Ana 2

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
JASIEKJS
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2019 20:05

Ana 2

Post autor: JASIEKJS »

Panie doktorze, chcialem zapytać o wplyw przeciwcial ana2 na donoszenie ciazy. Po dlugich staraniach, zona zaszla w ciążę. Jednak w trakcie diagnostyki wykryto ANA2 slabo dodatnie 1:160 przeciwciala dajace na Hep 2 typ homogenny i ziarnisty. Zona przyjmuje encorton 10 mg i acard 150. Czy Pana zdaniem nalezy robic dodatkowe badania? Czy te przeciwciala prowadza do poronienia?

Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1144
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Ana 2

Post autor: Tomasz Zbroch »

Poronienie nie jest bezposrednim klinicznym wykłanikiem obecności przeciwciał pciw jadrowym. Niestety przy nawracających poronieniach jest niewiele potwierdzonych silnych związków przyczynowo skutkowych poza głównie genetycznymi, natomiast niepowodzenia położnicze częściej mają miejsce u pacjentów z chorobami o charakterze autoagresji czego w jakimś stopniu potwierdzeniem jest obecnosć przeciwciał ana.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”