Macica łukowata, polip doczesnowy a ewent. skracanie szyjki

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
agafiq
Posty: 202
Rejestracja: 19 lut 2013 15:28

Macica łukowata, polip doczesnowy a ewent. skracanie szyjki

Post autor: agafiq »

Panie Doktorze,

po ok 1,5 roku starań zaszłam w ciążę w wyniku IUI. Podczas diagnostyki niepłodności miałam wykonane HSG, które wykazało macicę łukowatą, ale o wielkości standardowej. Obecnie jestem w 12 tc i jestem "szczęśliwą posiadaczką" dużego polipa doczesnowego w szyjce macicy o wymiarach 1 x 2 cm. Niestety powoduje on czerwone, pomarańczowe, brązowe plamienia (zazwyczaj jest to śluz podbarwiony). Na USG wszystko wygląda w porządku, ciąża rozwija się prawidłowo, płód rośnie odpowiednio do wieku ciąży, nie ma krwiaków i śladów krwawienia z macicy. Lekarze odradzają usuniecie polipa, bo mogłoby to zagrażać ciąży. W związku z tym mam pytania:

1) czy w razie problemów ze skracaniem się szyjki (przez np. wadę macicy) możliwa będzie jakakolwiek interwencja w postaci szwu na szyjce lub pessara? Czy polip jest tu przeszkodą?

2) czy w takiej sytuacji nie lepiej usunąć go?

z góry dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam :)

2014r. - nasz Cud.                                                2017r. - 9tc Aniołek

2019r. - nasz drugi Wielki Cud                                      I’ve got scars that can’t be seen                             I’ve got drama, can’t be stolen                                 I’m in danger... 



I’ve got nothing left to lose

I’m so high it makes my brain whirl"


Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Macica łukowata, polip doczesnowy a ewent. skracanie szy

Post autor: Tomasz Zbroch »

Polip niestety może krwawić, plamić ale nie powinien powodować większych problemów. Lepiej jednak go nie usuwać tylko na wszelki wypadek.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”