wysokie ryzyko tristomi 21

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Madzik-76
Posty: 55
Rejestracja: 15 kwie 2012 16:33

wysokie ryzyko tristomi 21

Post autor: Madzik-76 »

Witam,mam 37 lat i jestem w pierwszej ciazy po dlugich staraniach, w 13 tyg+5 dniach mialam robione badnie prentalne,wczoraj dostalam telefon ze mam zle wyniki i duze ryzyko wystąpienia u dziecka zespolu Downa,mam tydzien czasu na decyzje o amniopunkcji,powiedziano mi ze przeziernosc karku za wysoka,prosze o porade czy to ryzyko jest naprawde az tak wysokie bo bardzo sie martwie ,oto moje wyniki :
Kosc nosowa-obecna
Przeplyw w przewodzie zylnym-prawidlowy

CRL-77,2mm
NT-2,20mm

wolne b-HCG - 42,39IU/I co odpowiada 1,241 MoM
PAPP-A-3,566IU/I co odpowiada 0,606 MoM

ryzyko tristomi 21 - 1:580
10 lat staran...
2011-diagnoza Pco,baaaardzo dlugie cykle
2012.10- Hsg,drozne jajowody
2013.03- beta-376... naturalny cud :)
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie ryzyko tristomi 21

Post autor: Tomasz Zbroch »

Z badania wynika że Pani ryzyko trisomii 21 jest niskie i nie ma wskazań do amniopunkcji na tej podstawie.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
beryys1
Posty: 23
Rejestracja: 25 gru 2010 21:43

Re: wysokie ryzyko tristomi 21

Post autor: beryys1 »

Witam,mam 36 lat , w 12 tyg+5 dniach miałam robione badanie prenatalne,odebrałam wyniki: przezierność karku za na granicy normy,proszę o poradę: czy ryzyko jest aż tak wysokie bo bardzo się martwie ,oto moje wyniki :
Kość nosowa-prawidłowa
Niedomykalność zastawki trójdzielnej-prawidłowy
płyn owodniowy w normie

CRL-62,9mm
NT-2,9mm

wolne b-HCG - 36,2 IU/I co odpowiada 1,107 MoM
PAPP-A-4,480 IU/I co odpowiada 1,550 MoM

obliczone ryzyko tristomi 21 - 1:797
Czy w tym przypadku konieczna jest amniopunkcja?
Pozdrawiam
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie ryzyko tristomi 21

Post autor: Tomasz Zbroch »

Pomimo faktycznie wysokiej wartości NT ryzyko pozostaje niskie i samo w sobie nie jest wskazaniem do amniopunkcji, proszę pamiętać że przyczyn wysokiego NT jest wiele i szereg z nich nie wynika z problemu genetycznego możliwego do zdiagnozowania poprzez badanie kariotypu płodu.
Na pewno trzeba ocenić dalszy rozwój dziecka ze szczególnym uwzględnieniem układu sercowo-naczyniowego.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”