500 plus za okres preadopcyjny

Ekspertką na forum jest Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych i terapeuta systemowy, pracuje w Ośrodku Adopcyjnym TPD w Warszawie. Zajmuje się prowadzeniem w procesie adopcyjnym kandydatów na rodziców adopcyjnych, opieką psychologiczną nad matkami i rodzinami biologicznymi, poradnictwem skierowanym do rodzin adopcyjnych doświadczających trudności wychowawczych, współpracą z ośrodkami opiekuńczo - wychowawczymi. Przyjmuje także pacjentów we własnym gabinecie w Warszawie i specjalizuje się w tematach adopcyjno-płodnościowych.

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mojito1
Posty: 39
Rejestracja: 22 lip 2009 00:00

500 plus za okres preadopcyjny

Post autor: mojito1 »

Witam serdecznie, chciałabym zapytać czy orientuje się pani ja kto jest z tym 500 plus. Jesteśmy opiekunami faktycznym dziecka od stycznia i czekamy na sprawę adopcyjna, która odbędzie się w maju. Dziś pani w urzędzie powiedziała mi ze niestety musimy się zgłosić i napisać wniosek dopiero po uprawomocnienia postanowienia sądu, czyli w czerwcu. Niestety za ten okres od stycznia nic nam się nie należy. Coś mi tu nie gra, mogę prosić o pomoc? Pozdrawiam

Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 164
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: 500 plus za okres preadopcyjny

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
nie czuję się ekspertem w temacie, ale wydaje mi się, że skoro 500+ przysługuje np. rodzinom zastępczym, to również i Państwu od momentu rozpoczęcia sprawowania faktycznej opieki nad dzieckiem. Warto sięgnąć do ustawy lub odwołać się od decyzji urzędu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jeśli nie zgadzają się Państwo z decyzją.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka

Awatar użytkownika
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 428
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: 500 plus za okres preadopcyjny

Post autor: Pikuś Incognito »

Art. 13 ust.4 p.3 Ustawy o pomocy Państwa w wychowywaniu dzieci, brzmi:
"3) zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego:
a) zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie
o przysposobienie dziecka,"
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0160000195

W naszej rodzinie zastępczej jest tak, że w momencie, gdy przyszli rodzice adopcyjni przejmują opiekę nad dzieckiem, spisujemy odpowiednie oświadczenie. Na tej podstawie, rodzice składają wniosek o świadczenie wychowawcze i jest ono liczone łącznie z tym dniem (a przynajmniej my otrzymujemy kwotę liczoną do dnia poprzedniego). Nie ma więc znaczenia data powierzenia pieczy (a tym bardziej data uprawomocnienia się wyroku adopcyjnego), tylko faktyczne przejęcie opieki.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.

Adres bloga o naszym pogotowiu:
http://pikusincognito.blogspot.com

ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji - pytania do eksperta”