Test PAPPA

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Znadzieja2001
Posty: 5
Rejestracja: 26 lip 2016 11:03

Test PAPPA

Post autor: Znadzieja2001 »

Dzień dobry Panie doktorze. Pozwoliłam sobie napisać do Pana bo od kilku dni odchodzę od zmysłów. Aktualnie jestem w 16tc i czekam na wynik testu NIFTY. W 8tc przeszłam operację laparotomii, ponieważ jajnik trzykrotnie był przekręcony. Ciąza po ivf. Od 15 lat choruję na cukrzycę typ 1.USG wg lekarza wyszło idealne.. ale ta krew...

Poniżej dane z test pappa.
Wiek: 24 lata
wzrost: 173
Waga: 71,4
Wiek ciązowy: 13+6dni wg CRL
FHR: 160 UD/MIN
NT: 1,4MM
CRL: 80,0MM
BPD: 24,0MM
ductus venosus Pl: 0,850
lokalizacja łozyska: tylnia ściana
płyn owodniowy: w normie
kość nosowa: obecna, przepływy na zastawce trójdzielnej:zwykła
wszystkie obrazy mózgu, nóg, rąk są prawidłowe

wolne b-hCG 53,3 IU/I odpowiada 2,061 MoM
PAPP-A 2,100 IU/I odpowiada 0,400 MoM

trisomia 21: ryzyko podstawowe: 1:1016, ryzyko skorygowane: 1:342
trisomia 18: ryzyko podstawowe: 1:2666, ryzyko skorygowane: <1:20000
trisomia 13: ryzyko podstawowe: 1:8309, ryzyko skorygowane: <1:20000
samoistny poród przedwczesny przed 34 tygodniem 1: 156

leki, które biore: euthyrox, luteina, clexane, prolutex, insulina - humalog

wiem, że ryzyko trisomii 21 jest podwyższone.. ale czy to może świadczyć o zaniżonym białku pappa? i, że łożysko może być niewydolne? i czy faktycznie jest tak źle? za ok 7 dni powinnam mieć wyniki testu nifty, ale nie potrafię się uspokoić, tak bardzo się denerwuję w/w ryzykiem....


bardzo dziękuje za odpowiedź..
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Test PAPPA

Post autor: Tomasz Zbroch »

Szereg czynników włącznie z tym że był to ostatni dzień na zrobienie badania mają wpływ na jego wartość i specyficznośc. Swoistość wyników biochemicznych jest dodatkowo uzależniona od cukrzycy na którą Pani choruje. Nie mając na uwadze tylko i wyłącznie poprawianie napiętej atmosfery oczekiwania proponuję jednak spokojniej poczekać bo szanse na dobry wynik ma Pani bardzo duże.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”