wysokie NT

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
annabed
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2013 09:00

wysokie NT

Post autor: annabed »

Witam serdecznie,
Panie Doktorze- proszę o pomoc i poradę co można zrobić w mojej sytuacji, ponieważ już sobie sama nie mogę poradzić.
Może po kolei opiszę swój „przypadek”. Wiek- 30 lat, mąż 33.
1 ciąża- poród w 23tc-bezczaszkowie
2 ciąża- puste jajo płodowe w 6tc
3 ciąża- obumarcie w 6tc
4 ciąża- donoszona do 37tc- urodzony zdrowy synek o wadze 4 kg. Po raz pierwszy stsosowałam taki zestaw leków:Clexane 0,4 od pozytywnego testu, m-c przed staraniami acard i kilka m-cy przed kwas foliowy 15mg. Dodatkowo duphaston i luteina.
i teraz jestem w 5 ciąży z tym samym zestawem leków(oprócz luteiny).Wszystko było w porzadku, 2 tyg temu miałam zrobione badania prenatalne wraz z testem PAPP-a w 11t i 3d. Z samego USG ryzyko trisomii 21 wyszło 1:610, po dodaniu wyników biochemicznych ryzyko zmalało do 1:5565. Trisomia 18 i 13 w granicach 1:34 791. NT wynosiło 1,98. Wszystkie inne parametry w normie. Adnotacja, ze ryzyko niskie.

A wczoraj pojechałam na kontrolną wizytę i moja ginekolog skończyła już badanie USG mówiąc, ze wszystko OK, ale mój mąż poprosił, aby sprawdziła raz jeszcze to NT.....i wczoraj wyszło 3mm....w 14tc wg USG. Załamało mnie to- co prawda ciężko było zbadać maluszka, bo był ciągle w ruchu, ale to chyba nic nie znaczy skoro tak wysoki wynik....Ryzyko z samego NT i biochemii wyniosło wczoraj 1:175, a po dodaniu innych parametrów 1:600.Kość nosowa widoczna, przepływy w porządku, tylko to NT-i tu moje pytanie:
Panie doktorze- czy w takim przypadku trzeba zrobić amniopunkcję?Czy w 18 tc, na badaniach połówkowych coś się wyjaśni?Amniopuncja mnie przeraża- bardzo się boję, że z dzieciaczkiem mogłoby być wszystko w porządku a ja bym poroniła- już bardziej przychylam się do testów Nifty, bo są nieinwazyjne i poważnie się nad nimi zastanawiamy...Jakie jest Pana zdanie, Panie doktorze?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie NT

Post autor: Tomasz Zbroch »

Wskazań do amniopunkcji nie ma przy wyniki 1:175, należy jednak wziąć pod uwage ze badanie usg jest subiektywne i aby test był wiarygdny powinien być rzeprowadzony przez certyfikowanego ultrasonografistę, Sugerowałbym daszlą diagnostykę nieinwazyjną.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
annabed
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2013 09:00

Re: wysokie NT

Post autor: annabed »

Dziękuję bardzo za odpowiedź,
Ale Panie doktorze- czy wynik NT 3mm w 14tc przy CRL 79,5 nie powinien niepokoić?? W 11t i 3d byl prawidłowy -1,98 a potem tak urósł... I tylko z tego powodu myślałam o amniopunckjii czy tez testach z krwi...
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie NT

Post autor: Tomasz Zbroch »

Sam wynik podwyższonego NT powinien sugerować dokładną ocenę ultrasonograficzną układu krążenia płodu w 20 tygodniu ciąży. Wynik należy interpretować łącznie, jak wspminałem, warunkując jego wiarygodność prawidłowo wykonanym badaniem ultrasonograficznym.
Wartość bezwględna NT-3mm jest wysoka. Interpretacją jednak tego jest juz mocno ograniczona.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
gosia45
Posty: 6
Rejestracja: 12 lip 2012 11:03

Re: wysokie NT

Post autor: gosia45 »

A czy można uzyskać więcej informacji na temat testu NIFTY? Bo ja wiem, że to jest nowość i nie ma za dużo wypowiedzi ekspertów na temat tego badania.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie NT

Post autor: Tomasz Zbroch »

Jest to test nieinwazyjny oparty na diagnostyce materiału genetycznego płodu w surowicy krwi matki, z czułością podawaną przez producenta 99%.
Cena badania jest jego głównym ograniczeniem.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”