Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
motyle
Posty: 12
Rejestracja: 24 kwie 2013 10:15

Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: motyle »

Witam. Panie doktorze proszę o poradę.Moja sytuacja wygląda tak, że w lutym poroniłam a w marcu byłam juz w ciąży. Noszę teraz 18 tygodniowego dzidziusia w sobie, ale zaczynaja się schody.Zaczęłam mieć twardnienia brzucha i poszłam do lekarza- nie mojego. Lekarz jest starej daty i zbadał mi szyjke palpacyjnie dosyc mocno i nieprzyjemnie. Do tej pory mam nieprzyjemne uczucia tam w szyjce jakby mnie pobolewała- moj lekarz robil to delikatniej.( czy takie mocne badanie może jej dodatkowo zaszkodzić?) szyjke ocenil na "normalną" ale krótką co tez potwierdziło badanie dopochwowe sondą - szyjka 2 cm i niestety rozwarcie wewnetrzne na 0,38 cm :( Mówił, że szyjka skrocona i że grozi poronieniem, ze względu na szybkie zajscie i starate 13 tygodniowej ciąży( samositne bez lyzeczkowania jedynie czyszczenie prozniowe )Natomiast zajrzałam w karte i od początku ciąży od 9 tc. mam wpisane w szyjke 2/0/0 Czy to oznacza, że mam taką krotką szyjke od początku ? Czy to rozwarcie wewnetrzne grozi poronieniem ? załamałam się po wizycie. Lekarz przepisał mi luteine dopochowowo- twierdzi że ona wzmacnia szyjkę , utwardza i ją może wydłużyć oraz to rozwarcie zamknie i duphaston. Prawde mówiąc nie mówił po co duphaston skoro ja własnie przestałam go brac i szczerze mówiąc nie chcę ale pewnie musze ? tylko po co ? lozysko ładne bez zmian widocznych na usg umiejscowione prawidłowo. Powiedział też że maluch siedzi pośladkowo więc może naciskać na ujscie wewnętrzne szyjki i je rozwierać nozkami. Panie doktorze błagam o poradę mój lekarz w przyszłym tygodniu będzie na miejscu ale obawiam się kolejnego usg w takim czasie bo w tym miesiącu miałam je aż trzy ...( dopiero co wypleniłam krwiaka) Czy to oznacza dla mnie znów leżenie ? i co z ta luteiną ? czy ona pomoże ? mam najprawdopodobniej synka więc troche się obawiam tych wszystkich hormonów. Co by Pan zalecił ? tamten lekarz mnie nastraszył i wpisał w karte poronienie zagrażające nakaz leżenia no i te leki. Czy naprawde moja sytuacja jest tragiczna? czy mój lekarz może założyc mi krążek na takiej szyjce ? No i czy luteina pomoże na rozwarcie i na długość ? Czy moja szyjka ze względu na poronienie dosc wysokiej ciązy moze byc lekko rozwarta i taka juz bedzie ? czy to nie od tego ? prosze o pomoc zalewam się łzami :(
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: Tomasz Zbroch »

Badanie szyjki w usg jest badzo subiektywne a jej długość faktcznie osobniczo zmienna. Zalecenia które Pani dostała są profilaktyką pordu przedwczesnego czy poronienia, ale absolutnie nie gwarantują skuteczności.
Jeżeli w kontrolnym badaniu szyjka edzie se skracała bez czynności surczowej macicy warto zalożyc szew okrężny. Jezeli będzie to wynikao ze skurczy macicy to działanie tokolityczne/spasmolityczne i gestagen relaksujący równiez napiecie mięśniowe.
Istotna jest zmiana w czasie i porównanie przez najlepiej jednego lekarza. Pozdrawiam.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
motyle
Posty: 12
Rejestracja: 24 kwie 2013 10:15

Re: Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: motyle »

Dziękuje za odpowiedz a czy luteina dziala na szyjke ? Od badania przez tamtego lekarza boli mnie szyjka to juz trzeci dzien czy moze to wskazywac na skracanie ?? jestem załamana że dałam mu sie zbadac mial takie dobre opinie a mnie kłuje cały czas szyjka nie zależnie czy leże czy stoje. Ide za 10 dni na kolejne usg mój lekarz mi powie czy sie skrocila ale czy mam moze przyspieszyc wizyte z uwagi na te kłucia ? dodam ze lakarz mi ją wcisknął jakby i złapał w dwa palce okropnie bolało jestem zrospaczona bo na wczensiejszych badaniach przez moejgo lekarza on twierdzil ze szyjka ok a tamten nie dosc ze mi ją wcisnął to jeszcze jakos ją przekręcał.... boje sie ze od tego mi sie zaczela skracac wczesniej takie klucia byly sporadycznie a teraz 3 dni mnie boli :( czy wpis w karte 2/0/0 oznacza ze szyjka ma 2 cm ?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: Tomasz Zbroch »

kłucia mogą wynikać z innych reczy -stan zapalny śluzówki dla przykłądu, szyjka w badaniu wewn 2cm to prawidłowa szyjka. Jeżeli macica nie spina się regularnie spokojnie oczekiwałbym wizyty u swojego lekarza.
Luteina ma działanie ogólnoustrojowe a nie bezpośrednie na szyjkę.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
motyle
Posty: 12
Rejestracja: 24 kwie 2013 10:15

Re: Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: motyle »

Witam. dziękuje za odpowiedź.Juz jestem spokojniejsza. wszędzie na forach straszą że 2 cm to juz szew czy krążek trzeba zakładać ale skoro od 9 tc mam taką długość to nie będe panikować tylko się oszczędzać. mam nadzieje, że za miesiąc na kontroli będzie bez zmian.Te kłucia to rzeczywiście moze być początek stanu infekcjii bo mialam obfite objawy i dostalam 3 globulki natamacyny profilaktycznie bo ph 4. Dodam, że na USG nic niepokojącego nie znalazł ani rozwarcia wewnetrznego szyjka ponoć zamknieta a ja mam przy sobie zdjęcie ujścia szyjki od lekarza który stwierdzil "poronienie zagrażające" i widać że nie jest to typowe T tylko jest jakby otwarte a na badaniu u mojego zaufanego lekarza nie bylo widac tego ujscia z reszta dał mi zdjęcie więc juz całkiem zgłupiałam... skąd ta róznica? z jakości sprzętu ? czy moze ta szyjka pracuje i czasami jest uchylone wejscie a czasami zamkniete ? acha skurczy od tygodnia juz nie ma - asparginian pomaga i picie duzo wody nospa odeszła w niepamięć:)
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Syzjka 2 cm rozwarcie wewnetrzne 0,4 - poronienie ?

Post autor: Tomasz Zbroch »

powodzenia, badanie usg jest subiektywną oceną, nie tylko w przypadku szyjki, proszę o tym pamiętać.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”