cukrzyca ciążowa?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
lena16
Posty: 441
Rejestracja: 24 cze 2010 18:15

cukrzyca ciążowa?

Post autor: lena16 »

Dzień Dobry,
Panie Doktorze w 17tygodniu ciąży zrobiłam krzywą cukrową i oto wyniki: glukoza na czczo 90, po godzinie 230, a po dwóch 120. Lekarz na początek zalecił dietę i dodatkowo inofem lub inofolic 2 razy dziennie. Dodam że jest to ciąża po ivf, przyjmuję encorton 5mg, fragmin, duphaston x2, utrogest.2*2, magnez, witaminy. mam tutaj pytanie czy włączenie inofolicu na tym etapie jest bezpieczne i czy przy tych wartościach glukozy wystarczy tylko dieta, czy trzeba będzie stosować insulinę? chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo zdrowego rozwoju maluszka.
Dodam iż mam 38 lat, ważę 75 kg i od 8 tygodnia ciąży waga stoi w miejscu,
Wg usg maluszek rozwija się bardzo ładnie, jego waga i wymiary odpowiadają danemu wiekowi ciąży.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam
Lena
______________________________

14 lat czekaliśmy na Ciebie Córeńko

maj 2016 urodziła się A.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: cukrzyca ciążowa?

Post autor: Tomasz Zbroch »

Przyjmuje Pani dużo leków i rozumiem że ma to uzasadnienie kliniczne?. Związek może być jednak pomiędzy przyjmowanym Encortonem i wynikiem glikemii. Sugerowałbym powtórzenie krzywej w okolicach 24 tygodnia bez encortonu.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”