No-spa i relanium vs poród przedwczesny zagrażający

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magia13
1% dla bociana
Posty: 2449
Rejestracja: 10 cze 2014 20:32

No-spa i relanium vs poród przedwczesny zagrażający

Post autor: Magia13 »

Panie doktorze,
jestem obecnie w 34 tc po ICSI. Od 18 tc zaczęłam obserwować częste bezbolesne twardnienia brzucha ( nawet co ok 20 min). Szyjka w usg przezpochwowym miała 3,5 cm. Zalecenia: luteina dopochwowo 50 mg 2x1 oraz aspargin 3x2. Twardnienia stały się rzadsze. Do 29 tc szyjka pozostawała na poziomie 3,5-3,8 cm. Potem stała się miękka i skracała się kolejno do 3,2 cm w 30 tc, 2,7 w 31 tc, 2,3 cm w 32 tc i 2,15 w 33 tc mimo bezwzględnego leżenia.od 18 tc co miesiąc m wykonywane posiewy pod kątem bakterii -zawsze w normie. Ktg wykonywane od 31 tc nie wykazuje skurczy, a jedynie stałe napięcie na poziomie 15-20 proc. Od 32 tc dostałam dodatkowo zalecenie brania nospy 40 mg 3x1 oraz relanium 2 mg 2x1. Mam obawy zwłaszcza przed przyjmowaniem tego ostatniego leku ( znam klasyfikację wg FDA), ale wg lekarza prowadzącego korzyści przewyższają tu ryzyko i chce, abym brała relanium do końca 35 tc a no-spe do 37. Czy istnieje uzasadnienie dla takiego postępowania oraz czy branie tych leków ma udowdodnione klinicznie negatywne działanie na płód?
3 lata starań
3xIUI
XI 2015 I ICSI-SET. 31 dpt :love:
04.08.2016 - Olga na świecie.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: No-spa i relanium vs poród przedwczesny zagrażający

Post autor: Tomasz Zbroch »

Jeżeli Pani lekarz prowadzacy tak uzasadnia to trudno się z nim nie zgodzić. Porównywanie zaleceń FDA z naszymi nie może mieć bezpośredniego zastosowania. Gdyby dane były udowodnione negatywnie to klasyfikacja byłaby inna co skutkowałoby zakazem stosowania.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”