ryzyko trisomii 21

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iza_r

ryzyko trisomii 21

Post autor: iza_r »

Witam. Mam 38 lat i trzyletnie zdrowe dziecko urodzone w wyniku in vitro w 2009 roku. W roku 2011 zaszlam naturalnie w drugą ciążę, niestety badania prenatalne wykazały trisomię 21. Zdecydowaliśmy się ją zakończyć. Panie doktorze, bardzo chiałabym mieć drugie dziecko ale obawiam się, że możemy znów mieć ten sam problem. W mojej rodzinie jest już przypadek zespołu Downa (siostra mojej mamy) i zastanawiam się czy nie mam jakiegoś obciążenia genetycznego? Czy można to zbadać zanim zajdzie się w ciążę? Nasze kariotypy były badane przed in vitro i są prawidłowe. Dziękuję i pozdrawiam.

Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: ryzyko trisomii 21

Post autor: Tomasz Zbroch »

Badaniem tym jest właśnie Państwa kariotyp. W przypadku braku zrównoważonych translokacji, pozostajecie w grupie ryzyka statystycznego dla grupy wiekowej, w niewielkim stopniu niestety podwyższonym przez nieprawidłowość z poprzedniej ciąży. Diagnostyce prenatalnej oczywiście powinna Pani bezwzględnie podlegać.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”