Luteina i Duphaston w ciąży

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pinia1980
Posty: 6
Rejestracja: 17 gru 2008 01:00

Luteina i Duphaston w ciąży

Post autor: pinia1980 »

Panie Doktorze.
Jestem po udanym programie in vitro ( obecnie 7 tydzień ciąży) i w związku z tym na razie jestem pod opieką kliniki w której podchodziłam do programu oraz lekarza ginekologa z miasta w którym mieszkam.
Po odebraniu wyniku b-hcg i kontakcie z kliniką dostałam zalecenie aby brać tylko Duphaston 3x1 .
Natomiast lekarz ginekolog do którego chodzę w moim rodzinnym mieście zapisał mi jeszcze luteinę podjęzykowo 2 x 2 ze względu na stan jajników po stymulacji .
W tym tygodniu byłam również na wizycie w klinice, w której podchodziłam do in vitro i lekarz kazał mi odstawić luteinę . Po wykonanym usg , lekarz był zaniepokojony rozmiarem pęchęrzyka zółtkowego 5,1mm oraz, że zarodek jest za mały jak na ten wiek ciąży. Natomiast wyraźnie było widoczne tętno.
Proszę o opinie na temat odstawienia luteiny - jeden lekarz zaleca mi ją brać drugi natomiast każe odstawić a ja nie chcę zaszkodzić dziecku i nie wiem czy ją brać czy nie .
Z góry dziękuje za odpowiedź
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Luteina i Duphaston w ciąży

Post autor: Tomasz Zbroch »

Skłaniam się ku opinii o odtawieniu Luteiny, Duphaston jest zupełnie w Pani sytuacji wystarczający.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”