Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

Post autor: oluska_m »

Panie Doktorze, bardzo proszę o opinię w mojej sprawie:

Jestem w tej chwili w 33 dniu po transferze dwóch 3-dniowych zarodków (IVF-IMSI). Na pierwszym usg po pozytywnej bHCG, które miało miejsce 20dpt dr stwierdziła drobny pęcherzyk ciążowy w jamie macicy (ok. 4mm) oraz pęcherzyk ok. 10mm w okolicach prawych przydatków mogący odpowiadać ciąży ekotopowej. Na kontrolnym usg po 4 dniach pęcherzyk w macicy miał już ok. 6mm, natomiast w jajowodzie w dalszym ciągu widoczny pęcherzyk ok. 10mm. Dr twierdziła, że może to być także ciałko żółte, stąd po 3 dniach zaleciła kolejne usg kontrolne, na którym wyszło praktycznie to samo.

02.maja zostałam skierowana do szpitala z podejrzeniem ciąży heterotopowej. W szpitalu na usg 3. i 5. maja dr stwierdził faktycznie obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy o śr.5,2mm, później 8,8mm oraz przestrzeni echoniejednorodnej o śr. ok.12mm w okolicy prawego jajnika, mogąca odpowiadać ciąży, lub ciałku żółtemu (ze wskazaniem raczej na ciałko żółte). Natomiast na kolejnym usg (7. maja) stwierdził pęcherzyk ciążowy ok. 12mm w jamie macicy z widocznym biegunem zarodkowym CRL 3,8mm oraz zmienił zdanie co do pęcherzyka w jajowodzie. Mówił, że teraz zaczyna to wyglądać jak pęcherzyk ciążowy (uwidoczniła się struktura echoujemna wewnątrz pęcherzyka) i zalecił dalszą hospitalizację w celu obserwacji.
Jednak tego samego dnia po obchodzie zostałam wypisana ze szpitala decyzją ordynatora, który stwierdził, że ciąża jest prawidłowa i jest małe ryzyko ciąży jajowodowej i póki nie mam żadnych objawów to można to kontrolować tylko usg co 2-3 dni.
(dodam, że nie był on obecny przy badaniu usg, ale znał opinię dr, który wykonywał badanie).

Dodatkowo pojawił się problem z poziomem bHCG, która początkowo przyrastała prawidłowo, natomiast później zwolniła i praktycznie zatrzymała się na poziomie ok. 4500. Na kolejnych badaniach poziom bHCG wynosił:
13dpt – 384,
17dpt – 892,
20dpt – 2430,
25dpt – 3343,
27dpt – 3885,
28dpt – 4555,
30dpt – 4614,
32dpt – 4550 (ostatnie 3 wyniki były robione już w szpitalu). Konsultowałam te ostatnie wyniki tel. z moją dr prowadząca i ona i dr, który wykonywał usg w szpitalu twierdzą, że jest to niepokojące, natomiast ordynator stwierdził, że wszystko jest ok.

Martwi mnie teraz po pierwsze, czy faktycznie ciąża w macicy rozwija się prawidłowo pomimo poziomu bHCG?? I czy na tym etapie nie powinno być widać już akcji serca?? I dodatkowo czy jeśli okaże się, że faktycznie w jajowodzie ciąża jest, to czy jej usunięcie, sam zabieg może jakoś zagrozić zarodkowi w macicy??
W tej chwili po hospitalizacji wiem tyle samo, co przedtem i czekam na dalsze kontrole. Nie mam na razie żadnych niepokojących objawów, ani bólu, anie krwawień, ale bardzo się martwię co dalej...
Proszę o Pana opinię w tej sprawie.

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

Post autor: Tomasz Zbroch »

Brak przyrostów hc niepokoi i czas upływający może razwiązac sprawę. Wymaga Pani dalsze obserwacji, ale wobec braku objawów klnicznych interwencja laparoskopowa nie jest w chwili obecnej brana pod uwagę bo mozna po prostu niczego nie znależć w jajowodzie.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

Post autor: oluska_m »

Dziękuję za odpowiedź,
W zeszły czwartek i dziś zrobiłam 2 kolejne testy bHCG - zaczęła znowu przyrastać:
34dpt - 8580
38dpt - 14320
Dziś także byłam na kontrolnym usg - zarodek w macicy jest większy, ale w dalszym ciągu nie ma tętna. W jajowodzie w dalszym ciągu widoczny pęcherzyk - ok.12mm.
Jeszcze nie konsultowałam z dr dzisiejszego poziomu bHCG - co Pan sądzi o takiej wartości?

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

Post autor: oluska_m »

Panie Doktorze,
Dziś - 40dpt - kolejna bHCG -> 15560, także przyrost znowu zwolnił.
Na usg widoczny w macicy pęcherzyk z zarodkiem: CRL 6mm, odp. 6t3d ale niestety w dalszym ciągu brak tętna, w związku z tym Dr twierdzi, że są małe szanse na dalszy rozwój zarodka w macicy. Czy faktycznie jest już za późno na to żeby zobaczyć serduszko?
Pęcherzyk w jajowodzie zmniejsza się, w dalszym ciągu także brak jakichkolwiek objawów, dlatego w tej chwili nie jest to już tak niepokojące.

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Podejrzenie ciąży heterotopowej po ivf

Post autor: Tomasz Zbroch »

W tym wieku ciążowym echo serca zarodka winno być możliwe do uwidocznienia :o( nie rokuje to dobrze.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”