Rozpulchniona szyjka macicy

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
baba222
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2012 16:29

Rozpulchniona szyjka macicy

Post autor: baba222 »

Witam,
Panie doktorze jestem po udanym criotransferze (6-dniowej blastocysty). Rano i wieczorem przyjmuje czopki dopochwowe po 400mg progesteronu. Wczesniej przeszlam 2 poronienia we wczesnych ciazach. Tym razem obserwowalam szyjke macicy i, jeszcze zanim otrzymalam pozytywny wynik na tescie, zauwazylam, ze zaczela sie rozpulchniac (4 dpt tak mi sie wydawalo, a nastepnego dnia nie mialam juz watpliwosci). Z czasem nie tylko szyjka ale i wiekszosc pochwy byla bardzo, bardzo rozpulchniona. Pierwszy skan mam dopiero za 2 tygodnie. Teraz jestem 12 dni po transferze (co by odpowiadalo 4t5d) i od wczoraj zauwazylam, ze szyjka i pochwa zaczynaja wracac do swojej poprzedniej postaci, nie sa juz tak bardzo rozpulchnione. To moj jedyny (poza brakiem miesiaczki) symptom ciazy. Czy rozpulchnienie szyjki macicy utrzymuje sie przez calosc ciazy, czy tylko na poczatku, na bardzo wczesnym etapie?
Dziekuje i pozdrawiam, B.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Rozpulchniona szyjka macicy

Post autor: Tomasz Zbroch »

Jest to subiektywny objaw najbardziej zaznaczony w ciąży wcześnej bez możliwości precyzyjnego odniesienia.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”