Badanie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
izabelaka81
Posty: 1552
Rejestracja: 10 gru 2009 01:00

Badanie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży

Post autor: izabelaka81 »

Witam,
Jestem w 19 tc po in vitro. Cały czas robię sobie zastrzyki Fraxiparyne. Niestety nie miałam wykonywanych badań w kierunku zespołu antyfosfolipidowego więc zastrzyki biorę niejako zapobiegawczo. Niestety na brzuchu po podaniu zastrzyki robią mi się bolesne guzki i zrosty. Próbowałam robić zastrzyki w udo, ale robią się siniaki. W związku z ww problemami lekarz zalecił odstawienie leku i badania w kierunku krzepliwosci krwi już po odstawieniu. Boję się jednak odstawić Fraxiparyne bowiem tak jak wspominałam na początku, nie miałam badań w kierunku zespołu antyfosfolipidowego.

W związku z tym mam pytanie - czy badania w tym kierunku można wykonać będąc w ciąży i czy będą one wiarygodne.
Jakie badania należy wykonać - czy damę badania krzrpliwosci krwi będą wystarczające?

Pozdrawiam
8 lat walki.. i jest nasz CUD!
27. 09. 2016 urodziła się nasza wyśniona, wymarzona, ukochana, cudowna córeczka!
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Badanie zespołu antyfosfolipidowego w ciąży

Post autor: Tomasz Zbroch »

Nie mam doświadczenia z interpretacją takich wyników w ciąży, wydaje mi się że parametry powinny być niezmienne niezależnie od ciąży, ale diagnostyka ta robiona jest przed zajściem a nie w 19 tygodniu.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”