Bolesne usg w ciąży

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Bolesne usg w ciąży

Post autor: Pockahontas »

Panie Doktorze,
jestem w 8 tc. Dzisiaj miałam wykonane usg transwaginalne, niestety było bardzo bolesne. Prawdopodobnie przyczyną bólu jest mocno przodozgięta macica. Podczas badania czułam mocny nacisk na odbytnicę, rozpieranie i ból promieniujący do brzucha, który utrzymywał się przez kolejne dwie godziny. Nie plamiłam. Czy takie bolesne usg może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży? Czy może wywołać poronienie? Czy jeśli przez dobę po badaniu nie wydarzy się nic złego (plamienie, skurcze) będę mogła uznać, że wszystko jest w porządku?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Bolesne usg w ciąży

Post autor: Tomasz Zbroch »

Bolesne badanie nie ma bezpośredniego związku z powikłąniami typu poronienie. Proszę pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego przed badaniem w przyszłości.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”