Leki hormonalne po in vitro

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Praża
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2016 18:59

Leki hormonalne po in vitro

Post autor: Praża »

Witam, jestem 25 dni po transferze. Do tej pory przyjmowałam bardzo duże dawki hormonów 3x dziennie po 2 tabletki estrofemu, 3 x dziennie po 2 tabletki luteiny dopochwowej i 3x dziennie po 4 tabletki luteiny podjęzykowej. Wczoraj na wizycie Pan doktor powiedziała, że b-hcg jest bardzo wysokie i że na 90% to silny zarodek męski (wczesniej doszukiwał się ciąży blizniaczej, ale po dzisiejszym usg została wykluczona). W związku z tym musimy odstawić dosyć szybko estrofem, by nie zaszkodził płodowi męskiemu. Do końca tyg. mam już brać 3x dziennie po 1 tabletce , a od przyszłego tyg. co dwa dni rezygnować z jednej tabletki dziennie. Przestarszyłam się, bo zaczął mi opowiadać o tym, że ten hormon może powodować zaburzenia płciowe dziecka, wzrot piersi u chłopca, itd. Czy tak duże dawki hormonów na początku ciąży mogły zaszkodzić naszemu dzieciątku?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Leki hormonalne po in vitro

Post autor: Tomasz Zbroch »

Wnioskowanie na podstawie hcg o płci dziecka jest nadużyciem.
Stosowania leków po transferze powinno wynikać z potrzeb konkretnego pacjenta bo jasne jest że są to leki które mają różne działania.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”