wysokie D-dimery w ciąży- postępowanie

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
1bacik
Posty: 1193
Rejestracja: 16 wrz 2007 00:00

wysokie D-dimery w ciąży- postępowanie

Post autor: 1bacik »

Witam,
Panie Doktorze jestem w 32 tc (to moja trzecia ciąża, wcześniej miałam 2 poronenia) kontroluję co miesiąc d-dimery, fibrynogen i crp na zlecenie hematologa ( mam dodatnią mutację Leiden czynnika V), przyjmuje acard 1X1 oraz clexane 0,4 raz dziennie.Moje wyniki do tej pory były w porządku, ostatnio jednak d-dimery wynosiły 2829 ng/ml przy normie do 500, a crp 13, fibrynogen w górnej granicy normy. Powtórzyłam badanie po 4 dniach- crp spadło do 6,50, a d-dimery wynosiły 2705 ng/ml. Moje pytanie dotyczy postępowania w takiej sytuacji, ponieważ hematolog zaleca przyjmowanie clexane w dawce 0,6, natomiast ginekolog prowadzący nie zgadza się na taka dawkę clexane, argumentując że ta dawka może być przyjmowana przeze mnie tylko w szpitalu. Bardzo proszę o ocenę wagi sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie D-dimery w ciąży- postępowanie

Post autor: Tomasz Zbroch »

Dawka Clexane 0,4 czy 0,6 pozostaje niska dawką profilaktyczną i uzalezniona powinna byc również od Pani masy ciała co na pewno lekarz uwzględnił. Stosowanie w wyzszych dawkach Claxane nie wymaga hospitalizacji.
D-dimery z reguły wzrastają w 3 trymestrze, ale w oparciu o ich wartość nie rekomenduje się ustalania dawki heparyny.
Glównym wskazaniem jest obecna u Pani mutacja, a działanie jest profilaktyczne.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
karkamkal83
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2016 13:03

Re: wysokie D-dimery w ciąży- postępowanie

Post autor: karkamkal83 »

Witam jestem po jednym poronieniu w 5 tyg.Obecnie końcówka 34 tyg.
W 33 tyg robiłam sobie badanie ddimerów wyszło 1,22 przy normie do 0,5.
Prosze o poradę czy jest to poziom niepokojący i powinnam robić jakieś inne badania?
Badanie to nie było zlecane przez ginekologa zrobiłam je sama po pobycie krótkim w szpitalu gdzie nasłuchałam się ile to dziewczyn bierze clexane itd.
Nie wiem czy nie zamąciłam sobie w głowie i czy jest się czym przejmować.
Czy powinnam robic dodatkowe badania a jesli tak to jakie? mam troche zył na nogach i pajaczki i nie wiem czy to nie spowoduje jakiejs zakrzepicy. od trzech dni rwie mnie prawa noga ale nie jest zapuchnieta. zastanwiałam sie nad dopplerem zył ale nie wiem czy to i tak nie za pózno na leki i diagnozy skoro to juz od jutra 35 tydz. ciazy
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: wysokie D-dimery w ciąży- postępowanie

Post autor: Tomasz Zbroch »

Zamąciła sobie Pani w głowie - pozwalam sobie zacytować Autorkę. Prosze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”