guz przysadki po krwawieniu a poród siłami natury

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
hebanowe noce
Posty: 59
Rejestracja: 13 kwie 2012 00:34

guz przysadki po krwawieniu a poród siłami natury

Post autor: hebanowe noce »

Dzień dobry!
Jestem w 13t3d ciąży. Wszystko wskazuje na to, że ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko jest zdrowe.
Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie makrogruczolaka przysadki (macroprolactinoma) wielkości 14 mm. W wyniku leczenia Bromergonem zmniejszył się do 8mm, ale 2 lata temu okazało się, że znów zwiększył rozmiar do 12 mm i w dodatku obraz rezonansu wskazuje na przebyte krwawienie do guza. Obecnie nie biorę leków zbijających prolaktynę ze względu na ciążę, ale pole widzenia wyszło prawidłowo, chociaż trzeba było powtarzać prawe oko, w którym przy rozpoznaniu było lekkie niedowidzenie (tak wynikło z pierwszego badania kilka lat temu).
Boję się, że w wyniku zwiększonego ciśnienia w głowie guz ponownie zaleje się krwią, co spowoduje u mnie powikłania neurologiczne. Dodam jeszcze, że guz nie wykracza poza siodło tureckie, ale szypuła przysadki jest przesunięta na jedną stronę. Czy taki stan rzeczy jest wskazaniem do cięcia cesarskiego? Na razie lekarz ginekolog nic nie wspomina o porodzie, temat jest omijany. Pomyślałam, że dobrze byłoby wybrać się we własnym zakresie do neurologa. Kiedy to zrobić? Jeśli okaże się, że guz po krwawieniu jest wskazaniem do cc, to czy zaświadczenie od neurologa zostanie wzięte pod uwagę bez problemów?
makrogruczolak, wtórna niedoczynność tarczycy, niedomoga lutealna, polip endometrialny...

Udało się... nagle... 30.07.12 dwie blade kreski
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: guz przysadki po krwawieniu a poród siłami natury

Post autor: Tomasz Zbroch »

Bardzo dobrze Pani postępuje. Powinna sie Pani zglosić z posiadaną dokumentacją medyczną do neurologa a lepiej neurochirurga. Decyzja co do przeciwskazań do porodu dsn powinna się znaleźć w konsultacji i być wzięta pod uwagę w momencie rozpoczęcia porodu. Niestety możliwości diagnostyki obrazowej w trakcie ciąży są ograniczone, a wizyta powinna sie odbyć na początku 3 trymestru.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”