Złe wyniki badań - przyczyna i ryzyko

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
3zuza3
Posty: 9
Rejestracja: 01 lut 2017 10:05

Złe wyniki badań - przyczyna i ryzyko

Post autor: 3zuza3 »

Po kilku latach starania udało mi się zajść w upragnioną ciążę, w dodatku bliźniaczą. Generalnie jest wszystko ok tylko problemem są wyniki badań. W pierwszym badaniu wyszła mi straszna anemia i żelazo 23 (przy normie 60-180) Dostałam raz dziennie jedną tabletkę tardyferonu. Ponadto starałam się jeść dużo mięsa i piłam na czczo szklankę zakwasu buraczanego. Teraz po 1,5 miesiąca leczenia i diety mam żelazo wysokie jak nigdy w życiu, ale za to ponad 2 i 3 razy przekroczone normy wątrobowe (a nigdy nie miałam z tym problemu) :/ Czy to może mieć związek?
Pani dr zmniejszyła mi po tych wynikach progesteron - brałam 2 x duphaston i 2x luteinę dopochwowo, obecnie mam 3x luteinę. Tardyferon biorę co drugi dzień i doszedł essentiale forte. A czy to możliwe że ten zakwas tak działa na wątrobę?
I drugie pytanie czy to może zaszkodzić dzieciom? Bo podobno gdy kobieta ma cukrzyce w ciąży to trzustka dziecka przejmuje funkcje trzustki matki i musi pracować za dwoje, a czy podobnie jest z wątrobą i moja dysfunkcja może spowodować zaburzenia w wątrobie dzieci?
Ponieważ mam teraz dylemat czy dalej zabiegać o dobre wyniki krwi czy zająć się tą wątrobą :/
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Złe wyniki badań - przyczyna i ryzyko

Post autor: Tomasz Zbroch »

Wątroba ma na szczęście zdolności regeneracji a sama cąża zmiany hormonalne może powodować jej czasową dysfunkcję. Nie sądzę aby leczenia anemii z niedoboru żelaza mogło mieć tu kluczowy wpływ.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”