Strona 1 z 1

trzecia ciąża po dwóch cięciach cesarskich

: 07 wrz 2012 13:02
autor: Kalina_83
Panie Doktorze,
Jestem mamą dwójki dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie. Pierwszy poród w 35 tc (przedwczesne odejście wód płodowych, ciaza po criotransferze, ciąża zagrożona, plamienia, krwawienia, przedwczesne skurcze), drugi poród rok i 10 miesięcy po pierwszym porodzie w 36 tc (porod rozpoczął się skurczami, w trakcie cięcia okazało się że rozeszła się blizna na macicy, dużo zrostów po pierwszym cięciu, założono dreny odsączające krew, ciąża naturalna, sama ciąża przebiegała prawidłowo). Ponadto jestem posiadaczką macicy jednorożnej, jeden jajowód, oba jajniki. W trakcie drugiego porodu lekarz wykonujący cięcie wyraził opinię,że nie powinnam więcej zachodzić w ciąże. Mamy jeszcze zamrozone zarodki w klinice i chcielibyśmy je wykorzystać za ok. 5 lat. Jakie jest ryzyko? czy ryzyko rozejścia sie blizny zwiększa się w moim przypadku? Czy trzecia ciąża po dwóch przebytych cięciach sama w sobie jest bardziej ryzykowna? Czy wada macicy dodatkowo komplikuje tutaj syutację? Zdania lekarzy u których byłam są rozbieżne. Jakie jest Pana zdanie?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Re: trzecia ciąża po dwóch cięciach cesarskich

: 09 wrz 2012 11:47
autor: Tomasz Zbroch
Na wszystkie pytania odpowiedzialbym pozytywnie, tylko w stopniu trudniym do precyzyjnego oszacowania. Wada macicy skłania do porodu przedwczesnego, wielokrotne operacje skłaniają do zroztów i bliznowacenia. Jednak bez walki nie ma nic wiec.... Bo może być rownież podobnie jak poprzednim razem a zdiagnozować wcześniej sie tego nie da.

Re: trzecia ciąża po dwóch cięciach cesarskich

: 10 wrz 2012 08:48
autor: Kalina_83
Panie Doktorze,
serdecznie dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytania: czy wobec tej sytuacji uzasadnienie znajduje wykonanie przed transferem mrożonych zarodków histeroskopii i/lub laparoskopii w celu oceny stanu macicy i blizny po cc? Czy sama ocena blizny podczas usg jest wystarczajaca? Czy ew. trzecia ciaża powinna być pod szczególną opieką lekarska i traktowana jako ciąża zagrożona? Jakie dodatkowe badania wykonywać (kontrola blizny na usg czy coś jeszcze?)? Czy znajduje tutaj uzasadnienie takie postępowanie że w ew. trzeciej ciaży zostanie ona rozwiazana poprzez tzw. zaplanowane cc przed terminem porodu (przed rozpoczęciem się porodu samoistnie)? jeżeli tak to w jakim terminie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Re: trzecia ciąża po dwóch cięciach cesarskich

: 10 wrz 2012 21:27
autor: Tomasz Zbroch
Histeroskopia i laparoskopia w ocenie blizny są bezuzyteczne, pozostaje USG, choc też o swoistości badania pozostającej wiele do życzenia.
Ciąża nie musi jak pisałem różnić się od poprzednich. Warunkiem planowego rozwiązania jest dojrzałośc płodu, a Pani "kończy" ciąże swoje wczesniej, więc jedyna rzecz to podać kortykosteroidy w 3 trymestrze aby przygotować sie na taka ewentualność.

Re: trzecia ciąża po dwóch cięciach cesarskich

: 10 wrz 2012 21:57
autor: Kalina_83
Panie Doktorze, raz jeszcze serdecznie dziękuję za odpowiedzi.