miare ustały te skurcze. Wczoraj podczas stosunku oczuwałam ból dokładnie w miejscu w którym odczuwałam skurcze. Zaraz po miesiączce kiedy się kochamy te bóle są mniejsze a w drugiej polowie cyklu odczuwam większy dyskomfort i ból podczas stosunku. Czytając objawy endometriozy bardzo się przestraszyłam, boje się ze to wielkie endometrium cofa sie do otrzewnej, dlatego mam skąpe miesiączki a dziwny obraz endometrium w 2 fazie cyklu. Czy te objawy mągą swiadczyć o endometriozie? czy podczas hsg lekarz moze stwierdzić jej występowanie czy tylko laparoskopia daje jednoznaczna ocenę? Czy USG brzuszne moze dać mozliwość ewentualnej endometriozy? jakie badania mogą ją wykluczyć czy potwierdzić? Czy te skurcze lub ten ból podczas stosunku moze byc objawem stymulacji CLO i jakiś zmian w jajnikach czy raczej endometriozy? dziś jestem w 22dc. Prosze o pomoc.
starania VI/2012
hsg - polip
histeroskopia - wycięcie polipa
brak owulacji, PCO
emek - słaba armia, wszystkie parametry znacznie obniżone 99% patoligii budowy, ruch A+B 21-25%, 7mln/ml
WIELKI WIELKANOCNY CUD , NATYCHMIASTOWE II CUDOWNE CZERWONE KRECH
TP 24.XII lub pierwsze 2 tyg stycznia

Ewa Gojan
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: objawy endometriozy i sposoby jej wykrycia?

Post autor: Ewa Gojan »

Owszem jedna z teorii o powstawniu endometriozy zakłada, że endometrium cofa sie do jamy brzusznej i tam się wszczepia w otrzewną, ale tą postać można rozpoznać tylko w laparoskopii. Jedyną postacią endometriozy widoczną w usg są torbiele endometrialne, których u Pani nikt nie stwierdził. Pani ten ból kojarzy z wykonanym HSG, niestety czasem jako powikłanie może wystąpić zapalenie przydatków- może warto porozmawiać o tym z lekarzem, szczególnie przed planowanym IUI.

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność dla początkujących - diagnostyka i leczenie z wyłączeniem IUI /IVF”